škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Lastikler Ne zaman Çıkarılmalı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Slm,

Her zaman açılan kışlık lastik konularının biraz tersine kışlık lastikleri ne zaman çıkarmalıyız?

Yazlıkları hava sıcaklığı +7 derecenin altına düşünce çıkarıp kışlıklara geçiyoruz. Peki yazlıkları takmak için sınır yine +7 derece mi?

Bazı yerlerde derece değil mevsim önerilmiş ve mart sonu denmiş. Ancak ben Çanakkale'deyim ve 2-3 haftadır hava sıcaklığı 7 derecenin üzerinde (10-18) seyrediyor. Acaba yazlıklara geçilmeli mi?

Önceden Michelin Alpin leri kullanırken lastik değişim zamanını yol tutuş kaybu ve lastiklerin sürekli gıcırdaması ile anlıyordum. ama şu ana kadar kumho larda böyle bir durum yaşamadım. O nedenle karar veremiyorum

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;456625
Arkadaşlar Slm,

Her zaman açılan kışlık lastik konularının biraz tersine kışlık lastikleri ne zaman çıkarmalıyız?

Yazlıkları hava sıcaklığı +7 derecenin altına düşünce çıkarıp kışlıklara geçiyoruz. Peki yazlıkları takmak için sınır yine +7 derece mi?

Bazı yerlerde derece değil mevsim önerilmiş ve mart sonu denmiş. Ancak ben Çanakkale'deyim ve 2-3 haftadır hava sıcaklığı 7 derecenin üzerinde (10-18) seyrediyor. Acaba yazlıklara geçilmeli mi?

Önceden Michelin Alpin leri kullanırken lastik değişim zamanını yol tutuş kaybu ve lastiklerin sürekli gıcırdaması ile anlıyordum. ama şu ana kadar kumho larda böyle bir durum yaşamadım. O nedenle karar veremiyorum

Kasımda takıyorsun Nisanda çıkarıyorsun yani ben öyle yaparım hep, o kadar sıcaklık farkları önemli değil genel olarak mevsime bakmak gerekir diye düşünüyorum sonuçla lastik bu balon değil bunlar kış lastikleri özellikle belli sıcaklık farkları göz önünde bulundurularak üretiliyor (yurt genelinde)

Yurt geneline baktığımızda bu periyot uzayıp kısalabilmektedir, ama hiçbir zaman kış lastiklerine olan ihtiyacımızı birkaç hafta ile sınırlayan bir tablo oluşmamaktadır.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mart sonu Nisan başı çıkartırım ben.Hatta havalar güzel olursa Nisan'a kadar bile beklemem.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik kapalı otoparkta gıcırdamaya başladığı an çıkarırım...:) bu da nisan ayına geliyor yaklaşık...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı palandoken

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;456625
...Bazı yerlerde derece değil mevsim önerilmiş ve mart sonu denmiş. Ancak ben Çanakkale'deyim ve 2-3 haftadır hava sıcaklığı 7 derecenin üzerinde (10-18) seyrediyor. Acaba yazlıklara geçilmeli mi?

Henüz yazlık lastiklere geçmek bence yanlış olur. Kış henüz bitmedi. Hiç belli olmaz. Bakarsınız bir hafta sonra kar yağar. Geceleri sıcaklık düşerse ve yol buzlarsa araç yolda tutunamaz.

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: palandoken;456641
Henüz yazlık lastiklere geçmek bence yanlış olur. Kış henüz bitmedi. Hiç belli olmaz. Bakarsınız bir hafta sonra kar yağar. Geceleri sıcaklık düşerse ve yol buzlarsa araç yolda tutunamaz.

Evet işin bir de gecesi var Allah korusun gece acilen çıkmak gerekti dışarı hastalık oldu bir yere yetişmek gerekti asla yazlık lastiğe güvenilmez. Gündüz hava sıcaklığı ile gecenin ki bir değil

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende MOMO marka kış lastikleri var. Lastikleri satın alırken lastikçi bana bu lastikler +12 dereceye kadar olumsuzluk yaşamıyor demişti. Yaşadığım yere yaz çıktan geldi ama acil bir durumda memlekete gitmem gerekirse doğu anadolu ve iç anadoludan geçmem gerekiyor. Oralara da daha yaz gelmedi.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;456657
Bende MOMO marka kış lastikleri var. Lastikleri satın alırken lastikçi bana bu lastikler +12 dereceye kadar olumsuzluk yaşamıyor demişti. Yaşadığım yere yaz çıktan geldi ama acil bir durumda memlekete gitmem gerekirse doğu anadolu ve iç anadoludan geçmem gerekiyor. Oralara da daha yaz gelmedi.
Lastik kardeşiyiz, ben de MOMO almıştım..
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı chook

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sonuçta kışlık lastik dediğimiz şeyin hamuru +7 derecenin altında iş yapıyor. havalar ısınınca (yani hep 7 derecenin üstünde seyretmeye başlayacağı zamanda) kışlık lastikleri çıkartmak gerekiyor. bende mart sonu nisan başı çıakrtırım ankarada hava sıcaklığı 5-15 derecelerde gezmeye başladığında. bir daha düşme ihtimali yoksa. bugunlerde ankara 2-14 arası sıcaklığı ama biliyorum ki 1-2 haftaya sıcaklık yine -3-5 arasında olacak o yüzden çıkartmıyorum. sonuçta formula1 aracı kullanmıyoruz saat başı lastik değiştirme şansımız yok :)

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;456757
sonuçta formula1 aracı kullanmıyoruz saat başı lastik değiştirme şansımız yok :)

katılıyorum :++:

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle