škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İlk çalıştırmada sesli çalışan motor hakkında kısaca bilgi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhabalar ..
Skodaturkey ve diğer marka ve modellerin forum sitelerinde gezinirken genelde dikkatimi çeken bir konu oldu ..

Sabahleyin ilk çalışmada şakırtılı çalışma... Motorun ısınıncaya kadar şakırtıyı kesmemesi olayı;

Konya Karatay Sanayi de enjektör pompası tamiri, montajı ve enjektör hakkında herşeyle ilgilenen bir arkadaşla konuşmamız sırasında kendisine motorun sabahları neden sesli çalıştığını sonra neden sesinin kesildiğini sordum ..

Açıklaması şöyleydi ,

Her aracın kendisine özgü subap şekli olur .. Bazı araçlarda yağlı kadeh subap, bazılarında ise normal subap bulunur. Yağlı kadeh subaplar sabahları ilk çalışmada diğerine göre biraz daha sesli çalışır ; sebebi ise ilk çalışmada yağ soğuk olduğu için kadehe giden kanaldan hemen geçemez , ancak motor ısındıkça yağ incelir subaplarda yağlanma başlar sonra yavaş yavaş ses azalır .

Normal subaplarda ise subap ömrü daha uzundur, ancak yüksek devirlerde yağlı kadeh subaptan daha fazla ses yapar. Motorda daha fazla ısınmaya sebep olur.

Sanayide iş bilmeyen ustaya denk gelirsen Allah muhafaza.. triger setini veya rulmanları, şanzuman yatağını  hatta motor kapağını,  değiştirmeye kadar bile giderler.

Sabahları sessiz çalışma istiyorsanız. İnce ve tam sentetik yağ kullanın ...(5-30 ) şeklinde açıklamada bulundu.. Bende faydasının dokunacağını varsayarak sizinle paylaşmak istedim ...

Çevrimdışı ankara_3506

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için teşekkürler, fayadalı oldu, Banim fabia da ilk çalıştığında sanki dizel gibi gürültülü çalışıyor, demek aracın özelliğindenmiş...

Çevrimdışı serdar.badilli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba fabia 1.4. 100 beygir sahibiyim, aynı sorun kendi aracımda var ve ne yaptıysam sabahları sessiz çalışmasını sağlayamadım. yanlız trıger koptugu için subaplar değişmişti.
ustamız şimdi şöyle der; kopma anında kollara zarar vermiş olabilir, kontrol edilmesi ve kadehlerin değişmesi gerektiğini belirtmektedir. sizce bu kadar zarar vermiş olabilir mi yada gerçekten komple revizyon gerekiyor mu ? yardım ve yorumlarınızı bekliyorum

Çevrimdışı lestat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
belki 10w40 yerine 5w40 veya 5w30 motor yağı kullanarak ses biraz azaltılabilir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5-30 bir miktar azaltır.

şöyle düşünün sabah ilk uyandığımda bende dünyaya küfür dolu gözlerle bakıyorum. arabanında mutsuz olması normal.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;483622
Arkadaşlar merhabalar ..
Skodaturkey ve diğer marka ve modellerin forum sitelerinde gezinirken genelde dikkatimi çeken bir konu oldu ..

Sabahleyin ilk çalışmada şakırtılı çalışma... Motorun ısınıncaya kadar şakırtıyı kesmemesi olayı;

Konya Karatay Sanayi de enjektör pompası tamiri, montajı ve enjektör hakkında herşeyle ilgilenen bir arkadaşla konuşmamız sırasında kendisine motorun sabahları neden sesli çalıştığını sonra neden sesinin kesildiğini sordum ..

Açıklaması şöyleydi ,

Her aracın kendisine özgü subap şekli olur .. Bazı araçlarda yağlı kadeh subap, bazılarında ise normal subap bulunur. Yağlı kadeh subaplar sabahları ilk çalışmada diğerine göre biraz daha sesli çalışır ; sebebi ise ilk çalışmada yağ soğuk olduğu için kadehe giden kanaldan hemen geçemez , ancak motor ısındıkça yağ incelir subaplarda yağlanma başlar sonra yavaş yavaş ses azalır .

Normal subaplarda ise subap ömrü daha uzundur, ancak yüksek devirlerde yağlı kadeh subaptan daha fazla ses yapar. Motorda daha fazla ısınmaya sebep olur.

Sanayide iş bilmeyen ustaya denk gelirsen Allah muhafaza.. triger setini veya rulmanları, şanzuman yatağını  hatta motor kapağını,  değiştirmeye kadar bile giderler.

Sabahları sessiz çalışma istiyorsanız. İnce ve tam sentetik yağ kullanın ...(5-30 ) şeklinde açıklamada bulundu.. Bende faydasının dokunacağını varsayarak sizinle paylaşmak istedim ...

Bende 1.4 Special var.Bu ses için gittim.Sübap iticiler ve ayarlarından şüphelenmiştim. Usta trigeri-rulmanları değişti ses gitmedi.Sonra fazla yıpranmadığı için eskisini geri taktı.Bekleyelim dedi ses artarsa tekrar bakarız dedi.Sonara başka ustaya götürdüm gerek yok dedi bende öyle bıraktım.