škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Piyasanın düşmeye niyeti yok!!!

DuMaN38 · 76 · 15784

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DuMaN38

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;485738
Servislere sorarsanız öyle bir fiyat veriyorlarki sanki sıfır araçlardan haberleri yok. Bu sene yola çıkmadan önce serviste bende bir fiyat alayım dedim (AND) "Expertizzz yapcaz" dediler,telefon ettiler. Poposunu fıttırı fıttırı sallayan biri geldi elinde bi klasörle yaklaşık 40 dk. sonra arabanın orasına baktı burasına baktı çıt yok adamda. İlk ve son söz olarak normalde 16500 veriyoruz ama sizin km düşükmüş en son 17.200 olur dedi. Bende "Hımmm" dedim "bi düşüniyim" dedim gittim. Eylülde de hiç ummadığım anda hemde TÜVTÜRK' te sıramı beklerken ne ilan verdim nede aklımda vardı,  23.000 küsüre sattım.
Kıssadan hisse. Asla servisten fiyat almayacanız, yoksa adamı bir anda tüberküloz ederler.
Fiyat şişirme olayına gelince iyiki yapıyorlar. Skoda hala bu halkın aklında ya dolmuş,yada ufak çarpık bacaklı kamyonet imajı var. 1999 feliciamı 64.000 km' de 9.800 TL' ye satana kadar akla karayı seçmiştim aynı benzer o sıralarda Polo gibi 14-15.000 ederken. Hiç bir zaman çok uzun süre 2. el değerini bulmamıştır Skoda. Şimdi ise, orası burası dağılmış, haşatı çıkmış, Tavuk kümesine dönmüşler için istenen o fiyatlar hariç, 7-8 yıllık 70-150.000 km de temiz darbesiz HB-Sedan yada Combiler için istenen 20-25.000 fiyatlar hiçte anormal değil, şişirme hiç değil.

7-8 yıllık dediğiniz araba 2006-2007 model yapıyor, bu araçların ederi zaten 23-25 arası... Benim dediğim ise 2004 2005 model araçlar, bunlara 23-25 arası istenmesi bana saçma geliyor hemde değişeni veya 3-4 parça boya olmasına rağmen. (bunları son 2 yıl içinde çeşitli nedenlerle 3 farklı model 101 lik fabia 1 kullanan ve piyasasını sürekli takip eden birisi olarak yazıyorum)

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda için en iyi fiyatı And ve Efe veriyor. Ben 5 yere sordum. And ve Efe aynı parayı verdiler. Gör-al skoda satıcısından 4000 tl aşağısını teklif etti. N2 ye sordum ben piyasasını bilmiyorum kendi satıcısına götürün dedi. Ata'ya sordum adamın daha Skoda Rapid marka araçtan haberi yoktu. Elbette galeriler arabamıza piyasanın altında fiyat verecekler, sonuçta onlarda bu işten kazanç sağlıyorlar.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2014, 15:55:32 Gönderen: emre0884 »

Çevrimdışı CyberWolf

• Fabia Aşığı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet ilanı vereli 6 gün oldu fakat arayıp soranlarda çok ucuz ve temiz araba arıyor . Şunu belirtmek istiyorum ucuz ve temiz araba yoktur ucuz fakat sıkıntılı araba olur... Ayrıca Aracım LPG li Simit tüp taktırdım bagajda sıkıntı yok.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DuMaN38;485736
İnanın çok uç fiyatlar haricinde çoğu araba istenilen fiyata aşağı yukarı gidiyor, favorilere eklediğimiz araçlar en geç 1 hafta içinde satılıyor. 101 lik fabialara olan talep cidden çok fazla...

Hocam bende görüşünüze saygı duymakla birlikte 101 lik motorun 85 likten daha iyi oluğunu düşünüyorum. Sadece ufak bi yağ eksiltme sıkıntısı var ancak bunu kullanım kılavuzuna bile yazmışlar ve bence çok dert edilecek birşey değil.  Hem yakıt tüketimi hemde performans açısından 101 lik olan 85 likten daha üstündür diyebilirim. (Forumdan Emin arkadaşımızda 85 lik ibiza var yakıtlarımız hemen hemen aynı ancak performansta farkı Emin arkadaşımıza sorabilirsiniz :) )
@DuMaN38,
101' liklerde yağ eksitmeyeni de var. BBZ motor kodu olanların sibop lastiklerinden/keçelerinden  motoru  sıkıştırdığınızda yağ kaçağı oluyor. AUB kodlularda ise bu sorun yok. Performans dediğimizde kriterimiz ne? 101 BG' ler düşük devirlerde resmen tembel motorlardır adamı uyuz eder. Ben ancak 74 ile kıyaslayabilmiştim. Kalkışta olsun ilk sürratlenmede 74 BG' ler 101' e göre inanılmaz seridir. Ancak 74' ün nefesinin bittiği yerde 101' de hala nefes vardır. Dikkate alınabilecek tek fark bu. Esasen 101' lik motorun temel performansına bakacak olursak acı gerçeği daha net görebiliriz. En yüksek gücü 6000 dev/dk. verebilirken tork ise 126/4400 Nm dir. Bu derece yüksek devirde 101 BG'i almak ki bu devir neredeyse gaz kesme devridir, sakıncalarını anlatmaya kalksam burası yetmez. 74 BG ise Tam güç devri 5000 dev/dk. verirken tork aynı değerde ama126/3800 Nm daha düşük devirde vermektedir. Hadi 86 BG' de verelimki neden illa 86 dediğim iyi anlaşılsın. En yüksek güç devrinde bir fark yoktur. 75 BG ile ancak 86 BG verir 5000 dev/dk. da. Tork' una gelince132/3800 Nm dir yani basite indirgersek 86 BG aynı devirde daha yüksek sürate sahiptir. Kalkışta daha seridir (İlk 100 mtr. süresi) ve yokuş tırmanışta 74-75 ve 101 BG' re aynı ağırlıkta nal toplatır. Benim performans anlayışım bu. Elbette şanzıman dişli oranı farklılıkları varsa aynı motoru kullanan VW grubu araçlarda bunu da araştırmak lazım. Bu da performansı etkiler. Bu nedenle Fabiayı aynı tip motorlu Polo yada Seat'in benzer ağırlıktaki modeli ne ise mukayese etmemek lazım. Aralarında yazılım farkları dahi var ve bu performansı ciddi şekilde etkiliyor. Tabiki birde "at sahibine göre kişner" demişlerse de bu oldukça izafidir ve kişinin kullanış tarzı ve tecrübesi temel değerleri değiştirmez.Benim standard anlayışım bu değerler.
Ha millet "AAAA  !!!! 1.4 lt' de 101 BG deyip koşar," Koşanlar aslında basit anlatımla gücün sürrat ile ilgili olduğunu, tork(burulma)un özellikle İlk kalkış ve yokuşlarda çekiş ile ilgili olduğunu bilseler oturur bir kez daha düşünürler.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;485742
Skoda için en iyi fiyatı And ve Efe veriyor. Ben 5 yere sordum. And ve Efe aynı parayı verdiler. Gör-al skoda satıcısından 4000 tl aşağısını teklif etti. N2 ye sordum ben piyasasını bilmiyorum kendi satıcısına götürün dedi. Ata'ya sordum adamın daha Skoda Rapid marka araçtan haberi yoktu. Elbette galeriler arabamıza piyasanın altında fiyat verecekler, sonuçta onlarda bu işten kazanç sağlıyorlar.
@emre0884,
EFE daha evvelce ATA bünyesinde HONDA ile birlikte değilmiydi? Ata' nın bildiğim kadarıyla Skoda ile bir ilişkisi kalmadı.
Evet gerçek ederi bir aracın 20.000 TL ise buna 5-6.000 TL eksik veriyorlar ki aslında 2000 TL kârı gördülermi de hemen satıyorlar. AND' da çok şahit oldum. Aracın bekleme riskini takas yapana yüklüyorlar.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ata hyundai satıyor artık, skodayı efe yaptılar ama sonuçta abc, efe, ata aynı firma...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;485746
@DuMaN38,
101' liklerde yağ eksitmeyeni de var. BBZ motor kodu olanların sibop lastiklerinden/keçelerinden  motoru  sıkıştırdığınızda yağ kaçağı oluyor. AUB kodlularda ise bu sorun yok. Performans dediğimizde kriterimiz ne? 101 BG' ler düşük devirlerde resmen tembel motorlardır adamı uyuz eder. Ben ancak 74 ile kıyaslayabilmiştim. Kalkışta olsun ilk sürratlenmede 74 BG' ler 101' e göre inanılmaz seridir. Ancak 74' ün nefesinin bittiği yerde 101' de hala nefes vardır. Dikkate alınabilecek tek fark bu. Esasen 101' lik motorun temel performansına bakacak olursak acı gerçeği daha net görebiliriz. En yüksek gücü 6000 dev/dk. verebilirken tork ise 126/4400 Nm dir. Bu derece yüksek devirde 101 BG'i almak ki bu devir neredeyse gaz kesme devridir, sakıncalarını anlatmaya kalksam burası yetmez. 74 BG ise Tam güç devri 5000 dev/dk. verirken tork aynı değerde ama126/3800 Nm daha düşük devirde vermektedir. Hadi 86 BG' de verelimki neden illa 86 dediğim iyi anlaşılsın. En yüksek güç devrinde bir fark yoktur. 75 BG ile ancak 86 BG verir 5000 dev/dk. da. Tork' una gelince132/3800 Nm dir yani basite indirgersek 86 BG aynı devirde daha yüksek sürate sahiptir. Kalkışta daha seridir (İlk 100 mtr. süresi) ve yokuş tırmanışta 74-75 ve 101 BG' re aynı ağırlıkta nal toplatır. Benim performans anlayışım bu. Elbette şanzıman dişli oranı farklılıkları varsa aynı motoru kullanan VW grubu araçlarda bunu da araştırmak lazım. Bu da performansı etkiler. Bu nedenle Fabiayı aynı tip motorlu Polo yada Seat'in benzer ağırlıktaki modeli ne ise mukayese etmemek lazım. Aralarında yazılım farkları dahi var ve bu performansı ciddi şekilde etkiliyor. Tabiki birde "at sahibine göre kişner" demişlerse de bu oldukça izafidir ve kişinin kullanış tarzı ve tecrübesi temel değerleri değiştirmez.Benim standard anlayışım bu değerler.
Ha millet "AAAA  !!!! 1.4 lt' de 101 BG deyip koşar," Koşanlar aslında basit anlatımla gücün sürrat ile ilgili olduğunu, tork(burulma)un özellikle İlk kalkış ve yokuşlarda çekiş ile ilgili olduğunu bilseler oturur bir kez daha düşünürler.

Bilgin abi olayı en temiz, anlaşılır bir şekilde özetlemekle kalmamış benim  arabayı ilk aldığım zamanki psikolojiyi bile çözmüş. bende 101 hp diye koşmuştum. yokuşlara vurduğumda araba bayılınca bu arabanın ne sıkıntısı var diye çok düşündüm. ama arabayı tanıyınca aslında yüksek devirlerin ve dolayısıyla uzun yol arabası olduğunu gördüm.

şehir içi hem sarfiyat hemde sürüş olarak  gerçekten yorucu ama  uzun yolda bir o kadar konforlu ve benzini koklamıyor bile. 90-120  km hızla 16-17 kuruş lpg tüketimi var uzun yolda ama şehir içi iki katına çıkıyor.

fiyat konusunda ise yazın bende satmaya niyetlendim ilan bir hafta kaldı sitede 2-3 kişi aradı biriyle 19000 bine pazrlık ettik sonra vazgeçti. 2004 90 bim kmde ki aracım için.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Gümüş gri 205 bindeki ceratoya ankara Opal kia 17 bin tl önermişti bana :)

Halbuki 1 günde 21'e satılmıştı.

Biraz da çakallık yapıyorlar, bu mevsimde ucuzdan toplayıp yaza doğru da genelde eritiyorlar.

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar hepinizin yorumlarını tek tek okudum. Genelde araçlarınız manual vites.Piyasa anlamında otomatiklere göre bir tık önde gibi (satınalma önceliği).
Bende de otomatik vites 75 bg lik 2006 model fabia var . Performans olarak gayet memnunum . Gayet atak ve de seri. Otomatik vitesin de keyfine diyecek yok. Çok şükür daha beni üzmedi kronik sorunlar baabında. Ben geçen sene 19000 tl ye almıştım 71 bindeydi (şimdi 82 binde). Baya ucuza almışım sanki. Sıfırdan beridir yetkili servis bakımlı 3 parça boya var.Demek ki satsam rahat 24-25 eder ...

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;485761
Gümüş gri 205 bindeki ceratoya ankara Opal kia 17 bin tl önermişti bana :)

Halbuki 1 günde 21'e satılmıştı.

Biraz da çakallık yapıyorlar, bu mevsimde ucuzdan toplayıp yaza doğru da genelde eritiyorlar.

İlker abi, 17bini bir arabaya bağlayıp 5-6 ay elde tutup 21bin e satmak çok kazançlı durmuyor sanki :) Çok durmuyordur ellerinde.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: emre0884;485767
İlker abi, 17bini bir arabaya bağlayıp 5-6 ay elde tutup 21bin e satmak çok kazançlı durmuyor sanki :) Çok durmuyordur ellerinde.

Tabi canım, ama en kötü yaza kadar bitiriyorlar stoğu.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;485748
Ata hyundai satıyor artık, skodayı efe yaptılar ama sonuçta abc, efe, ata aynı firma...

Engin onlar aynı aile, yani "Efe"ler, ama herşeyi ayırdılar kendi aralarında.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;485772
Engin onlar aynı aile, yani "Efe"ler, ama herşeyi ayırdılar kendi aralarında.

Onlar toyota da mı satmaya başladılar? Piyasa da bi sürü toyota logolu efe plakalığı görüyorumda.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;485774
Onlar toyota da mı satmaya başladılar? Piyasa da bi sürü toyota logolu efe plakalığı görüyorumda.

Evet abi esk yolunda yerleri.

Alıntı yapılan: turker;485768
Tabi canım, ama en kötü yaza kadar bitiriyorlar stoğu.

Valla abi gecen hafta Hakan ben Emre abi insignia test ettik, temsilci bayan 2013 son arabayi yeni sattigini soyledi. Yine gecen hafta sonu bulusup dogusa gittik, 2013 a3 sedan vardi. Yine ellerinde tek tuk kaliyor.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu zamanda ne birşey alınır ne satılır.
Tüketime bağlı olarak vergiler daha da artacaktır, malum sebeplerden devletin paraya ihtiyacı var.

Bu yüzden sıfır araç almaya hiç de sıcak bakmıyorum. Burada haftasonu otobüsle Ankaraya giden, dönerken altında sıfır araçla dönüyor, ona da anlam veremiyorum. Apartmanın otoparkı herhafta değişiyor.

Sıfır araç almak ve büyük borçlara girmek bence risk, uzun vadede sıkıntı oluşturabilir.