škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 tsi lpg de ne kadar yakar

fenomen · 39 · 20864

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;62636
arkadaşlar ben şu konuyu anlamadım,konumuzla direk alakası olmasa bile 1.4 tsi motorla alakalı bişi.biraz önce 1.4 tsi golflere baktım hemen hepsi 140 ps.octilerde ve süperb de 122 veya 125 ps.bu 140 ps skoda ya takılmıyacakmı?vw skodaya üvey evlat muamelesimi yapıyor.audi a3 lerde 122 ve 7 ileri vites olanlardan farklı bişi ama bu mesele benim kafamı karıştırdı.
122 ve 125 bg tek turbo besleme iki motor var ve aslnda ikiside aynı motor. 1,4 140/150/160/170 bg olanların tamamı turbo+kompresör.(tüm çift beslemelerde çok küçük mekanik farklılık var temel yapı tasarım aynı) 170 likleirn ise üretim maliyetinin 3,0 tdi motordan daha yüksek olduğunu okumuştum.
ayrca bir nokta daha varki golflerde artk sadece 160 bg çift besleme var. zaten hemen aynı fiyatlarada leonda 1,8TFSİ 160 bg var mesela.
diğer 1,4 lerin ise tamamı aynı ister 122 olsn ister 125
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2010, 02:42:15 Gönderen: mayham85 »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hakanerdogan;62650
..."0" özellikli güncel dolaşan modelleri hala var, Favorit, 120L gibi...
:uuu::uuu::uuu: :uuu::uuu::uuu: :uuu::uuu::uuu:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;62650
sahip vw, skoda kim allasen :d

vw nası isterse öyle yapar. Audi vw'nin bir markasıdır ve elitisttir önce oraya vermiş. Doğal.

Mesela seat vw'nin spora çalan bi markasıdır ve atom gibi 1.4 tsi 180 beygir, saatte 250 km/s hızla giden makinede ibızada var...

Vay efendim doğuşta bilmem nede skoda üvey evlat muamelesi görüyorda vs... Skoda zaten üvey evlat. Olayın tarihine bakarsanızda skoda ele geçirilmiş bir markadır, sokaktan toplanmış bir markadır. Sosyalizm, doğu bloğu izleri taşıyan "0" özellikli güncel dolaşan modelleri hala var, favorit, 120l gibi.

Hitler çek diyarını işgal ettiğinde skoda fabrikasına dokunmayın dediydi, te o zamandan belli idi zaten.

Sanayi devi, motor-mekanik olayında dünyayı sarsmış vw'nin yanında skoda nedir allah aşkına? çeklerin asırlık milli bir olgusu idi işte nah oda gitti.

Vw olmasa lada'dan farkı yoktur skoda'nın, e yoktuda.

Yani skoda sahipleri olarak bence bir renault'yu yahut hyundai'ı skodadan daha kötü araçlar olarak nitelendirirkende eli vicdana koymak lazım...

Biz çok akıllı değiliz skoda aldığımız için, veya skoda gibi kötü bi ismin altındaki cevheri keşfedip skoda aldığımız için falanda değiliz. Akıllı olan vw.

Gm bünyesi (opel falan), volvo, saab, jaguar, land rover ve daha sayamadığım nice dev köşedeki ekmek büfesinden beter bi hale geldi, gelirkende vw kâr açıklıyor, büyüme stratejileri geliştiriyordu.

Vw zaten çüş anasını... Dediğimiz bünyesine suzukiyide sokacak yakında.

Dünyanın en büyük, en yüce, en ulu motor üreticisi vw'dir. (bencede görece ama olayın merkantil boyutunda tartışmasız vw, tartışsanızda bi işe yaramaz yine vw'dir.)

skoda'ya dönecek olursak vw'ye olan hizmetini çok güzel şekilde gerçekleştiriyor. Ne çok ön plana çıkıyor, nede saçma salak rezil bi marka konumunda. Gayet kalite, gayette iyi satıyor, derin sular gibi sessiz sessiz akarak.

As a conclusion :lol:

Yani sonuç olarak skoda niye böle niye burda şikayet etmek bi işe yaramaz, bence "oha abi ya vw nerden nere getirdi" tarzında tartışmalar daha iç ferahlatıcı olacaktır. Hiçlikten çok daha premium bi seviyeye geldi.

Tek sebep alman vag.
derin bilgilerin teşekkürler.vw -skoda mazisini bir nevi özeti gibiydi.işin hem sosyal,hem taihsel,hemde siyasi yönünü ele almişsin.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;62679

Dost acı söyler :++:

Ben de opelden bir örnek vereyim (hemen :++:)

2.0 T makine.

1- Astra 2.0 GTC 200 bg. Astra OPC 240 bg.
2- Vectra 2.0 T 170 bg.

Özünde bu makineler de aynı. Hatta mümkündür ki ufak oynama ile stock 240 bg. lik makine elde etmek. (ne biçim cümle lan bu :kiki:)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar şu son zamlardan sonra lpg de toros ş.i 24 krş,doğan slx 29 krş,kartal slx 33 krş yaktığını buradaki komşularım söylediler,acaba injeksiyonlu olan araçlar mesela octiler ne kadar yakar,bana sanki işin esprisi kalmamış gibi.benim octi de 28-30 krş yakıyor ş.i.taktırma aşamasındayım ama cazibesi kalmamış gibi geldi bana ne dersiniz?

Çevrimdışı mxengine

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Enjeksiyonlu motorlar her zaman daha az yakar daha iyi gider. 1.6mpi octaviaya iyibir marka lpg dönüşümü yaparsan max 200bin yakarsın

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mxengine;63498
Enjeksiyonlu motorlar her zaman daha az yakar daha iyi gider. 1.6mpi octaviaya iyibir marka lpg dönüşümü yaparsan max 200bin yakarsın
yaw aradaki makas neredeyse kapanmak üzere.1 lt lpg 9-10 km giderken 1 lt benzin 17-18 km gidiyor uzun yolda.burasıda önemli.demek ki injksyon durumu çok farkediyor.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mxengine;63498

tsi larda kullanılan fsi teknolojisi karbüratörlemi çalışıyor yahu :hanz:

tsi lardaki de enjeksiyon tek farkı biri manifolda basıyor diğer pistonun kafasına :ok:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ayrıca karbüratör aslında daha pis kaçar. Eski karbüratörlü araçlardan aklınızda kalan çekiş düşüklüğü az yaksın diye ayarının kısıklığıdır.

Aç bakim gırtlağım kadar boğaz anasını bile sever enjeksiyonlunun. Ama verimsizdir karbüratörler, çok fazla yaktırırlar.

Örneğin olayın yakıt tüketim boyutundan geçmiş V8 ciler genelde "musluk" dediğimiz karbüratörleri kullanır, hatta V bloklu makinede 4x2 sıralı silindir biçimde yerleşim olduğundan 4 karbüratör falan kullanabildikleri görülmüştür hava filtresi kullanmaksızın.

Yani enjeksiyonlu karbüratörlüden iyi kaçar diye bir şey yok. Karbüratörler verimsiz oldukları için hep düşük ayarlı yada kendinden küçük üretilirler. Enjeksiyonluların gaz tepki gecikmeleri yoktur, gaz pedalı bildiğin telle yakıt yolunu açıyor, bastiğin gibi daha çok akıyor ECU falan beklemiyorsun işlem süresi yok :lol: Çok yakıt verdiği içinde haliyle torku yüksek olur.

Driftçi kankalarımız hep Tofaş serisinde karbüratörlü tercih eder, bir iki gevşettin mi tamam, torkun gözüne vuruyor o doğanlar :D

Enjeksiyon verimlidir.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2010, 20:00:38 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;63566
ayrıca karbüratör aslında daha pis kaçar. Eski karbüratörlü araçlardan aklınızda kalan çekiş düşüklüğü az yaksın diye ayarının kısıklığıdır.

Aç bakim gırtlağım kadar boğaz anasını bile sever enjeksiyonlunun. Ama verimsizdir karbüratörler, çok fazla yaktırırlar.

örneğin olayın yakıt tüketim boyutundan geçmiş v8 ciler genelde "musluk" dediğimiz karbüratörleri kullanır, hatta v bloklu makinede 4x2 sıralı silindir biçimde yerleşim olduğundan 4 karbüratör falan kullanabildikleri görülmüştür hava filtresi kullanmaksızın.

Yani enjeksiyonlu karbüratörlüden iyi kaçar diye bir şey yok. Karbüratörler verimsiz oldukları için hep düşük ayarlı yada kendinden küçük üretilirler. Enjeksiyonluların gaz tepki gecikmeleri yoktur, gaz pedalı bildiğin telle yakıt yolunu açıyor, bastiğin gibi daha çok akıyor ecu falan beklemiyorsun işlem süresi yok :lol: çok yakıt verdiği içinde haliyle torku yüksek olur.

Driftçi kankalarımız hep tofaş serisinde karbüratörlü tercih eder, bir iki gevşettin mi tamam, torkun gözüne vuruyor o doğanlar :d

enjeksiyon verimlidir.
bana sanki hala lpg çok cazipmiş gibi gelmiyor,eğer benim octi kisa yolda 23 krş,uzun yolda 19 krş civarlarinda yakacaksa bayilacak bir durum yok ortada.lpg'li octisi olupta son zamlardan sonra kaç lira yaktiğini tesbit eden arkadaşlarin verilerini merak ediyorum.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;63501
yaw aradaki makas neredeyse kapanmak üzere.1 lt lpg 9-10 km giderken 1 lt benzin 17-18 km gidiyor uzun yolda.burasıda önemli.demek ki injksyon durumu çok farkediyor.

Bu kadar abartı bir fark yok. Resmen %100 daha çok yakacağını iddia etmişsin litre bazında LPG olarak hocam. Yok böyle bir şey. %10-%15...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;63572
bu kadar abartı bir fark yok. Resmen %100 daha çok yakacağını iddia etmişsin litre bazında lpg olarak hocam. Yok böyle bir şey. %10-%15...
hakan senin fabiş ne durumda yakit olarak,yoksa dizel bir fabişle takasmi edek?

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Valla geçen gün bi 20 lira mazot aldım, 3 gün okula gittim geldim bide bi Etimesgut yaptım bitti. (40x3=120 km okul yolu+12 km Etimesgut=132 km 20 liraya şehir içi.)

Sora bi 50 lira mazot daha aldım (tam ışık yanar yanmaz alıp, ışık tekrar yanınca bakıyorum ölçütüm bu) 200 km gezdim, ama gaz hep yerde, 180 ler havada uçuyordu. orda bi 40 lirasını yaktı galiba 50 TL aldığımın :D :D ışık yanmadan bi önceki yerdeydi gösterge dün bi 50 lira daha aldım, bugün kardeşlerimi gezdirdim 60-70 km yapmışımdır gaz pedalını okşaya okşaya bugün yakmadı, hiç oynamadı gösterge :lol:

Şaka bi yana bugünkü gezintide ön lastiğin yarısı inik olmasına rağmen 9-10 lira taş çatlasa yakmıştır. Bunlar tabi son 1 haftalık tümü Ankara içi aldığım akaryakıtlar, tabi hatırladıklarım, normalde ayda bi 150-200 lira alıyorum yakıt duruma göre.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim aracın yol bilgisayarının kalıcı hafızasını aralık başında sıfırladım; tam 1 ay sonra kontrol ettim. Ankara içi yakıt tüketimimiz 6.3 litre. Yani kuruş hesabıyla 19 kuruş.

Fikir vermesi açısından çok temiz bir istatistiki çalışma.:hanz:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]