škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kola hakkında asparagas..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yıllardır kolaya karşı bir argüman olarak kullanılan “kolada böcek var” iddiası kanıtlandı.

Öncelikle  Kolaya renk veren böcek olarak bilinen cochineal, gıdadan kozmetiğe  kadar birçok sektörün adeta hayat iksiri oldugunu bilmekte fayda var.O olmadan ne sosisin rengi pembe, ne rujlar rengârenk, ne de kolalar şu anki renginde olabilir.    Sağladığı kırmızı renk nedeniyle cochineal böceği, ilk olarak Aztekler  tarafından kök boyası olarak kullanıldı. Böcekten elde edilen carmine  boya pigmenti şu anda ise dünyada dev bir piyasa. En büyük alıcısı da  gazlı içecek üreticileri, gıda firmaları ve kozmetikçiler.Doğal  bir katkı maddesi olması nedeniyle de dünyada giderek önemi artan  carmine isimli katkı maddesinin hava şartlarına bağlı olarak üretiminin  bir miktar azalması nedeniyle fiyatı fırladı. Gazlı içecek firmaları  birçok fabrikada üretimi kapattı. Geçen yıl kilosu 200-250 euro olan  carmine, şu anda piyasada 450-500 euroya bile zor bulunuyor.
   KOLANIN İÇİNDE BÖCEK VAR

Yıllardır  halk arasında asparagas olarak görülen ‘kolanın içinde böcek var’  söylentilerinin de gerçek olduğunu Türkiye’de son yıllarda oluşan  ‘cochineal’ piyasası gözler önüne seriyor. Türkiye’de carmine katkı  maddesinin yaklaşık 10 ithalatçısı bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen  gıda katkı maddeleri ithalatçılarından Ünak Gıda da bunlardan biri.  Şirketin Genel Müdürü Atilla Kendigelen, 11 senedir carmine ithalatı  yaptıklarını açıklıyor. “Ancak son bir iki yıldır ithalatta patlama var.  Çünkü AB’ye uyum kapsamında daha önce kullanılan katkı maddeleri  yasaklandı. Fermente edilmiş pirinç de bunlardan biri” diyen Kendigelen,  Türkiye’de sadece gıda sektörünün yılda 50 ton carmine kullandığını  açıklıyor. Kendigelen, Ünak Gıda olarak yılda 15 ton civarında carmine  ithalatı yaptıklarını anlatıyor.Dev  fabrikalarda işleniyor Cochineal böceği Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya  Adaları ve Peru’da dikenli kaktüslerin üzerinde yaşıyor. Doğal  ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilebiliyor.  Böceklerin üretimi için büyük çiftlikler bulunuyor. Peru, Şili ve  Meksika’da bulunan büyük fabrikalarda toplanan böcekler işleme tabi  tutuluyor. Işınlanıp hijyenik hale getiriliyor. Daha sonra da toz haline  getirilerek satışa sunuluyor.
http://gundem.milliyet.com.tr/bu-bocek-altin-degerinde-/gundem/gundemdetay/14.09.2011/1438339/default.htm
   Fakat bu kolan
ı tamamen zararsız oldugu anlamına gelmiyor.

Kola İçtikten Sonraki Süreçler

İlk 10 dakika:*10  çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker  miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı  şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.
*20 dakika:Kan  şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insulin patlamasına  neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir  yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur
*40 dakika:Kafein  emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür, kan basıncınız yükselir,  karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki  adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.
*45 dakika:Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer.
*60 dakika:Kafeinin  diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da vücutta  depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko’nun da beraberce dışarı atılması  demek.Bir  süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi  halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün  su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz.  Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi)  (bu olay butun cola’larda gecerlidir.)

http://www.bilimatlasi.com/2012/06/kolanin-icinde-bocek-varmi.html
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2012, 12:39:37 Gönderen: ahmedb »

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
restorandan önce deli gibi içiyodum şimdi içine düştüğümden heralde hiç canım istemiyo, sadece ayran içiyorum

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bence koladan uzak durulması için ilk sıradaki neden carmine boyası değil ihtiva ettiği şeker ve kafein dir. yoksa yazıda da belirtildiği gibi carmine kırmızısı boya, yüzlerce gıda ürününde var zaten.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:ban::kus1::kus2:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ayda yılda bir içerim, bazı yemekler onsuz olmuyor  :D

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
böcek filan duymuştum,yazı ilgimi çekti ama dediğiniz gibi yazının son kısmı daha çarpıcı...
içmeden duramıyorsunuz içince de susuzluğunuz ilk başta kesiliir gibi oluyor
sonra daha şiddetli suzsuzluk ortaya çıkıyor..

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir yerde ikram eden olmayınca aklıma dahi gelmez, askerdeyken günde 1 Lt. içiyordum, alışkanlık yapıyor..

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pek içmem ama kıymalı pide yiyeceksem onsuz olmaz...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: hetepe;409247
Pek içmem ama kıymalı pide yiyeceksem onsuz olmaz...

Ben de mantıyla pek severim  :)

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Adana kebabın yanında götürrüm ben ama olsada olur olmasada...

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Meyan Kökü kolanın içinde kullanılan hammaddelerden biridir. Meyan kökü ile beslenen canlilar arasinda fareler de bulunmaktadir. Büyük sirketler tonlarca üretim yaptiklari için meyan köklerini kepçelerle toplamaktadırlar, bu yüzden de fareleri ayiklamaya uğraşmamaktadırlar. Meyan köklerini içindekilerle beraber preslemekte sadece kalan deri, ayak, bacak parçalarini elekten geçirerek ayiklamaktadirlar. Meyan kökünün suyunun yaninda farenin kani, mide özsuyu vs. gibi sivilar da karismakta renk siyah oldugu için bir sorun olmamaktadir.

Not : Nette bu bilgiler var, bildiğim kadarıyla meyan kökü  bir çok ilacın içinde kullanılıyor.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pepsi ve Coca Cola bu konu ile ilgili hiç bir açıklama ve yalanlama yapmadı bugüne kadar sanırım.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Denk gelirse içiyorum...Her zaman içmem..Meyva suyu içiyorum ama onda da neler var kimbilir..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bazı yemeklerin yanında cola olmazsa olmazdır.Özellikle ramazanda vazgeçilmezimdir.Gerçi şimdi pek içmiyorum ama..

Hem colaya gelene kadar zararlı neler var neler:D

Çevrimdışı Baylas

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.baylas.com
Olmayasa had cihanda ayran gibi şurubat, gerekmez muhtevası belirsiz herhangibir meşrubat. ;)