škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 Mpi 102 Hp ile 210 dan fazla hız yaptım diyen yalan söylüyor...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;52836
Ben yapmadığım ya da yapamayacağım şeyi iddia etmiyorum. Ya senin devir saatin bozuk ya da başka birşey.

Alındığı ilk gün 6400 devirde 190 zor gören araç satılırken 210 a yaklaşıyordu. İnanmamak serbest.

Erhan abi, sizin aracın 6400'de 190km/s'ye ulaşması kesinlikle pek normal değil. Sizin aracın 5. vites 1000 devir hızının 33-34 km/s civarı olması lazım. Benim görüşüme göre ya lastik ölçüleriniz standart dışıydı, ya kadrandaki yanılma payı biraz fazlaydı ya da debriyajda bir kaçırma söz konusu idi.:confused: Zira bu verdiğiniz değere göre 5. vites 1000 devirdeki hızın 29 küsür km/s olması gerekiyor.

Bu arada; mxengine'in aracının kadranına laf söylememek lazım. İlginç bir şekilde TAM da hesaplanan hızı gösteriyor.:hanz: (32.3 x 6.5 = 209.95:hanz:)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;52838
Erhan abi, sizin aracın 6400'de 190km/s'ye ulaşması kesinlikle pek normal değil. Sizin aracın 5. vites 1000 devir hızının 33-34 km/s civarı olması lazım. Benim görüşüme göre ya lastik ölçüleriniz standart dışıydı, ya kadrandaki yanılma payı biraz fazlaydı ya da debriyajda bir kaçırma söz konusu idi.:confused: Zira bu verdiğiniz değere göre 5. vites 1000 devirdeki hızın 29 küsür km/s olması gerekiyor.

Bu arada; mxengine'in aracının kadranına laf söylememek lazım. İlginç bir şekilde TAM da hesaplanan hızı gösteriyor.:hanz: (32.3 x 6.5 = 209.95:hanz:)

Dostum zaten normaldi demiyorum ki :hanz: :kiki: Normal haline getirdik zoraki :) Benden önceki doktor efendi temiz kullanacağım diye fazla kasmış :kiki:

Bu arada hiç bir otomobil gerçek gittiği sürati km. sayacından doğru olarak veremiyor diye biliyorum. Zorunlu hata payı var.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2009, 22:46:14 Gönderen: ero__ »

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu arada  araç devir  keserken biter o ayrı mesele  ama  araya  yokuş meyil vs  faktör  girerse göstergeye  yansıyan hız  farklı olabilir bu noktada  anlaşalım..

misal  vectra kuru zemin 1.  vites  55km/s   gibi  bir hızda devir  kesiyor  hatta  kesmiyor  soft cut  yapıyor dayanıyor  6500 e  duruyor orda gösterge.

ama  uludağa zincirsiz  çıkarken  kar, buz üstünde 1.  vites  sardığında  70 lere  dayanıyordu  gösterge  yine  devir  kesiyordum.

lastik havasından  lastik  ölçüsüne  her şey  etkiler  bu mevzuyu  o yüzden  pratik  olarak  devir  kesince  hızı  210  gördüyseniz  en  iyi  ihtimal  + - 10km  deyin  ona..

çünkü  ben  220  dayayana  kadar  göbeğim  çatladı  vectra da  arkadaşlarım  vectra c de  230  görüyordu   motor şanzıman  aynıydı  lastik ölçüsüne  yordum  olayı

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ero__;52858
2.0 vecylerle ne hızlar görenler var :) Aldıracaklar bana sonunda...

Bizim ölüm döşeğindeki Vectrayla eskiden amcam kadrana 220 yi kırdırırdı. Sıp-stock.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;52836
ero__ koparrrrrrrrrrrrrr :hanz: :hanz: :hanz: :hanz: :hanz: :hanz:

Allah iyiliğini versin :D

"Motor yağınızı değiştirmek için 15.000 km yada 7.500 km vs beklemeyin.."

Nah bunu anlatana kadar arkadaşlarıma göbeğim çatlıyor.

Ahmet bey kardeşim bunu bizim forumda da taşıyabilir miyiz? (bura değil :kiki:)

Ben yapmadığım ya da yapamayacağım şeyi iddia etmiyorum. Ya senin devir saatin bozuk ya da başka birşey.

Alındığı ilk gün 6400 devirde 190 zor gören araç satılırken 210 a yaklaşıyordu. İnanmamak serbest.

Benim kullanımıma örnek teşkil edebilecek video :kiki:
http://www.youtube.com/watch?v=XVtbrm3RZAc

Trafik canavari gördüm sanki :D

Alıntı yapılan: hakanerdogan;52861
Bizim ölüm döşeğindeki Vectrayla eskiden amcam kadrana 220 yi kırdırırdı. Sıp-stock.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı bugraGT

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
rodajımı dolduruyorum bitsin bi farkları yazıyım aracı 94 de ilk aldıgımızda daha bismillah diyip kadranı kırdırmaca oynuyorduk şimdi segman atıldı kurallara uyarak bir rodaj geçirecegim:)

paylaşılanları uyguluyorum ama vitesle yavaslama işininin motora faydalarını kimse sölememişti bana bu gune kadar, ben kendim fren balatalarını fazla asındırmamak için yapıordum artık motorada bir faydam oldugu bilinciyle devam edicegim:)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Benim kafama takılan şu oluyor:

Octavia' nın 5. viteste 1000 d/d' deki hızı 32,3 km/s ise ve basmak aracın son süratinie arttırıyorsa, gene 5. viteste gene 1000 d/d' de bu sefer (örneğin) 35 km/s yapması gerekmiyor mu?

Motorun çevirdiği azamî devir belli buna bağlı olarak yapacağı sürat de belli. 210 km/s değil de 230 km/s yapabilmek için motorun azamî devir sayısı arttırılmalı değil midir? Onu arttıramıyorsak, dişli oranlarında değişiklik yapmak gerekmiyor mu?

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
abi  mekanik olarak  şüphelerinde  haklısın   olay  dediğin  gibidir  aynen.

ama  bir  araç  5.  vitesinde   devir  bitiremez  çoook  uzun  düzlük  yada  bayır  aşşa  yardım  gerekiyor.

bu  noktada  rodaj  ortaya  çıkıyor  işte.   motor  ne kadar  rahat  devirlenirse   ne kadar  güzel  kompresyon  tutyorsa   üst vites  ve devirlerde   kendini  belli  eder

ahmettatlı

• Ziyaretçi
ben yaptım 220
aracım a4 collection 2004 1.6 mpi ve hiçbirşeyiyle oynanmamış devir de 6500 deydi

Çevrimdışı mxengine

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
6500 devirde aracın yapacagı max hız 210km.Hesap kitap herşey yap.Seninki %100 gosterge sapmasıdır.Sonuç olarak senin aracın 6500devirde motor devir kesmiyormu? Otobanda aşırı egimli bir yolda bile yapsan bu hızı aracının bosta 210km ile giderken hızlanmasına denk geliyor.Eger iddanda citti isen bul bir navigasyon cihazı navigasyondaki hızı video ile çek giderken bizde görelim...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AhmetH;53343
abi mekanik olarak şüphelerinde haklısın olay dediğin gibidir aynen.

ama bir araç 5. vitesinde devir bitiremez çoook uzun düzlük yada bayır aşşa yardım gerekiyor.

"Çoğu araç" diyelim. Mesela 101'lik Fabia/Cordoba'lar kısa 5. vitesleri sayesinde fabrika verisi maksimum süratlerine çok yüksek devirlerde ularşıyor. Mesela Cordoba maks sürati olan 193km/s'ye 6200 devirde ulaşıyor.:heyo::hanz:

Alıntı yapılan: ahmettatlı;53409
ben yaptım 220
aracım a4 collection 2004 1.6 mpi ve hiçbirşeyiyle oynanmamış devir de 6500 deydi

Alıntı yapılan: mxengine;53417
6500 devirde aracın yapacagı max hız 210km.Hesap kitap herşey yap.Seninki %100 gosterge sapmasıdır.Sonuç olarak senin aracın 6500devirde motor devir kesmiyormu? Otobanda aşırı egimli bir yolda bile yapsan bu hızı aracının bosta 210km ile giderken hızlanmasına denk geliyor.Eger iddanda citti isen bul bir navigasyon cihazı navigasyondaki hızı video ile çek giderken bizde görelim...

A4 kasanın şanzıman oranları farklı. A4'ün 5. vitesi 195 65 15 lastik ölçüleriyle 1000 devirde 33.1 km/s gibi bir hıza ulaşıyor. Bu durumda aracın 6500 devirde ulaşacağı maks hız 215km/s olur. 220 km/s çok küçük bir kadra hatası ile gayet mantıklı bir değer.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AhmetH;53343
abi  mekanik olarak  şüphelerinde  haklısın   olay  dediğin  gibidir  aynen.

ama  bir  araç  5.  vitesinde   devir  bitiremez  çoook  uzun  düzlük  yada  bayır  aşşa  yardım  gerekiyor.

bu  noktada  rodaj  ortaya  çıkıyor  işte.   motor  ne kadar  rahat  devirlenirse   ne kadar  güzel  kompresyon  tutyorsa   üst vites  ve devirlerde   kendini  belli  eder

Kardeşim niye bitiremesin ben onu anlayamadım ?

Ben de bitiyordu da :hanz: