škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

"computest" hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba arkadaşlar. hepinizin bildiği gibi ikinci el araç alırken birçok insan, alacağı aracın durumunu değerlendirmesi için computest uygulamasından yararlanıyor. geleneksel yöntemlerle ustanın, aracın dikkat edilmesi gereken noktalarına el yordamı ile yaptığı kontroller dışında bir de motor verimini değerlendirmek için aracın çekiş olan tekerlerini bir düzenek içine yerleştirip gaza sonuna kadar basıyorlar ve bilgisayar bir puan veriyor. bu konuda hiçbir bilgim olmamakla birlikte tamamen mantıksal olarak değerlendirdiğim zaman bu yöntem çok saçma geliyor bana. çünkü; aracın tekerleri döndüğü sırada motor arabayı çekmiyor, rüzgar direnci sözkonusu değil, yer sürtünmesi yok. yalnızca ve yalnızca tekerler içine girdiği silindirleri döndürüyor. tıpkı shell'in "tasarruf testi" dediği uygulamanın reklamında da olduğu gibi (tabi ayrı bir konu ama o da aklıma takılan bir durum  :D ) bu uygulamanın doğruluğunu sağlayan ve benim göremediğim bir nokta var mı, bu uygulamanın sonuçları ne kadar gerçekçi? teşekkürler. bu arada lpg ankara'da 2.13'e kadar düşmüş :oly:

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motorun ürettigi gücün ne kadarını tekerleklere verebildigini ölcüyorlar,
Gecen arkadasa 150 bin km de tüplü bi arac aldım, dyno vs testlere sokmustum, ordan ögrendigime göre 150 bin km deki bi aracın %10 gibi güc kaybı normalmis,
tabi bu testler motorun ne kadar verimli calıstıgını gösteriyor,
test den cıkar cıkmaz horoz kırılır vs olur motor bozulabilir, sıfır arac motorlarında bile sorun cıkabiliyor, sonucta kul yapımı

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dyno test mustafa abinin anlattıgı gibi de LPG 2.13 mü?acaba ankaraya bi akrabaları ziyarete mi gitsem ki?2.13 ten aldıgım gaz kırsehir'e gelene kadar yarılanır am verdigi psikolojik mutluluk paha biçilemez.aylardır lpg nin 1.30 tl oldugu zamanları düşünüyorum
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2 saat önce aldım 2.13'den. Ama opet ve shell'de 13-15 kuruş kadar fazla sanırım. Kendi gaz aldığım istasyona giderken mobil'de de 2.19'du. Kalegaz'dan alıyorum ben. Dyno'ya geri dönersek; :D motorun gücünün tekerlere aktarma oranını ölçmek amacıyla yapıldığında hemfikiriz. Ama diyorum ki; ha lifte kaldırarak basmışız gaza, ha dyno test. Tekerler dirençsiz, yüksüz dönerken tabi ki yüksek hatta tam performans sergilerler. Bizi ilgilendiren kısmı, 1000-1500 kg. Ağırlığındaki arabayı, hem de yerden gelen sürtünme direnci ve rüzgardan gelen sürtünme direnci karşısında nasıl taşıdığı olmalı. Dediğim gibi, yeterli bilgi sahibi değilm ama bir türlü mantığıma yatmıyor :D yanıtlar için teşekkürler.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şimdi 2 nci el araba alırken bu şekilde bir yere gitmeyi tercih ederim. neden  öncelikle 50 tl gibi ucuz bir rakamı var. önce arabayı nerdeyse 15 santim aralıklarla cihazla boya kaporta kontrolü yapıyorlar. gözden pek bişey kaçmıyor. sonra aracı dediğiniz silindirlere bağlkıyorlar ancak aracınızıda bilgisayara bağlayıp bildiğiniz yol testi yapıyorlar. burada aracınızın ürettiği gücü tekewrlere iletilen gücü şanzımanın verdiği tepkileri ölçüyorlar. tabiki hava ve yol şartları olumsuz etkisi yok ancak gerçektende pek bir sapması. yok. sonra aracınızı ileri geri oynak bir zeminde ileri geri sürüp aracın gidişinin düzgünlüpğü ve frenlerin kontrolünü yapıyorlar. sonuçtada elinize 5-6 sayfadan oluşan rapor veriyorlar. aracınızın o anki durumu için. bence çok iyi bir inceleme oluyor. özellikle alıcının içi rahatlıyor. elbetteki 5-10 km sonra kayış kopabilir motor patlayabilir ama bunlar öngörülmeyen şeyler. aletsiz edavatsız gözle elle kulakla deneme ile yapılan incelemelerden daha sağlıklı dır diyebilirim.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Büyük oranda kanaat vermekle birlikte hata payı olan bir uygulama. Örneğin benim Fabia (kaza yaptığımız için) 4 parça değişen 2 parça boyalıydı. Ankara'da computestte değişen sayısı 1 ya da 2 eksik çıkmıştı. Ya da şimdiki Cerato fabrika verisi olarak 115 hp 260 Nm iken coputestte 250 Nm 116 hp çıktı. tork düşük beygir yüksek gibi bi durum yani... Ama 50 tl karşılığında yapılmalı bence çünkü ustalar bu işi resmen sallıyorlar. Motoru iyi derler, 1 ay sonra motor yaptırırsınız. 1-2 parça boya var derler komple boyalı çıkar. Bunlar olan şeyler. O yüzden bu tarz bir yerden belgeli olarak check up yaptırmakta fayda var bence.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sonuçlar ne kadar doğru çıkar bilmem ama örneğin motorun verimi %2-3 kaybetmiş bir aracın bakımları aksatılmamıştır ve düzgün kullanılmıştır sonucuna ulaşabiliriz.