škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Octavia 1.4 TSI --> Satın alan, kullanan, test eden yok mu?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fkoz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cemehmetbaran;449860
Merhaba arkadaslar foruma üye oldum yalnız benim henüz bir skodam yok. Suan grande punto kullanıyorum ve artık değiştirmeyi düşünüyorum. Bir cok araba arasında dolaştım bircogunu test ettim ve en son octaviayı test ettim.

Acık soylemek gerekirse hiçbiri onun kadar cekici gelmemişti bana. Hemen hemen her acıdan ikna etti araba beni. Almayı dusunuyorum fakat ben oldum olası dizelleri sevmem ve benzinli alıp zamanla LPG ile kullanmayı tercih ederim.

Fakat ne forumda, ne test sitelerinde, ne de test sürüşünde 1.4 TSI'ya ait bir bilgi bulamadım. Sadece teknik fabrika verileri ile karar vermek zor. Sahibindende ilan dahi yok.

Yok mudur bu aracı satın alan, almayı dusunen, test eden vs. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben de TSI ve 1.6 TDI arasında gidip geldim, fakat TDI almaya karar verdim. TSI' lere LPG montajı 4000 TL civarında olduğunu duydum ve her yerde montj yapılmıyormuş. Ayrıca fiyat farkı çok yok, TDI daha uygun gibi, tabi karar sizin.

Çevrimdışı FLAYMAN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cemehmetbaran;449860
Merhaba arkadaslar foruma üye oldum yalnız benim henüz bir skodam yok. Suan grande punto kullanıyorum ve artık değiştirmeyi düşünüyorum. Bir cok araba arasında dolaştım bircogunu test ettim ve en son octaviayı test ettim.

Acık soylemek gerekirse hiçbiri onun kadar cekici gelmemişti bana. Hemen hemen her acıdan ikna etti araba beni. Almayı dusunuyorum fakat ben oldum olası dizelleri sevmem ve benzinli alıp zamanla LPG ile kullanmayı tercih ederim.

Fakat ne forumda, ne test sitelerinde, ne de test sürüşünde 1.4 TSI'ya ait bir bilgi bulamadım. Sadece teknik fabrika verileri ile karar vermek zor. Sahibindende ilan dahi yok.

Yok mudur bu aracı satın alan, almayı dusunen, test eden vs. Yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşım merhaba ben aldım cumartesi inşallah teslim alıcam 1.4 tsı 140 beygir sunruuflu bluetooth anahtarsız çalıştırma ama uçak resmen testini yapmıştım bende dsg aldım inşallah cumartesi resimleri yükleyeceğim araç gelir gelmez gittim gördüm adamlar sunrufu cam tavana çevirmişler küçük falan değil tavsiye ederim kesinlikle skoda sunrufu değiştirmiş cumartesi akşam resmleri yükleyeceğim inşallah...lpg kesinlikle taktırmayacağım bu arada

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 TSI'ın ben aşırı benzin tükettiğini düşünmüyorum. 80.000 KM yaptım motorla ama dizel fiyatları da artık öyle çok avantajlı değil. Hele ilk alırken aradaki farkı düşününce.

Ayrıca 1.4 TSI ister manuel ister DSG kombinasyonlu olsun TDI 105'ten çok daha iyi performansı ve hissi olan bir motor. Sakin kullanımda elinin altında güç bulundurmak isteyen ve belirli bir ekonomi beklentisi olan insanlar için ideal. Açıkca belirtmek isterim aracım(Superb) 1475 kg boş ağırlıklı 125 CAXC motor ve Ankara trafiğinde depoda 800KM menzil yapıyorum. Canım isteyince gaz pedalına basınca altımda çok da uçmasa da tatmin edecek bir şeyler ortaya çıkaran bir araç var. 140bg, fren geri dönüşüm, start stop, MQB aerodinamisindeki daha hafif Octavia'da çok daha güzel sonuçlar veriyordur eminim.

1.4 TSI çok yakıyor genellemesi iki açıklamalı aslında

1. Benzinli bu zaten çok yakacak doğal olarak düşüncesi
2. Kullananlar için bu fındık motor nasıl çılgın gidiyor öyle deyip basıp kullanınca ortaya çıkan sonuç.

1.4 TSI'da en iyi motorlar 125-160-180 olarak görünüyor, 140'larla alakalı birkaç olumsuz söz söyleyenler var gücün yere yansıtılması konusunda kararsızlık konusunda ancak hiç 140 deneme fırsatım olmadı.

1.4 TSI ACT ise Golf uygulmasında çok takdir toplamasa da(hatta garip bir şekilde ACT olmayandan daha çok yaktığına dair bir inceleme izledim, A3 Sedan'da bu motor çok iyi şehir içi ve şehir dışı tüketim verilerine sahip görünüyor. ACT'yi muhtemelen Skoda ürün gamında 2016'ya doğru Superb 3 ve akabinde Octavia alabilir gibi görünüyor.

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FLAYMAN;449928
arkadaşım merhaba ben aldım cumartesi inşallah teslim alıcam 1.4 tsı 140 beygir sunruuflu bluetooth anahtarsız çalıştırma ama uçak resmen testini yapmıştım bende dsg aldım inşallah cumartesi resimleri yükleyeceğim araç gelir gelmez gittim gördüm adamlar sunrufu cam tavana çevirmişler küçük falan değil tavsiye ederim kesinlikle skoda sunrufu değiştirmiş cumartesi akşam resmleri yükleyeceğim inşallah...lpg kesinlikle taktırmayacağım bu arada

Hayırlı ugurlu olsun kardeş. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin. Aracını aldıktan sonra senden foto, inceleme ve tüketim vs bilgileri bekliyoruz zamanla:) 1.4 kanıma giriyor daha zevkli bir kullanım sunacagı konusunda tereddütüm yok. Hem ben aylık 1000 km yaparım ortalama olarak. Benzinle bu 350TL yapar dizelle ise 250TL cıvarı. Aylık 100 lira cok buyuk bir fark degil, ki zaten devlet kitlemiş kitleyecegini:)

Alıntı yapılan: rumiexile;449933
1.4 TSI'ın ben aşırı benzin tükettiğini düşünmüyorum. 80.000 KM yaptım motorla ama dizel fiyatları da artık öyle çok avantajlı değil. Hele ilk alırken aradaki farkı düşününce.

Ayrıca 1.4 TSI ister manuel ister DSG kombinasyonlu olsun TDI 105'ten çok daha iyi performansı ve hissi olan bir motor. Sakin kullanımda elinin altında güç bulundurmak isteyen ve belirli bir ekonomi beklentisi olan insanlar için ideal. Açıkca belirtmek isterim aracım(Superb) 1475 kg boş ağırlıklı 125 CAXC motor ve Ankara trafiğinde depoda 800KM menzil yapıyorum. Canım isteyince gaz pedalına basınca altımda çok da uçmasa da tatmin edecek bir şeyler ortaya çıkaran bir araç var. 140bg, fren geri dönüşüm, start stop, MQB aerodinamisindeki daha hafif Octavia'da çok daha güzel sonuçlar veriyordur eminim.

1.4 TSI çok yakıyor genellemesi iki açıklamalı aslında

1. Benzinli bu zaten çok yakacak doğal olarak düşüncesi
2. Kullananlar için bu fındık motor nasıl çılgın gidiyor öyle deyip basıp kullanınca ortaya çıkan sonuç.

1.4 TSI'da en iyi motorlar 125-160-180 olarak görünüyor, 140'larla alakalı birkaç olumsuz söz söyleyenler var gücün yere yansıtılması konusunda kararsızlık konusunda ancak hiç 140 deneme fırsatım olmadı.

1.4 TSI ACT ise Golf uygulmasında çok takdir toplamasa da(hatta garip bir şekilde ACT olmayandan daha çok yaktığına dair bir inceleme izledim, A3 Sedan'da bu motor çok iyi şehir içi ve şehir dışı tüketim verilerine sahip görünüyor. ACT'yi muhtemelen Skoda ürün gamında 2016'ya doğru Superb 3 ve akabinde Octavia alabilir gibi görünüyor.

Dediklerine aynen katılıyorum. Şuan insanlar tutturmus dizel. Hadi yine octaviada ki fark asırı degil. Ama bir jetta neden TDI alınır anlamıyorum. 13000 tl farkı araba 150000km de amorti ediyor. Hele ki 1.2 TSI varken.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikli olarak hayırlısı olsun diyorum. 1.4 TSI 140 HP az yakıt tüketen bir motor. ACT' li versiyonunu ülkeye sadece Vw ve Audi getiriyor. Skoda ve Seat' ta maalesef yok. Aynı motorun Golf versiyonunu İspanya' da test etmiştim, uzun bir test olmuştu. Golf 1.4 160 HP sahibi olmuş biri olarak aralarında o kadarda fark yok. 160 HP' de alt devirlerde kompressör devreye girerek daha canlı olmasını sağlıyor. Hepsi bu. Aralarında ufak bir performans farkı tabi ki olacaktır bu normaldir. TDI ile TSI arasında fazla fiyat farkı olmaması insanı kararsızlığa itebiliyor. Aslında bu sorunuzu en kolay şu şekilde cevaplandırabilirsiniz. Yakıt tüketimi mi yoksa performans mı benim için önemli ? Buna vereceğiniz cevap sizin doğru karar vermenizde yardımcı olacaktır.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı hkeles61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle Merhabalar
Yaklaşık iki ay önce 1.4 TSI Octavia satın aldım. Öncelikli olarak satın almada ben de kararsızlıklar yaşadım.Ancak yılda 6-7 bin km yapan biri olarak dizelin pek ihtiyaç olmadığı kanaati oluştu ( Tüm firmaların satış temsilcileri de bu yönde ortak görüş bildirdiler) Aracı almadan ben de dizel olanı test ettim. Ancak özellikle performans ve sessizlik yönünden hiç kıyaslama yapılamaz.Dizel motoru da diğerlerine göre sessiz.Ama bunun motor sesi yok gibi . Ayrıca yakıt konusuna gelelim.Yaklaşık 800 km de aracım. Trabzon u bilenler bilir rampası ve durkakı meşhurdur. Ben aracı Ordudan alıp Trabzon`a geldim şehir içi ve şehir dışı şu anda ortalama değer 6.4 buna kimseyi inandırmak durumunda değilim. Sakin ve kontrollu sürüşlerde şehir içi bile sırf 8 lt geçmez.(Trabzon için) Bundan sonraki karar sizlere aittir. Allah herkese akıl vermiş ve aklı ile hareket eden doğru sonuca ulaşır. Sağlıcakla kazasız günler dilerim.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2013, 13:39:09 Gönderen: hkeles61 »

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hkeles61;449981
Öncelikle Merhabalar
Yaklaşık iki ay önce 1.4 TSI Octavia satın aldım. Öncelikli olarak satın almada ben de kararsızlıklar yaşadım.Ancak yılda 6-7 bin km yapan biri olarak dizelin pek ihtiyaç olmadığı kanaati oluştu ( Tüm firmaların satış temsilcileri de bu yönde ortak görüş bildirdiler) Aracı almadan ben de dizel olanı test ettim. Ancak özellikle performans ve sessizlik yönünden hiç kıyaslama yapılamaz.Dizel motoru da diğerlerine göre sessiz.Ama bunun motor sesi yok gibi . Ayrıca yakıt konusuna gelelim.Yaklaşık 800 km de aracım. Trabzon u bilenler bilir rampası ve durkakı meşhurdur. Ben aracı Ordudan alıp Trabzon`a geldim şehir içi ve şehir dışı şu anda ortalama değer 6.4 buna kimseyi inandırmak durumunda değilim. Sakin ve kontrollu sürüşlerde şehir içi bile sırf 8 lt geçmez.(Trabzon için) Bundan sonraki karar sizlere aittir. Allah herkese akıl vermiş ve aklı ile hareket eden doğru sonuca ulaşır. Sağlıcakla kazasız günler dilerim.

Verdiginiz bilgilerden dolayı tesekkür ediyorum. Bende tüketim değerlerinin o civarda dolasacagını dusunuyordum zaten. Asırı dur-kalk ve agresif kullanım olmadan 8'i gececegini sanmıyorum.

Peki performans konusunda nasıl bir arac. Turbo bosluğu hissediliyor mu? Alt devirlerde ölü bir arac mı? Genel olarak da aractan memnun musunuz? Eksik gordugunuz kısımları, kusurları var mıdır? Yorumlarınız bizim için degerli. Teşekkürler.

Çevrimdışı hkeles61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Okula servisle gidiyorum.Hafta sonları genellikle kullanıyorum.Kullanırken zevk veriyr.Özellikle uzun yolda. Alt devirlerde kesinlikle ölü değil.Zaten biraz gaza yüklendiniz mi araba fırlıyor. Biraz süspansiyonu sert gibi ya da ben öyle algılıyorum. Kesinlikle pişman olmazsınız .Ancak elegance modelini alın. Ambinte modeli ile kalite ve doanım olarak çok farklı.

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hkeles61;449989
Okula servisle gidiyorum.Hafta sonları genellikle kullanıyorum.Kullanırken zevk veriyr.Özellikle uzun yolda. Alt devirlerde kesinlikle ölü değil.Zaten biraz gaza yüklendiniz mi araba fırlıyor. Biraz süspansiyonu sert gibi ya da ben öyle algılıyorum. Kesinlikle pişman olmazsınız .Ancak elegance modelini alın. Ambinte modeli ile kalite ve doanım olarak çok farklı.

Ben elegance manuel alacagım eger kendimi ayarlayabilirsem. Ekstra olarak cam tavan + 17" Teron Jant + 3 kollu direksiyon ve Bluetooth olacak.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: cemehmetbaran;449988
Verdiginiz bilgilerden dolayı tesekkür ediyorum. Bende tüketim değerlerinin o civarda dolasacagını dusunuyordum zaten. Asırı dur-kalk ve agresif kullanım olmadan 8'i gececegini sanmıyorum.
Firmada Jetta 1.4TSI DSG var. Tüketimine çok da dikkat edilmez. Genel ortalaması 8-8,5lt/100km civarlarında sürekli.
Alıntı yapılan: cemehmetbaran;449988
Peki performans konusunda nasıl bir arac. Turbo bosluğu hissediliyor mu? Alt devirlerde ölü bir arac mı? Genel olarak da aractan memnun musunuz? Eksik gordugunuz kısımları, kusurları var mıdır? Yorumlarınız bizim için degerli. Teşekkürler.
Turbosu ufak olduğu için çabuk doluyor. Alt devirleri gayet iyi. Hele ki DSG şanzımanla çok daha iyi performans veriyor bana göre.

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar yabancı sitelerde arabayı araştırırken Silindir Kapama ozelliginden bahsedildigini gordum. Kullanan arkadaslar bilginiz var mıdır? Net bişey bulamadık bu konuda.

Volkswagen group's powertrains are highly competitive. Among them we prefer the 1.4 TSI 140 hp with cylinder cut-off technology, which provides respectable performance – 0-60 mph in just under 8 seconds – and low fuel consumption.
http://www.autozine.org/Archive/Skoda/new/Octavia_2013.html

ve

The engine we'd get is the new 1.4 TSI with 140 horsepower. It's a brand new engine belonging to the EA888 family and has cylinder deactivation, making it quite the fuel sipper.
http://www.autoevolution.com/news/skoda-octavia-iii-14-tsi-140-hp-acceleration-tests-video-62922.html

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hkeles61;449981
Öncelikle Merhabalar

Hocam sizin aracın yakıt tüketimi çok iyiymiş. Ben de tdi dsg var. 20.07 de aldım. İlk 1000 km sürekli şehiriçi kullanım ortalamam 7.2 lt idi. Aracım şuan 5000 kmde. Şuan çok dikkatli kullanmama rağmen şehiriçi ort 6,1 lt gösteriyor. Güzergahım pelitli-çamlık arası. Ancak bir kontak çevirmede max 10 km gidiyorum. Ve bu değerler yol bilgisayarı değeri. Pompa da bir miktar daha fazla olacaktır. Yalnız şehirdışı 3,7 lt yaktığımda oldu. Aracın şehirdışı yakıt tüketimi gayet iyi. Ama şehiriçi verilerini tutturmak zor.

Çevrimdışı umut111

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: genious61;450102
Hocam sizin aracın yakıt tüketimi çok iyiymiş. Ben de tdi dsg var. 20.07 de aldım. İlk 1000 km sürekli şehiriçi kullanım ortalamam 7.2 lt idi. Aracım şuan 5000 kmde. Şuan çok dikkatli kullanmama rağmen şehiriçi ort 6,1 lt gösteriyor. Güzergahım pelitli-çamlık arası. Ancak bir kontak çevirmede max 10 km gidiyorum. Ve bu değerler yol bilgisayarı değeri. Pompa da bir miktar daha fazla olacaktır. Yalnız şehirdışı 3,7 lt yaktığımda oldu. Aracın şehirdışı yakıt tüketimi gayet iyi. Ama şehiriçi verilerini tutturmak zor.

1.viteste yuklendigimde 40 lt gordum anlikta:D

Çevrimdışı hkeles61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet doğru. Çok kısa mesafeler için yakıt değeri yükselir. Ancak 1 - 2 km mesafeler için hele çok rampalı ve sıkışık trafikte hangi araç 10 lt altında yakar ki? Kimse kimseyi kandırmasın.
Gerçek olan şu ki : Tercih meselesi ama kısa mesafeler için dolmuş 10 numara ancak en az 10 km sonra araç kullanmak makul hele 3 kişiden fazla aileler için.

Çevrimdışı Hüseyin CAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Octavia A7 kasa TSI 140 Bg Sahibi birisi olarak yazıyorum.
haziran ayında alındı ve su anda 6500 km de aracım. alırken çok düşündüm dizel ile arasındaki 3000 tl fark verilip dizel alınır mı diye ama şimdi iyiki almamışım diyorum. araçta silindir kapatma özelligi yok. 1200 devir altında araç biraz hantal ancak zaten o kadar düşük devirde hiçbir aracı kullanmak mantıklı değil. 140 beygirin hakkını veren birisi olarak söylüyorum, %70  şehir içi kullanımda aracı aldığımdan bu yana yol bilgisayarının gösterdiği yakıt tüketimi ortalama 6,8. bir defa uzun yolda değerleri sabitledim ve dikkatli bir sürüşle ortalama 4.4 ü gördüm. merak ettiğiniz bişey olursa 0542 520 65 90