škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Lastik Aldınız mı ? Marka Model tavsiye?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKODAFABIA3

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sultan.Baybars;599631
SAYGI değer skoda ailem sizlerin önerinizle wr d4 XL olanından aldım paradan daha çok güvenlik öncelikle 215/60/16 orjinal ölçüleri aldım 225/55/16 aradım bulamadım neyse şimdi michel yazlıktan kurtulmam gerek onuda satarım internetten 20.000km lastik ederi olur inşaALLAH

Hayırlı ugurlu olsun güle güle kullanin nokian güzel lastiktir kullandikca iyi ki almışım diyeceksiniz insallah :) zaten lastigin gerek yakit gerek yol tutus siniflarina baktigimizda dunya para verip de 'marka' diye aldigimiz lastiklerden kat kat iyi olduğunu anlıyoruz.

Çevrimdışı ncrul

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar bugun fabia 2016 1.2 tsi 110 hp arabama nokian wr d4 taktirdim. Arabada kis lastigi taktirdigimi isaretledim. Araba da sunu farkettim daha yuksek devirde vites degistiriyor ya da ben kis kastigin daha fazla hissettim. Acaba araba da kis lastigi modu gibi daha yuksek devirli bisi var mi ya da lastikten kaynaklimi??? Boyle bir durumu fark eden var mi? Tesekkur ederim

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: WeReWoLF;599630
Az bilinen bir marka ama Slovak malı matador sibir kullanıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Matador sibir ve barum polaris benzer kalite ve fiyatta ikisinde Continental grubu markası. Etiket değerleri de iyi. Bir diğer conti grubu markası olan Semperit aldım ben de dün taktırdım. 17" uygun fiyatlı lastikler arasında 70db olan tek lastikti o yüzden tercih ettim. Gerçekten de baya sessizmiş tavsiye ederim.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;600158
Matador sibir ve barum polaris benzer kalite ve fiyatta ikisinde Continental grubu markası. Etiket değerleri de iyi. Bir diğer conti grubu markası olan Semperit aldım ben de dün taktırdım. 17" uygun fiyatlı lastikler arasında 70db olan tek lastikti o yüzden tercih ettim. Gerçekten de baya sessizmiş tavsiye ederim.

Hocam 70db neresi sessiz?. Biz 69db lik Nexenlere dayanamadık diye gittik WR D4 taktırdık kış lastik olmasına rağmen 68db diye. her bir db değeri 1 metrelik mesafede o kadar çok etki ediyor ki insanı uzun yoldan soğutur 70db, sessiz demene şaşırdım, ondan önceki lastiğin nedir bilmiyorum tabiki belki sana sessiz gelmesinin sebebi öncekinin çok daha sesli olması olabilir.

Alıntı yapılan: ncrul;600153
Merhabalar bugun fabia 2016 1.2 tsi 110 hp arabama nokian wr d4 taktirdim. Arabada kis lastigi taktirdigimi isaretledim. Araba da sunu farkettim daha yuksek devirde vites degistiriyor ya da ben kis kastigin daha fazla hissettim. Acaba araba da kis lastigi modu gibi daha yuksek devirli bisi var mi ya da lastikten kaynaklimi??? Boyle bir durumu fark eden var mi? Tesekkur ederim

Hacı kış lastiği taktığını nerden işaretledin araçta?. Bolero menüsünden mi?. Ben onları hız limitleme ekranında görmüştüm sanki ama böyle bir seçenek işaretleyip işe yarayacağını hiç düşünmedim bak aklıma soktun ben de yapayım onu:)
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 09:28:28 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı ncrul

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;600166
Hacı kış lastiği taktığını nerden işaretledin araçta?. Bolero menüsünden mi?. Ben onları hız limitleme ekranında görmüştüm sanki ama böyle bir seçenek işaretleyip işe yarayacağını hiç düşünmedim bak aklıma soktun ben de yapayım onu:)

:)) Bolera menusundan "Car" menusunde zaten lastikleri degistirince hemen araba basınc sensörü varya bir değişiklik var diye işareti çıkıyor. ona basınca kış lastiği taktimi işaretle ve hatta içerisinde hangi hızda seni uyarmasını istiyorsan onuda belirliye biliyorsun. ben 100 km/h te uyari ver dedim. ama tamamen tercihsel :) sonra düsündüm 120 etse idim diye malum otobana cıkınca lazım.  :)) [MENTION=468]jackal[/MENTION]carlos peki dedigim oldugumu sende diger forumları okudugumda da böyle bir devir yükselmesi oluyormus sanirim.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ncrul;600168
:)) Bolera menusundan "Car" menusunde zaten lastikleri degistirince hemen araba basınc sensörü varya bir değişiklik var diye işareti çıkıyor. ona basınca kış lastiği taktimi işaretle ve hatta içerisinde hangi hızda seni uyarmasını istiyorsan onuda belirliye biliyorsun. ben 100 km/h te uyari ver dedim. ama tamamen tercihsel :) sonra düsündüm 120 etse idim diye malum otobana cıkınca lazım.  :)) [MENTION=468]jackal[/MENTION]carlos peki dedigim oldugumu sende diger forumları okudugumda da böyle bir devir yükselmesi oluyormus sanirim.

Valla kardeş o dediğini ben de okudum şimdi hatta forumlarda finkatıyorum nedir gerçeği diye ama kimileri çekişle alakalı çekişi arttırmak adına devir aralıklarını arttırıyor araç demiş ama bilemiyorum servise sorsammı acaba dedim ama servise ne zaman soru sorsam ya sinirleniyorum ya da gülerek kapatıyorum, sanıyorum ki servisteki yetkililer de araç özelliklerini bizim gibi Skoda.com.tr den takip ediyorlar:)

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ncrul;600153

Fabia'larda kış lastiği modu diye bir şey yok arkadaşlar. Sadece kış lastiği hız uyarısı var. O da şöyle; Fabia'lar Style pakette standart olarak 15" Mato jantlar ve 185/60 R15 84 H Kumho Ecowing lastikle geliyor (Arada Nexen çıkan da okudum forumda). H burada bu lastikle yapılabilecek max hızı gösteriyor ve değeri de 210 km/h'i gösterir. Her zaman kış lastiklerinin hız indeksinin normal lastiklerden bir altı olması tavsiye edilir. Ben aracıma 185/60 R15 88 T XL lastik taktırdım. Buradaki T değeri de 190 km/h'i göstermektedir.

Siz aracınızda kış lastiği hız uyarısını 190 km/h ayarlarsanız, bu hıza geldiğinde uyarı veriyor. Tek esprisi bu. Yoksa devir aralığını artırması gibi bir durum söz konusu değil ki bunun için araçlarımızda D/S modu var. S modunu seçerseniz daha yüksek devirlerde araç sürersiniz ki bu da karlı havalarda avantaj sağlar.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 09:32:58 Gönderen: Bilgic »

Çevrimdışı ncrul

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;600173
Fabia'larda kış lastiği modu diye bir şey yok arkadaşlar. Sadece kış lastiği hız uyarısı var. O da şöyle; Fabia'lar Style pakette standart olarak 15" Mato jantlar ve 185/60 R15 84 H Kumho Ecowing lastikle geliyor (Arada Nexen çıkan da okudum forumda). H burada bu lastikle yapılabilecek max hızı gösteriyor ve değeri de 210 km/h'i gösterir. Her zaman kış lastiklerinin hız indeksinin normal lastiklerden bir altı olması tavsiye edilir. Ben aracıma 185/60 R15 88 T XL lastik taktırdım. Buradaki T değeri de 190 km/h'i göstermektedir.

Siz aracınızda kış lastiği hız uyarısını 190 km/h ayarlarsanız, bu hıza geldiğinde uyarı veriyor. Tek esprisi bu. Yoksa devir aralığını artırması gibi bir durum söz konusu değil ki bunun için araçlarımızda D/S modu var. S modunu seçerseniz daha yüksek devirlerde araç sürersiniz ki bu da karlı havalarda avantaj sağlar.

Hmm sanırım olabilir. Peki  [MENTION=12348]Bilgic[/MENTION] devire degisme olması sanırım arabanın yere tutunması veya sürtünmenin artması ile ilgili dimi? cünkü dün sürdügümde bildigin vites degistirmeleri daha yüksek devirde olmaya basladı.

Edit : üstte yazmıssın onu kusura bakma.. ama bana öyle geliyor... belki ilk takıldıgından bana öyle gelmis olabilir.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12348]Bilgic[/MENTION] [MENTION=14520]ncrul[/MENTION] bence de öyle bir mod olmaması lazım ama arkadaş deyince bir araştırayım dedim sanırım psikolojik olarak insanlar etkileniyor bu devir olayında anlamadım:). Bende Nexen saçma lastikleri vardı onları çıkarı WR D4 88T taktım, kışlık olmasına rağmen araba rahatladı allah razı olsun deyip elimi öpecekti nexenlerde kurtulduk abi diye:)

Çevrimdışı ncrul

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;600177
[MENTION=12348]Bilgic[/MENTION] [MENTION=14520]ncrul[/MENTION] bence de öyle bir mod olmaması lazım ama arkadaş deyince bir araştırayım dedim sanırım psikolojik olarak insanlar etkileniyor bu devir olayında anlamadım:). Bende Nexen saçma lastikleri vardı onları çıkarı WR D4 88T taktım, kışlık olmasına rağmen araba rahatladı allah razı olsun deyip elimi öpecekti nexenlerde kurtulduk abi diye:)

[MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION] suan yüksek yüksek gülüyorum :) bu arada bana takılan lastikler Dunlop imis. Nexen den farklı sanırım ama olsun Nokian i takinca degisim oldu... tamamen lastikle ilgili sanirim :)))

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ncrul;600174
Hmm sanırım olabilir. Peki  [MENTION=12348]Bilgic[/MENTION] devire degisme olması sanırım arabanın yere tutunması veya sürtünmenin artması ile ilgili dimi? cünkü dün sürdügümde bildigin vites degistirmeleri daha yüksek devirde olmaya basladı.

Edit : üstte yazmıssın onu kusura bakma.. ama bana öyle geliyor... belki ilk takıldıgından bana öyle gelmis olabilir.

Kış lastiğinin aracın devrine katkısı olduğunu söylersek yanılmış oluruz. Kış lastiğini şöyle açıklayalım;

Örneğin karlı havada yaz lastiği 50 m'de dururken, dört mevsim lastik 40 m'de, kış lastiği de 30 m'de durur gibi. Diş yapısından dolayı karlı ve buzlu havalarda daha emniyetli seyahat etmemizi sağlar. En büyük artısı da hamurunun yumuşak olmasından dolayı ekstra konfor sağlar. Bunun dışında bir artısı pek olmaz :)

Çevrimdışı ncrul

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;600186
Kış lastiğinin aracın devrine katkısı olduğunu söylersek yanılmış oluruz. Kış lastiğini şöyle açıklayalım;

Örneğin karlı havada yaz lastiği 50 m'de dururken, dört mevsim lastik 40 m'de, kış lastiği de 30 m'de durur gibi. Diş yapısından dolayı karlı ve buzlu havalarda daha emniyetli seyahat etmemizi sağlar. En büyük artısı da hamurunun yumuşak olmasından dolayı ekstra konfor sağlar. Bunun dışında bir artısı pek olmaz :)

sonuc : konfor candır :) güvenlik icin Nokian WR D4 :p :)
saka bir yana tesekkür ederim. Ama ben yinede lastigin devir ve cekisi etkiledigini düsünüyorum. özelliklede yapı farklılıgından dolayı.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12348]Bilgic[/MENTION] bu konuda bence eksik düşünüyorsun, diş yapısından dolayı yola daha fazla sürtünür ve daha fazla benzin sarfiyatı yaratır yazlık lastiklere göre. Ayrıca ortasından düz bir hat geçmediği için viraj performansı yazlıklara göre daha kötüdür. Bu söylediklerimde Nexen lastikleri tenzih ederim, o her koşulda daha kötü:)

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;600189
[MENTION=12348]Bilgic[/MENTION] bu konuda bence eksik düşünüyorsun, diş yapısından dolayı yola daha fazla sürtünür ve daha fazla benzin sarfiyatı yaratır yazlık lastiklere göre. Ayrıca ortasından düz bir hat geçmediği için viraj performansı yazlıklara göre daha kötüdür. Bu söylediklerimde Nexen lastikleri tenzih ederim, o her koşulda daha kötü:)

Erdinç Bey kötü yanlarından bahsetmedim. Kış lastikleri yazlıklara göre daha sesli lastiklerdir. Çünkü kış lastikleri genelde simetrik, yaz lastikleri de genelde asimetrik yapıdadır. Tabi burada en büyük etken; lastiğin ses düzeyi. Hem kışlık hem de yazlık lastik 68 dB ise fark pek farkedilmez.

Diş yapısının sürtünmeye etkisinden ziyade lastiklerin yuvarlanma direnci yakıt tüketiminde daha etkendir. Diş yapısına bakarak karar verirsek yanılmış oluruz.

Kış lastikleri kuru ve sıcak havalarda (7 Celcius derece ve üstü) yazlıklara göre daha kötü performans sergiler. Fren mesafesi sıcak havalarda artar yazlık lastiklere göre.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 10:34:48 Gönderen: Bilgic »