škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dikkat!!!bi-xenon far ünitesi arizasi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bekotass

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle bu bilgilendirmeyi okuyan herkes a7 xenon kullanıcılarına bir an önce bildirsin.

Yaklaşık bir ay önce sağ farımın pembemsi yandığını gördüm ilk başlar geçer heralde derken gitgide farın ışığı azaldı ve sonunda göz kırpmalara başlayarak söndü.Garantisi bitelide 2 ay olmuştu ankarada efe yetkili servise götürdüm ve ampul değişmesi gerektigi söylendi (fiyatı 461 tl sadece ampul için işçilik hariç) bende bu farların daha uzun ömürlü olması gerektigini söyledim neden 2 yıl içinde bu sorunla karşılaştıgımızı söyleyincede şans işi dendi.Sonra sanayide tanıdığımız bir ustaya götürdük baktı far ampulu değişmeli dedi bi kaç tane getirdiler fakat tonu hiç uymadı fiyatlarıda 150 200 arası içime sinmedi çıktık bütün parçacılara baktık orjinal far ampulu hiç birinde yok(d3s philips xenstart)orjinal densede ampulleri birebir karşılaştırdım ama değil malesef neyse çıkıp vw servisine gittim yol üstündeydi ordada ampul fiyatı aynıydı lanet olsun kaçarı yok dedim yakında bulunan diğer bir skoda servisine gittim ve orda bir bayan arkadaş çalısanlardan birine üniteler değişmişmi diye baktırdı değişmemiş cevabını alıncada bunlarda far kontrol ünitesi arızalı bir kaç araçda daha oldu dedi ve ampul+2 far ünitesi 2500 tl dedi %70 iyi niyet garantisi ile biraz indirip işçilik ile 1100tl istediler bunu duyunca şok oldum ve madem böyle bir sorun var arıza çıkmadan çağırıp değiştirseydiniz lanet olsun böyle arabaya dedim ve arızayı,fiyatını,konuştuğum arkadasın adını alıp çıktım 2 gün sonra yüce otoya mail atıp durumu bildirdim daha önce çağırıp yakıt hortumunu değiştirdiklerini bu  arızayıda garanti bitmeden çağırıp yapılması gerektigini vs yazdım 2 saat sonra aradılar yüce otonun fiyat farkını karşılayacagını sadece işçilik ödemem gerektigini söylediler bende meşguldum uzatmadım yanlız gittigim and otomtiv fiyat farkını yüce otodan alcakmış ve işçiliğide isteyen and otoymuş birde sadece sağ ampulu değiştiriken sağ ve sol üniteyide değiştirdiler sol ampulude olursa getirirm haberiniz olsun diyede ekledim eğer garantiniz bitmediyse böyle bir sorunla karşılaşmadan gidip düzelttirin far üniteleri farların birbirine bakan kısmında yenisi tamamen metal eskisi yarı plastikdi ve farınız arızalandıysa forumda okumuştum sadece ampul değiştirmişler bu çözüm değil dikkat edin ben tesadüf öğrendim sizide bildilendirmek istedim iyi günler

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Far unitesi diye bahsettikleri parca xenon balastidir. Kronik bir arizayi ilk defa sizden duyuyorum. Sanayidede de denen ampullerin renklerinin tutmamasinin nedeni saglam olan ampulun kullanilmis olmasi. Yani durum sudur xenon farlarda ampulu alir takarsiniz 4350k renginde isik verir. Kullanildikca zamanla bu renk degisir pembeye donmeye baslar. En sonunda da ampul miyadini doldurur. Sizin yerinizde olsam boyle birsey basima geldiginde sanayiden gidip 200-250₺ civarina iki adet osram ya da philips ampul alir iki ampulude degistirirdim. Hem renkleri tutardi hem de zor zaman icin 1 adet yedek ampulum olurdu. Balst isine gelince de. Nerde trak orda brak. Gittigi yere kadar giderdi balstlar. Kronik bir problem olacagini pek zannetmiyorum ben. Olsa dediginiz gibi cagirir degistirirlerdi.

Servisteki arkadas da tamamen teknik bilgisizliginden size boyle yansitmis bence bu durumu. Daha once 2-3 octinin balasti bozuldu diye sizinki de bozulacak degil. Yaygin bir kronik hata (uretim hatasi) olsaydi zaten forumdaki bircok bixenonlu a7 ninde basina gelir ortaligi ayaga kaldirirlardi en basiti. (Rapidlerin tavanindaki boya catlamasi konusu gibi)

Neyse bununla gecmis olsun.

Çevrimdışı LA BEBE

• Bir Angara Klasiği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekotass;529423
far üniteleri farların birbirine bakan kısmında yenisi tamamen metal eskisi yarı plastikdi

Bu kısmı fotoğraf ile izah etmeniz mümkünmü :)

Çevrimdışı bekotass

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bu far üntilerinin tanesi 850 tl bunu teknik yetersizlikle değiştirilcek gibi bir durum varsa yazık ki öyle olsa yüce oto bunu kesinlikle ödemezdi.Sanayideki ampuller kaliteli değil kıyasladım inceledim internettede baktım en ucuz 399tl d3s philips.Far kontrol ünitesi sadece balast degil hız servo vs gibi bilgiler ile farı yönlendiren parçalar diye biliyorum.Ben bi kaç yerde daha kısa zamanda far arızası veren octi ler okudum ve bunlarda bu sorundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum ve bende 2 senede oldu insanlar bunu normal diye düşünebilirler.

iki farın panjura yakın olan kısmında fara yapışık bakınca göreceksiniz üzerinde yazılar var

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizin ariza tamamen ampul kaynakli.

Unite de hata var diyen servis tamamen isin kolayina kacip size balast larida kitlemeye kalkmis.

Ayni sorun GTC de basima gelmisti. Dediginiz gibi.sanayi isi farlar orjinalinin yerini tutmuyor. Maalesef renk tutsun diye de hem sag hem solu degistirmek gerekiyor. Fiyatlar da dedigiz seviyede.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aracımda da pembeleşti sonra hiç yanmanaya başladı. Servis iki beyni ve ampülü garantiden değiştirmişti. Ama yok bu sorun kronik demedi kimse

Çevrimdışı bekotass

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Buda gösteriyorki sorun kronik ve bunun farkindalar garantiler bitmeden herkes değiştirtsin yada bir kontrol ettirin

Çevrimdışı bekotass

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;529457
Sizin ariza tamamen ampul kaynakli.

Unite de hata var diyen servis tamamen isin kolayina kacip size balast larida kitlemeye kalkmis.

Ayni sorun GTC de basima gelmisti. Dediginiz gibi.sanayi isi farlar orjinalinin yerini tutmuyor. Maalesef renk tutsun diye de hem sag hem solu degistirmek gerekiyor. Fiyatlar da dedigiz seviyede.

Üstelik yan sanayii ve adamlar orjinal kutulara koymuşlar bide hepsine baktım şaşmazda 10 tane falan parçacı gezdim bulamadım.Benim anlamadıgım üniteleri kitlemek istese neden sonra garantiden değişsin ve diğer araçlardaa neden oluyor

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu güzel paylaşım için teşekkürler.
Umut Bey; Ve sorun yaşayan diğer arkadaşlar, araçlarını yaklaşık olarak hangi dönemde satın aldılar belirtebilirler mi?
Ayrıca, yolda bazen çukurlardan geçerken farların ışıkları titriyor. Başka kimsede var mı benzer sorun?

Çevrimdışı bekotass

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Rica ederim bir kişi bile kruş ödemeden bu sorundan kurtulursa ne mutlu bana

Evet haklısınız sorun belkide benim aldıgım dönemdeki araçlardadır ben aracımı mayıs 2013 de aldım.

Bugune kadar hiç dikkatimi çekmedi tekrar bir gözlemlerim titrerme oluyormu bakalam

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayrıca, yolda bazen çukurlardan geçerken farların ışıkları titriyor. Başka kimsede var mı benzer sorun?[/QUOTE]
Bu bende de oluyor, ilk bakımda sokmayi düşünüyordum!!

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Farların titremesi sorun değil. Adaptif xenon oluşundan kaynaklı. Biliyorsunuz bizim mercekler sabit değil hareketli. Bu nedenle çukura vs girdiğinde hafif sallanıyor bu da ışıkta titreşime neden oluyor.

Soruna geri dönecek olursak;

Bana göre ballast kaynaklı bir sorun olsa bir süre sonra ikinci ballast da arızalanır aynı durum diğer farda da görünürdü. Sanırım ne olur ne olmaz diye ballast ları da değiştirmişler

Çevrimdışı bekotass

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İkisindede aynı anda olmaz tabiki belki ilerde olacaktı balastı değiştirmeseler ve takılan üniteler eskisinden farklı diyorum öle olsa kronik olmasa aynı üniteler takılırdı mesela hem bu konu altında görcez bakalım kronik mi degil mi?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekotass;529491
Rica ederim bir kişi bile kruş ödemeden bu sorundan kurtulursa ne mutlu bana

Evet haklısınız sorun belkide benim aldıgım dönemdeki araçlardadır ben aracımı mayıs 2013 de aldım.

Bugune kadar hiç dikkatimi çekmedi tekrar bir gözlemlerim titrerme oluyormu bakalam
Sizin araç şu anda kaç kilometrede?
Benim araç da ekim-2013'te alındı, seri hata olablir malzemelerde.