škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima soğutmuyor. Gaz eklendi işe yaramadı.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zibidi gonzales

• Ziyaretçi
bende bu yazı klimasız geçirdim.aracım 1.2htp roomster ustada dediklerinizi saydı.gazı var kaçak yoktu.usta 400-500 tutar dedi bende sinirime yaptırmadım.paradan değil belki daha ucuz tutacak birşeye neden daha fazla para vereyim dedim.yaptırmadım.camlar açık yetiyor :D

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
klima sorunu devam ediyor.
daha önce iki kez kompresör valfi değişti. sorun geçici olarak düzeldi. düzeldi derken aslında tam da istediğim gibi soğutmuyordu yine.
sıcaklar başlayınca klima ne denli iyi çalışıp çalışmadığını daha iyi anlıyorsunuz.
klima bi çalıştı bi çalışmadı. geç devreye girdi. yolda giderken bi soğuttu bi soğutmadı.
Sonunda hiç soğutmamaya başladı.
Galiba daha önce bi ustanın önerdiği gibi hem kompresör hem de klima radyatörünü değiştirmek zorunda kalacağız.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;616241
klima sorunu devam ediyor.
daha önce iki kez kompresör valfi değişti. sorun geçici olarak düzeldi. düzeldi derken aslında tam da istediğim gibi soğutmuyordu yine.
sıcaklar başlayınca klima ne denli iyi çalışıp çalışmadığını daha iyi anlıyorsunuz.
klima bi çalıştı bi çalışmadı. geç devreye girdi. yolda giderken bi soğuttu bi soğutmadı.
Sonunda hiç soğutmamaya başladı.
Galiba daha önce bi ustanın önerdiği gibi hem kompresör hem de klima radyatörünü değiştirmek zorunda kalacağız.

Yetkili serviste arıza tespiti yaptırıp fiyat almak bu durumda en mantıklısı olur tavsiyem

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mehmet 2016;616244
Yetkili serviste arıza tespiti yaptırıp fiyat almak bu durumda en mantıklısı olur tavsiyem

Bence bu konuda en yetkisiz yerler yetkili servisler. Bu sorun ilk vuku bulduğunda ziyaret ettim kendilerini(İzmir wosmer) ''Yooo senin klimanın hiçbir sorunu yok, gayet güzel soğutuyor yani'' deiler. arzu eder isem tüm klima sistemini 6-7 binliraya değiştirebileceklerini söylediler.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı mech.engineer

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Klima işi çok hassas ve bir o kadar da belirsiz, pis bir iş.
Yaşadığım tecrübeler üzerinden bazı yazılanlara cevap vermek istedim.
Klima gazı kaçağını gaz bastıkları aletin manometresinden anlayamazsınız. Önce hava basıyolar ağzında takılı beklerken basınç saatine on dakka sonra bakıp kaçak yok abicim deyip havayı boşaltıp R134a yı basıyolar 3 gün sonra bir bakıyosunuz ki aaa soğuk gelmiyo çünkü gaz gitmiş. Çünkü kaçak çok ince öyle faşfuş bi yerlerden çıkmadığı için kendini bir gün sonra mı gösterecek ya da beş mi bilemezsiniz. Bunun için sistem fosforlu boya karışımlı gaz ile basınçlandırılır uzun süre çalıştırılır gerekirse bikaç gün sonra tekrar kontrol edilir kaçak varsa mavi ışıkla tesisat kontrol edilir ve yeride boyalı olacağı için ve eğer şanslıysanız göğüs sökülmeden kaput içerisinden teşhis edilir çaresine bakılır. Tabi kaçak tesisat üzerinden değilse klima radyatöründen,evaparatörden,valften.... filan olabilir ki bunlar pahalı parçalar.
Konu uzun mevzu derin, klimanıza dikkat edin ;)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni jenerasyon klimalarda gaz, kompresör normal olup deneyimlediğim üzere elektronik olarak paller (kompresör pistonlarını çalıştıran kollar-normalde yatay konumda durmakta, kompresör pistonlarını hareket ettirmediklerinden motora da yük bindirmez, kompresör kasnağı sürekli döner) açılıp gazı kompres etmediği için soğutmayabilir!