škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

güncel fabia yakıt tüketimi

abex · 47 · 14138

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;470380
FFabia'nın  değil ama Polo'nun otomatik vites, sıralı LPG'li iki ayrı aracına sahip oldum. Benze ve bazen aynı ECU ve otomatik şanzumanı kullanmaları dolayısıyla yorum yapmak istedim. 1. araç 1997 model 1.6 75 bg. 8v. polo hb. Bu araç kesinlikle LPG ile uyumlu değil ve korkunç bir yakıt tüketimi var. Kendi aracımızda bu durumu yaşadığımız için çok araştırma yaptıım ve gördüm ki bu araba için genelde durum böyle. 2. araç ise, 1999 model polo classic 1.6 8v. 100 bg. sedan. Bu araç ise, bir öncekine göre daha gelişmiş bir motora sahip ve LPG ile uyumlu. Ancak yakıt konusunda, 1. araç kadar olmasa da, az yaktığı söylenemez. yine geniş araştırma sonucu bu araçların da çok ekonomik olmadığını gördüm. Sonuç olarak diyebilirim ki; Sizin sözünü ettiğiniz fabia'nın motoru bu iki araçtan da daha gelişmiş ve 16v. motorla ilgili hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak otomatik şanzumanın benzer özelliklerde olması sorun yaratabilir. Çünkü saydığım iki aracında düz viteslisinde lpg ile uyumda bir sorun yaşanmadığını da araştırmalar sonucu gördüm.

Kesinlikle size katılıyorum. Şuan aracım karma yakıtta 40-45 krş arası yakıyor. Fazla km yapmadığım (yapamadığım) için fazla koymuyor bu rakam.senelik 7000-9000 km . Hafta sonları geziyorum. Bir yandanda lpg taksam değer mi diye düşünüyorum . Manual olsa hiç düşünmeden taktırıcam .

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alperen;470378
İşte bu nedenle araçlar arıza ışığı yakıyor. İyi bir kiti iyi bir usta takarsa ve de garanti verirse hiçbir sıkıntı olmaz.

Sizin iyi bir kit ve iyi bir usta öneriniz olur mu acaba ?
Ben kocaeli nde Fs otogaz'ın çok methini duymuştum. Faruk Sevgili beyefendi iyi bir dönüşümcü ve aynı zamanda mühendismiş bildiğim kadarıyla . Linkinide aşağıya kopyalıyorum . Bilgi bunalımı geçirebilirsiniz :D
http://forum.donanimhaber.com/m_20064365/tm.htm

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İstanbul Bostancı'da Üçel Otogaz'da taktırmıştık. Atiker ama Lovato ve BRC'nin Kitleri uyumlu diye biliyorum.

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2004 1.2 htp 38 tl lpg ile (2.39 tl litre fiyatı) 186 km şehir içi :cool:

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
https://imageshack.com/i/n6wc8juj

hafta sonu ufak çaplı bir geziye çıktık 80-100 arası sakin kullanımda bu ortalamayı yakaladım. gidişim lpg arızalı olduğu için benzindeydi ortalama 4.3 tü.dönüşte lpgyi tamir ettirip lpg ile döndüm. 2.85 ti litre fiyatı 17 kuruş ortalaması çıktı. uzun yol için tasarlanmış mükemmel araçlar 101 hp specialler acaba yazlılımla 85 hp lik motora çevrilebilir mi ?
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2014, 00:17:02 Gönderen: biHEmta »

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;470450

hafta sonu ufak çaplı bir geziye çıktık 80-100 arası sakin kullanımda bu ortalamayı yakaladım. gidişim lpg arızalı olduğu için benzindeydi ortalama 4.3 tü.dönüşte lpgyi tamir ettirip lpg ile döndüm. 2.85 ti litre fiyatı 17 kuruş ortalaması çıktı. uzun yol için tasarlanmış mükemmel araçlar 101 hp specialler acaba yazlılımla 85 hp lik motora çevrilebilir mi ?

Motor gücünü artıranı çok duydum ama düşürmek isteyen ilk sizsiniz heralde . Tebrik etmek istiyorum :ok:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ukalabukalemun;470469
Motor gücünü artıranı çok duydum ama düşürmek isteyen ilk sizsiniz heralde . Tebrik etmek istiyorum :ok:
Çünkü 85HP azamî torkunu daha alt devirlerde veriyor. O nedenle de arkadaş azamî gücün azalmasına razı olabiliyor.:wnk:

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;470477
Çünkü 85HP azamî torkunu daha alt devirlerde veriyor. O nedenle de arkadaş azamî gücün azalmasına razı olabiliyor.:wnk:

halden anlamak başka...

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;470450
gidişim lpg arızalı olduğu için benzindeydi ortalama 4.3 tü.dönüşte lpgyi tamir ettirip lpg ile döndüm. 2.85 ti litre fiyatı 17 kuruş ortalaması çıktı.
Gönül ister ki gerçekten de 4.3 litre gibi bir tüketim rakamına ulaşılsın. Ancak ben bu ortalamanın gerçekte sözkonusu olabileceğini düşünmüyorum. Yol bilgisayarının bu rakamı göstermesi bence bir yanlışlığın sonucu olmalı. Siz de bir an için düşünüp hesapladığınızda, benzini 5.1 liradan alırsak 22 kuruş gibi bir benzin tüketimine denk geliyor. Yani çoğu aracın lpg'de bile ulaşamadığı bir rakam :) Deiğim gibi, keşke öyle olmuş olsa. 9 yıldır kullandığım Fabia'mın bu güne kadar gördüğü en düşük uzun yol ortalaması 5.5 litredir. (benzin) Ki çok iyi bir rakam bu.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben yol bilgisayarının yalancısıyım. bilgisayar yanıltsa bile yakıt göstergesi doğrular nitelikeydi. dediğim gibi uzun yol için tasarlanmış araçlar 101 hp specialler. şehir içi kullanımda neredeyse yarı yarıya fark ediyor. bölge dağlık olması ve yolların çok iyi olmaması sebebiyle çok sürat yapamıyorum genelde 80/100 arası seyrediyor bunun da tüketime yansıması olumlu oluyor. ben bu kışın en soğuk olduğu ayda bile 5.4 ortalaması ile uzun yol gittim.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;470493
ben yol bilgisayarının yalancısıyım. bilgisayar yanıltsa bile yakıt göstergesi doğrular nitelikeydi. dediğim gibi uzun yol için tasarlanmış araçlar 101 hp specialler. şehir içi kullanımda neredeyse yarı yarıya fark ediyor. bölge dağlık olması ve yolların çok iyi olmaması sebebiyle çok sürat yapamıyorum genelde 80/100 arası seyrediyor bunun da tüketime yansıması olumlu oluyor. ben bu kışın en soğuk olduğu ayda bile 5.4 ortalaması ile uzun yol gittim.
101 bg. Fabia'nın uzun yol için olduğu gerçekten doğru. Biraz ağırlığından, biraz dişli oranlarından, belki biraz da düşük devirlerde çok canlı olmamasından dolayı, sıkışık trafik ve çok dur - kalk yapıldığında tüketim ciddi oranda artıyor. Yakıt ortalamasına gelince, ben sizi kastederek demedim elbette. Yanlışlık varsa ( ki hala öyle düşünüyorum) bilgisayarın hesaplamasından kaynaklı olabileceğini söylemek istedim. Dediğim gibi, 4,3 litre ortalama, son zama rağmen km.de 22 kuruş demek oluyor. Fabianın çok ekonomik olduğunu da bilerek yine de pek olası gelmedi bana. Ama isterim ki gerçek olsun. Sizin adınıza sevinirim. Elbette uzun yol bile olsa, aracın yüklü ya da boş olması da tüketimi etkiliyor. Arabanın zaten kendisi ağır. Sürücü dışında 250 - 300 kg ağırlık varsa tüketim artıyor. Ben yolculukları yüklü yapıyorum. Sizin yük durumu nasıldı bilemiyorum ama az bir yükle yolculuk ettiyseniz, benim ulaştığım değerin altına inmişsinizdir elbette.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fabia 85 bg
5,6 km, ortalama hız 60 km yol üzerinde 5-6 trafik lambası, soğuk motor, sadece sürücü 10.5 lt benzinde kullansam 50 krş u geçiyor.
fabia tasarruflu falan değil neredeyse megane kadar yakıyor

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben 10.5 litre yakması normal değil. ben istanbul bakırköy fatih civarında kullanıyorum bu kadar ortalama görmüyorum. araçta bir sıkıntı olabilir mi.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fabia mı alsam octi'den sonra çekilir mi bilmem ki?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;470706
ben 10.5 litre yakması normal değil. ben istanbul bakırköy fatih civarında kullanıyorum bu kadar ortalama görmüyorum. araçta bir sıkıntı olabilir mi.

17 km açık yol ort 70 km ile 6.2 lt civarı görüyorum. hatta 5.8 i de gördüm fakat bu yolda 10 litrenin altına hiç düşmedi. menzil kısa ve trafik ışıkları var ve soğuk motor. daha önce İrfan abi normal demişti. bunlardan dolayı pek önemsemedim ama 10-11 litreler canımı sıkmaya başladı. buji değişimi yarım litre düşürse desek yine çok, şöyle bir 8-9 lt yi hakeden yol çünkü trafik yok sadece 4 tane ışığa takılıyorum.