škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

frene basınca titreme...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar merhabalar;
benim araçta frene basınca belirgin bir şekilde titreşim oluyor. normal gitme esnasında hiçbirşey yok 180 le gir titreme yok. fatat 80-100 km lerde frene bas araba zanzır zangır titriyor. acaba nedendir.

bir de sanki hafif rampa aşağı frene basınca frenlerden abartılı bir sürtme sesi geliyor.

bazen de normal giderken cik cik cik diye ses geliyor. sanki baskı balatalar diske sürtüyor gibi ses geliyor.

teşekkürler...:confused:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Diskleriniz yamulmuş.Ya söküp torna yapılacak yada 1 takım yeni disk alınaca.Tabi 1 takımda yeni fren balatası.

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
O dediğiniz baskı balata değil, normal fren balatası. Kadir beyin dediği gibi diskler eğer kalınlıkları yeterli ise tornalanıp düzeltilmesi gerekiyor. Eğer daha önce bu işlem hiç yapılmadıysa kurtarır diye düşünüyorum yoksa yeni disk bayağı pahalıya malolabilir.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar teşekkür ederim. Usta bulup göstermem gerek herhalde. Ona göre hareket edeceğim. Peki usta bunu anlayabilir mi, kalınlık olarak. bir ölçüsü var mıdır?
Acelesi var mıdır sizce daha bakıma 7000 km falan var. Bana sıkıntı verir mi fren esnasında.

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Usta ustaysa anlar tabii:) Fren meselesinin şakası yok, 7000 km de az değil bence bir an önce gösterin.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zamanında yaptığım araştırmaya göre torna geçici bir çözüm en kısa zamanda aynı problem geri gelecektir. Uzun süre disklerinizi korumak istiyorsanız en azından diskler sıcakken yıkamaya girmeyin.

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Diskler sıcakken yıkamaya girmemem konusunda ustam da beni uyarmıştı ama torna yapıldıktan sonra en kısa zamanda aynı problemin geri geleceği konusunda size katılmıyorum zira ben o işlemi yaptırdım ve o şekilde bayağı bi kullandım.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkfc66;560429
Diskler sıcakken yıkamaya girmemem konusunda ustam da beni uyarmıştı ama torna yapıldıktan sonra en kısa zamanda aynı problemin geri geleceği konusunda size katılmıyorum zira ben o işlemi yaptırdım ve o şekilde bayağı bi kullandım.

Şuan teknik olarak açıklayamayacağım. Eski aracımın disklerini değiştirmiştim o dönemden kalmış aklımda. Umarım uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tavsiyem yetkili servistende disk degisimi icin fiyat almanız,
Lakin 5-6 sene önce Kocaelinin büyük bi disk balatacı firmasından disk fiyatı almıstım, yetkilinin verdigi fiyatla aynıydı, tabiki yetkilide diskleri degistirdim çünkü yetkilinin yaptığı işler 2 yıl garantili:ok:

Diskleri taşlatma yapacaksanızda araç üzerinde yaptırın.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;560435
Tavsiyem yetkili servistende disk degisimi icin fiyat almanız,
Lakin 5-6 sene önce Kocaelinin büyük bi disk balatacı firmasından disk fiyatı almıstım, yetkilinin verdigi fiyatla aynıydı, tabiki yetkilide diskleri degistirdim çünkü yetkilinin yaptığı işler 2 yıl garantili:ok:

Diskleri taşlatma yapacaksanızda araç üzerinde yaptırın.

araç üzerindeyken yapılabilir mi?

sanayi de yapan bulunur mu, bursa'da oturuyorum.

Çevrimdışı karahan55

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
diskleri torna yaptırmayın daha fazla bozar yeni disk alın 2 ay önce aldım febi marka 135 lira

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her kafadan bir ses cikmis da olayi soyle ozetleme ihtiyaci hissettim;

1) diskler yamuk
2) ya tornalanacak ya da yenisi takilacak her sartta yeni fren balatalarini oneririm.
3) tornalanan diskin isiya karsi duyarliligi daha yuksektir. Disklerin yamulmasi ise cok sicakken su vb. Birseyle temas edip cok hizli sogumasi sonucu olusmakta. Eger tornalanirsa isil duyarlilik artacak ve tekrar bozulma riski daha yuksek olacaktir.
4) aracin uzerinde ya da sokulup tornalanmasi arasinda hicbir fark yoktur. Hatta ve hatta benim tercihim sokulup tornalanmasindan yana, daha saglikli olur.
5) yillardir dayim musterilerden basina bu durum gelenlere acil mudahale etmemistir. Fren pedali ve direksiyondaki titreme sizi rahatsiz etmiyorsa fren mesafesinde ihmal edilebilir duzeyin uzerinde bir artis olmamaktadir. Bu yuzden kaza yapani da gormedim.
6) disk degisimi yapilacaksa birkac yerden fiyat alin. 'Genellikle' parcacilarin verdigi disk fiyati yetkili servise nazaran ciddi uygun olur ;)

Simdi diger arkadaslar biraz bozulup gonul koyacaklar geldi ahkam kesiyor diye ama bu soylediklerimin hepsi 15 yillik sanayi uzerine 6 yillik imalat muhendisligi tecrubesiyle sabittir :)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doğukanın dediklerine ilave olarak aynı durumdan dolayı 33.000 deki arabamın 3.takım disklerini taktım yaklaşık 3.000 km önce,bu kez sıcakken su tutturmamaya vs çok dikkat ediyorum,ve maşallah hiç bir sorun yok. FS 3 Kaliperli,256 mm diskli bütün frenlerde (Fabia,Polo,IIbza,Golf 4,Golf 6 vs) titreme sorunu var. ATE disklerde titreme problemi olmuyor dediler bende en son ATE taktım ve cidden sıkıntı yok umarım ilerdede olmaz. Diskler değişir ya da tornalanırsa balataları kesin değiştirin yoksa yeni diski de bozuyor. Birde araç zerinde tornalamanın bir tek faydası var o da eğer poryalar yamuksa,araç üstünde tornalanınca yamukluk referans alınmış oluyor ve disk o yamukluğa göre tornalandığı için titreme kesiliyor. Porya yamuksa ve araç dışında tornalanırsa titreme sorunu yine tekrarlıyor. Titreme uzun vadede salıncak burçlarını bozuyor,direksiyon kutusuna yük biniyor,bence en kısa sürede düzeltilmeli o nedenle..

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;561006
Doğukanın dediklerine ilave olarak aynı durumdan dolayı 33.000 deki arabamın 3.takım disklerini taktım yaklaşık 3.000 km önce,bu kez sıcakken su tutturmamaya vs çok dikkat ediyorum,ve maşallah hiç bir sorun yok. FS 3 Kaliperli,256 mm diskli bütün frenlerde (Fabia,Polo,IIbza,Golf 4,Golf 6 vs) titreme sorunu var. ATE disklerde titreme problemi olmuyor dediler bende en son ATE taktım ve cidden sıkıntı yok umarım ilerdede olmaz. Diskler değişir ya da tornalanırsa balataları kesin değiştirin yoksa yeni diski de bozuyor. Birde araç zerinde tornalamanın bir tek faydası var o da eğer poryalar yamuksa,araç üstünde tornalanınca yamukluk referans alınmış oluyor ve disk o yamukluğa göre tornalandığı için titreme kesiliyor. Porya yamuksa ve araç dışında tornalanırsa titreme sorunu yine tekrarlıyor. Titreme uzun vadede salıncak burçlarını bozuyor,direksiyon kutusuna yük biniyor,bence en kısa sürede düzeltilmeli o nedenle..

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bu ate denen disk nerelerde bulabilirim?Ate diske illaki markası ate olan fren balatası mı kullanmak gerekir? Yoksa başka marka kullansak olur mu?
Brembo disk ve balatalar nasıldır? iyi midir? bir de neden 256mm disk? bazı yerlerde sanırsam 232mm diskler de var uyumlu olan bunun büyük veya ufak olmasının artı ve eksileri nelerdir?
Bir de Bursa'da nereden alabiliriz yedek parçayı, güvenilir olan.
tekrardan teşekkür ederim.