škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 16V 105 HP'lik motor neden rafa kalktı?

turker · 59 · 32694

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;75808
Motorun yan veya diklemesine olması tüketimi niye o kadar etkiliyor?

Alıntı yapılan: mayham85;75907
aktarma kaybı çok daha yüksek oluyor. cm olarak mesafeden değil aslnda araya giren dişli saysı dolayısı ile sürtünme kayıpları gibi etkenler artıyor.

en büyük yan etkiside yanlamasına yerleştirilen motor ileri geri yer değiştirebileceği için aracın önden kayma etkisini ciddi şekilde azaltabiliyor dikine yerleştirince bu etki ciddi derecede artıyor. eski kasa passatlarda önden kayma ciddi bir sorundur mesela.
Araya fazladan dişli mi giriyor? Girsin girsin fazlalık olarak bir dişli girsin. Onun da o kadar arttıracağını zannetmem tüketimin.

efe_38

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;75331
102 hp ise FSI ya da TSI değil malesef.:)

Bu tip cadde yarışlarının profesyonel test disiplinleri ile kıyaslanması da imkansız tabii. Çünkü elimizde standart 102'lik Golf ile 105'lik Caddy'nin çeşitli performans verileri mevcut; ve gösteriyorki normal şartlarda MPI motorlu Golf'ün TDI Caddy'nin gerisinde kalacak bir hızlanma performansı sunması söz konusu değil.:)

geçen baktım 1.6 fsi motor :) ve yanlış biliyomuşum 102 değil 115 bg miş.

şimdi cadde yarışı demeyin alınırım :D ben yarış yapmam ama sadece nasıl gidiyo hangisi üstün diye test diyelim yoksa ölümünede basmadık ve trafiğe kapalı,asfalt yol :hhh: buda demekki 105 bg tdi,115 bg fsiden üstünmüş :ok: veya benmi iyi kaldırdım vites geçişi yaptım bilemem ama otomatikten gönüllüydü geçişler :haha:
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2010, 17:13:03 Gönderen: efe_38 »

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efe_38;75938

şimdi cadde yarışı demeyin alınırım :D ben yarış yapmam ama sadece nasıl gidiyo hangisi üstün diye test diyelim yoksa ölümünede basmadık ve trafiğe kapalı,asfalt yol :hhh: buda demekki 105 bg tdi,115 bg fsiden üstünmüş :ok: veya benmi iyi kaldırdım vites geçişi yaptım bilemem ama otomatikten gönüllüydü geçişler :haha:
115 bg büyük 105 bg ama 250 nm de 155 nm den büyük :) o tork olmasaydı üzülen sen olurdun o değil :)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;75922
Araya fazladan dişli mi giriyor? Girsin girsin fazlalık olarak bir dişli girsin. Onun da o kadar arttıracağını zannetmem tüketimin.
saece bir dişli değlki daha komplike şanzıman gerekiyro çok daha yüksek sürtünme kayıpları küçük şeyler birikiyor çok fazla güç kaybettiriyor.

passat sahibi bir arkadaşımın yorumu vardı 'bizim arabalar arkadan itişli gibi oluyor aktarma kayıpları sayesinde' şeklinde.

buda şu demek. araç dynoya çıktığı zaman aynı motorlu golf passata göre yere aynı vites oranlarına sahip olsa bile daha fazla güç aktarabilir.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;75922

Aradaki 2 litrelik fark zaten direkt ciddiye alınacak bir değer değil. Mayham85 bunu örnek olarak vermiş. Yoksa ne o Passat standart 1.8 Passat değerini temsil eder ne de Toledo... 100 binleri görmüş kim bilir ne durumda (bir iyi biri kötü vb.) araçlar. Resmi disiplin ile incelenmesi mümkün değil. Farkın gerçek boyutu ancak resmi tüketim değerleri ile ortaya çıkar.

Alıntı yapılan: efe_38;75938

Ooo, o zaman iyice imkansız.:) Zaten benim de demek istediğim şartların değişkenliği. 115'lik Golf'ün 105'lik Caddy karşısında sıkıntı yaşamasının en olası açıklaması pilotaj farkıdır. :ok: (teknik sıkıntı demek istemiyorum; FSI olan araçta o kadar ağır bir sorun yoktur umarım)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;75961
Aradaki 2 litrelik fark zaten direkt ciddiye alınacak bir değer değil. Mayham85 bunu örnek olarak vermiş. Yoksa ne o Passat standart 1.8 Passat değerini temsil eder ne de Toledo... 100 binleri görmüş kim bilir ne durumda (bir iyi biri kötü vb.) araçlar. Resmi disiplin ile incelenmesi mümkün değil. Farkın gerçek boyutu ancak resmi tüketim değerleri ile ortaya çıkar.

teknik verilerine bakacak olsak benim arabanın 13 lt yakması lazım şehir içi ama ne hiktmetse 8 9 arası yakıyor benzinde :)

her zaman kağıt üstü sana gerçek veriyi vermez.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;75963
teknik verilerine bakacak olsak benim arabanın 13 lt yakması lazım şehir içi ama ne hiktmetse 8 9 arası yakıyor benzinde :)

her zaman kağıt üstü sana gerçek veriyi vermez.

Yok, kastettiğim 2 araç arasındaki tüketim farkı idi. Yani birinin şehir içi tüketimi 12 iken diğeri 13 ise ciddi bir tüketim farkı vardır. Normal kullanımda 2 litre fark oluşması pek de şaşırtmaz.:)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o zaman şöyle yapalm. 1,6 8v exeo ile 1,6 8v octavia verilerini kıyaslayalım. exeo diklemesine octavia enlemesine yerleştirilmiş motora sahip.

exeo

http://seat.com.tr/seat/modeller/exeo/techtables/1_6_75.html

0-100 12,7 sn
şehir içi : 10,6
şehir dışı : 5,8

octavia:

http://new.skoda-auto.com/TUR/Documents/OCTAVIA/CATALOGUES/OctaviaKatalog.pdf

şehir içi: 10,0
şehir dışı: 5,8
0-100 : 12,3

exeo nun 6 ileri şanzımanı olmasının sebebi tamamen bu kayıpları ortadan kaldırmak ki o bile yeterli olmamış. iki araçta yaklaşık aynı ağırlıktalar.

bu arada exeodaki mtor euro 5 normunda octideki euro 4.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2010, 17:58:50 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Alıntı yapılan: mayham85;73698
8v en az yakıyor yok artık lebron james. hee yeni nesillerde çok yakıyormş o zaman 8v benzinde 414 kmde nasıl 95 lira yakcaak (kmde 23 kuruş) bana açıklama yaparsanız sevinirim.

az önce depoyu fulledim bu değer kendi aracımın değeri.

bugüne kadar onlarca kişiye araç aldırdım. sadece 1 tanesi bana neden aldırdın bunu durumuna geldi. o kişide fsi golftren sonra 8v leona geçen (kendi değimi ile motor konusunda sınıf düşen) birisi. merak eden varsa kendisi ile görüştürebilirim.

Aslında açıklayacaktım ama üslubunu beğenmedim.bu yazdığına sadece bu yorumu yapabiliyorum.
:blg:sen yazılanı okuyorsun, biz burada senin okuduğunu yazıyoruz.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2010, 16:50:27 Gönderen: s.alkan »
---------------1.4 TSI 180 HP-------------------------

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Floydian

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: s.alkan;76451
Aslında açıklayacaktım ama üslubunu beğenmedim.bu yazdığına sadece bu yorumu yapabiliyorum.
:blg:sen yazılanı okuyorsun, biz burada senin okuduğunu yazıyoruz.

Ben Leonumu 1.6 8v motor yüzünden satmış birisiyim. Aracı10Lt/100km nin altına inemedim.. 1.4 TSI'ın aynı koşullarda 6.5Lt/100km yapabildiğini gördüm..
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2010, 19:22:07 Gönderen: Floydian »

efe_38

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mayham85;75958
115 bg büyük 105 bg ama 250 nm de 155 nm den büyük :) o tork olmasaydı üzülen sen olurdun o değil :)

hahah :D ben değişik kullanırım yaw,arabanın nabzına göre şerbet veririm :++:

durun zaten aşağıladık iice golfu dün kaza yaptı :hhh: :)

efe_38

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Floydian;76509
Ben Leonumu 1.6 8v motor yüzünden satmış birisiyim. Aracı10Lt/100km nin altına inemedim.. 1.4 TSI'ın aynı koşullarda 6.5Lt/100km yapabildiğini gördüm..

8v motor yani dillerde sömürme lakaplı dolanan bir motor :D çok yakması normaldir :) aslında kmde 300 kuruşta v8'e göre pekte fazla sayılmaz

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Floydian;76509
alp biz hiç kullanmadık görmedik ya bizim okuduklarımızı yazanlar tersini diyormş.

sadece seat klubünde 7 8 kişi 1,6 leonunu sırf bu yüzden alıp kısa süre içinde elinden çıkardı sende dahil olmak üzere ki o sayı o sitedeki leon sahiplerinin ciddi bir yüzdesi yapar. iyi bilirsin bunu.

Çevrimdışı Floydian

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;76528
alp biz hiç kullanmadık görmedik ya bizim okuduklarımızı yazanlar tersini diyormş.

sadece seat klubünde 7 8 kişi 1,6 leonunu sırf bu yüzden alıp kısa süre içinde elinden çıkardı sende dahil olmak üzere ki o sayı o sitedeki leon sahiplerinin ciddi bir yüzdesi yapar. iyi bilirsin bunu.

Evet insanlar 1.4 TSI'a kaymaya başladı. Bazılarıda direk 2.0tfsi'a kaydı :D