škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Nokian i3 alacağım? Kullanan var mı?

lrfan · 81 · 38388

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: SEAHAWK;141417
Gelişmeleri ben de merak ediyorum. Kısmet olursa bizim araca da önümüzdeki yazın başında lastik alacağız. İrfan Hocamızın İ3'leri iyi test olacak bana.:)

Yalnız İrfan Hocam; size ısrarla tekrar hatırlatıyorum: Yokohama C-Drive modelini mutlaka inceleyin. Sizin ihtiyaçlarınızı tam karşılayacak bir model olduğunu düşünüyorum. :ok:

Nokian'ı şimdilik eledim, yeni lastik yok piyasada, yatık lastikler, tarihten kaybetti.

Yoko'ya bakayım  :ok:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;140752
Şu an düşünmüyorum ama teklif ya da önerin mi var? Varsa yaz ;)

Yok abi sadece merak etmiştim :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;141453
Nokian'ı şimdilik eledim, yeni lastik yok piyasada, yatık lastikler, tarihten kaybetti.

Yoko'ya bakayım :ok:

Ooo, çok iyi. Ben de öğrenmiş oldum sayenizde.:)

Biz lastik alana kadar C-Drive ortadan kalkmasa bari hocam... İnternette inceledim, C-Drive 2 çıkmış sanırım. Her ne kadar "yeni" de olsa testini görmediğim, kullanıcı yorumu alamadığım lastiğe bir şüpheyle bakıyorum.

Bir de bu C-Drive'da hoşuma giden özel yorumlar vardı internette. Hani öyle "süper yol tutuyor, çok sessiz" gibi sıradan şeyler değil. Çok gerçekçi ve tam benlik dedirten şeyler.

Bahsetmek gerekirse;

-Yanağının sağlam olduğu iddia edilmiş. Zaten Yokohama kataloğunda da bizim 195 55 15'lik ölçüdeki C-Drive için "RF" ibaresi kullanılmış. Yani "Reinforced" (güçlendirilmiş) Bu önemli bir konu.

-Kendi gözlerimle de gördüğüm önemli bir husus var: Yanaklarda dışa doğru sağlam bir çıkıntı var. Jantı koruma işlevi olduğu belirtiliyor. Bu da özellikle detailingci üyelerimizin ilgisini çekecektir. (Balans düzgünse bana sorun yok.:kro:)

-Sessizlik: Hem internet yorumu, hem de kankamın 97 model 3.20i Coupe'sinde şahit olduğum bir husus. Gerçekten sessiz bir lastik.

-Konfor: İnternette bu konuda çok belirgin bir yorum görmedim. Ama tersine bir yorum da söz konusu değil. Ben ise kankamın aracında sıradışı bir konfor hissine kapıldım. Sıradışı diyorum, çünkü araç 225 50 16 lastik ölçülü 3.20 i Coupe. Tamam yanak pek ince değil; ama gene de yerden bitme, gayet sportif olan bu araç çoğu yol bozukluğunu bizim Cordoba'dan daha konforlu bir şekilde aşıyor.

Bunlara ilave olarak lastiğin kuru ve ıslak zeminde tutuşunun başarılı olduğu hem test sonuçlarıyla, hem de kullanıcı yorumlarıyla (bizim Oğuz Ziya da dahil) onaylanmış görünüyor.

Ha, bu lastikte çoğu kişinin çok önemsediği bir olumsuzluk var: Aşınma. İnternet yorumlarında ve test sonuçlarında göründüğü üzere lastik rakiplerinin çoğundan km olarak erken aşınıyor. Ama bu benim için sıkıntı teşkil etmemekte. Zaten lastik durduğu yerde bile eskidiğinden km olayını takmıyorum. 25-30 binde bitecek hali de yok sonuçta:)

==============

Bu sebeplerden ötürü bu lastiğin üzerine düşelim diyorum hocam. İnşallah böyle böyle yazıp lastiğin fiyatını yükseltmiyoruzdur yalnız.:++:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Güzelmiş o zaman. Aşınması dert değil. Ben yılda 5-6 bin km yapıyorum, lastik durduğundan eskiyor bende  :)

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;141718
Güzelmiş o zaman. Aşınması dert değil. Ben yılda 5-6 bin km yapıyorum, lastik durduğundan eskiyor bende :)

Aynen hocam, biz daha fazla yapıyor olsak da kışlıkla beraber kullandığımız için tek başına aşınarak eskime şansı olmuyor pek. Ha, şimdiki Firestonlarımız gayet de eskidi. 3mm derinliğe yakın sanırım. Ama onun sebebi de lastiğin iyi tutunamayıp bolca patinaj yaşaması diye düşünüyorum.

=====

Bu arada, anlattığım o 3.20'nin şu fotosunda lastiğin jant koruma özelliği belli oluyor gibi. Onu da forumumuz arşivinden buraya taşıyalım.:rock1:

SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.yokohama.com.tr/yokohama_proje.pdf

C.DRIVE - AC01

C.drive™, hem ıslak hem de kuru zeminde üstün
bir yol tutuşu sağlayan ‘Full Logic’ asimetrik desene
sahip. Dört düz ana kanalı ile göz alıcıdır. En dikkat
çekici özelliklerinden biri ise dıştan içe doğru dış
sertliğinin azalmasıdır. Bu yenilikçi tasarım sayesinde
lastik, virajlı dağ yollarından yağmurlu otoyollara
kadar her türlü zeminde üstün performans
gösterir. Lastik tasarımında konfor en önemli
öncelik olmalıdır tabii sportif özelliklerden vazgeçmeden.
C.drive™ ile yüksek performansı mükemmel
konfor ile birlikte yaşayabiliyorsunuz.
Yokohama’nın üstün teknolojisi ile tasarlanan bu
lastikler, desende oluşan baskıyı ortadan kaldırır,
dengesiz aşınmayı engeller ve lastik gürültüsünü
yok eder. Saf sürüş keyfi, en zorlu koşullarda bile
endişe duymamaktır. C.drive™, yüksek yol tutuşu
ve kızaklama performansı ile ıslak zeminde üstün
bir başarı gösterir. Göz alıcı, dört düz kanalı ve
daha dar yatay kanalları ile hızlı su tahliyesi sağlarken
yeni geliştirilen desen malzemesi yola tutunarak
üstün çekiş sağlar. C.drive’ın en önemli özelliği
dıştan içe doğru diş sertliğinin azalmasıdır.
Yokohama‘nın 13-14-15 jant ağırlığında kullandığı
A.drive deseni ise mükemmel su tahliyesi sağlamak
için “üçlü düz kanal” özelliği ile üretilmiştir. Yol
ile lastik arasında optimum temas sağlayan ‘’inceuzun’’
tasarım ile tutunma ve su tahliyesi özelliklerinde
çığır açmıştır.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI