škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

TDI Motor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Merhaba Arkadaşlar,hafta sonu yeni izmir otobanda istanbul İzmir yolculuğum oldu,o yolu kullananlar bilir,genelde araçların hız limitleri test ediliyor radar olmadığı için.Bende aracımı yeni kasa Mercedec C 200 D araçla test etme imklanı buldum.Orta şeritten normal hızla ilerlerken sol şerıtten yeni kasa mercedesin geldiğini farkettim yolda musaitti amg değilse takılırım düşüncesiyle dıp gaz yaparak yan yana gıtmeye başladık,yol düzdü eğimde yoktu.İbre 215 geldi mercese daha fazla gıtmıyor neo nede ben geçiyoruz birbirimizi anladım ki ikimizin de son lımıtleri bu kadar 1 km kadar sonra yavaşladım.Daha sonra yolculuk bitiminde C 200 D motoru inceleme fırsatım oldu.Araç 136 bg 320 torka sahıp motor ama nedense bu gücü yola yansıtamıyor benim 120 gb aracım resmen kafa tutarak Mercedesin karızmayı yerle bir etti..TDI motor gerçekten hakkını veriyor.Bu arada yakıtıda yazmadan geçemeyeceğim.bu hızla yaklaşık 1 km kadar gıttıkten sonra ortlama yakıtım ekranda 1 lt arttığını gördüm.Yüksek hızda yakıt anormal değerlere çıkıyor.Sonrası normal hıza dönerek.900 km yolculukta 120 km hız ortalamasıyla 18 lt mazot yaktı,bu arada aracım manuel..Bir ayrıntıyı daha yazayım bu yolda uzun rampalar var,bu yolu kullandığım için biliyorum.6 vıtesle 160 km hızla çıktığım rampayı 5. vıteste 4000 devırde 190 km hızla çıkıyorum bu vıtes müthiş bişey bir ara çekindim bu vıteste dip gaz yapmak motora zarar verırmi diye.500 binlik benzinli araçların rampada nasıl yol verdiğini bizzat izlemek lazım.Yaklaşık 3 yıldır kullandığım aracın zevkine doyum olmuyor..

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel bir deneyim olmuş. Dsg son hız ne olur acaba bu yolda?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şirket aracı dizel Jetta'yı çok sıkıştırmaktan, 1 günde yarım litre yağ yakmasına sebep olanlar biliyorum. Bahsettiğiniz devirlerde kullanıldı. O günden sonra devamlı fazla yağ yakan bir motora dönüştü, ayar da tutmadı. Tabi bu sizin malınız, sizin kararınız. 1.6 motorunuzu stage 4 yazılım, büyük turbo vs ile güçlendirip 300'e kadar dayattırabilirsiniz. Tabi dizel hız yapmaz yapamaz diye bir şey yok. 3.0 TDI efsanedir. Hatta Audi'nin V12 TDI ile Le Mans 24 kazanmışlığı var.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
900 km de 120 km/saat ortalamayla 18 litre yanlış olmasın. 100 km de 2 lt eder?

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;658186
900 km de 120 km/saat ortalamayla 18 litre yanlış olmasın. 100 km de 2 lt eder?

Yanlış yazdım 45 lt ortalama 5 lt 100 km de

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;658185
Şirket aracı dizel Jetta'yı çok sıkıştırmaktan, 1 günde yarım litre yağ yakmasına sebep olanlar biliyorum. Bahsettiğiniz devirlerde kullanıldı. O günden sonra devamlı fazla yağ yakan bir motora dönüştü, ayar da tutmadı. Tabi bu sizin malınız, sizin kararınız. 1.6 motorunuzu stage 4 yazılım, büyük turbo vs ile güçlendirip 300'e kadar dayattırabilirsiniz. Tabi dizel hız yapmaz yapamaz diye bir şey yok. 3.0 TDI efsanedir. Hatta Audi'nin V12 TDI ile Le Mans 24 kazanmışlığı var.

Yüksek kilometre veya bakımsız motorların yağ yakma olayı çok daha yüksek benim aracım 52 bin km de.Ayrıca bu durum çok sık yapılan bişey değil çünkü yakıt sarfiyatı artıyor.Bazan otobanda havalı şahsiyetler oluyor böyle durumlarda gerekerek  onların kulağını çekiyoruz.Yinede yağ kontrolü yapmak gerekiyor uzun yol sonunda

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 tsi yeti ile ayni yolda dip gaz giden tdi superbin yanindan gecerken adamın bakışını görmeniz lazımdı :D

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ercan87;658189
1.2 tsi yeti ile ayni yolda dip gaz giden tdi superbin yanindan gecerken adamın bakışını görmeniz lazımdı :D

Güzel espri ...
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2020, 23:02:12 Gönderen: ringcep »

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;658190
Güzel espri ...

Espiri degil aslında fabrika verilerine bakabilirsiniz iki aracinda 0-100 degeri 11 sn civarı. Benim aracimda yazilim da var. Superb ile yetiye gecilmek garip bir his olmali:)

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;658188
Yüksek kilometre veya bakımsız motorların yağ yakma olayı çok daha yüksek benim aracım 52 bin km de.Ayrıca bu durum çok sık yapılan bişey değil çünkü yakıt sarfiyatı artıyor.Bazan otobanda havalı şahsiyetler oluyor böyle durumlarda gerekerek  onların kulağını çekiyoruz.Yinede yağ kontrolü yapmak gerekiyor uzun yol sonunda

İşkembeden sallayarak yorum yapmadım. Yoksa kimi tokat manyağı yapacağınız bizi ilgilendirmez :) Gördüğüm Jetta sıfır gelmişti, daha 20-25 binlerdeydi. O güne kadar da hor kullanılmamıştı. Bir görevde düşük viteste yüksek hız kullanıldı denerek geldi (öyle gerekmiş!) Demek istediğim 5. viteste 4000 yapmakla alakalı. Zaten motor yağınızın ısısını kontrol ettiyseniz, oldukça sıra dışı rakamlara çıkmış olmalı.

Çevrimdışı Engin E.

• H u r d a c ı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1,6 tdi 90 lık motora yazılım yaptırdım, 135 bg, 320 nm ile .artık golf, mercedes, bmw, vs.. tınlamaz oldu İbizam...

Çevrimdışı Burakbey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dizel araçta 4 bin devire kadar sündürmeyi mantıklı bulmuyorum. Neden diye soracak olursak 3,5 devirden sonra üretilen tork azalınca çekişten düşürüyor arabayı boşu boşuna aracın kıçını yırtıyormuşuz gibi geliyor dsg şanzıman bunu yeterince hissettiriyor zaten o yüzden manuele alıp aracı sıkıştırmayı denemekte yarar var o zaman az da olsa karşıdaki aracı geçme olasılığımız artıyor. Kendi bakış açım denemek bedava, herkese iyi çalışmalar ve güzel bir hafta geçirmenizi diliyorum.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Neden çok basit şanzuman farkı.
Kağıt üstündeki verilere bakılırsa C200d 0-100 değerinde neredeyse 1.5 sn daha iyi veriye sahip. Tork konvertörlü 7G-tronic şanzumanın dezavantajı ilk kalkıştaki yağın dönme momentinin şanzumana iletilmesi sırasında oluşan gecikme ve enerji kaybı. Bu sorun ZF'nin  BMW için ürettiği planet dişli sistemine sahip şanzumanlarla çözüldü. Birçok firma dayanıklı olduğu için bu sistemi tercih etti.  İlk kalkışta bu dişli sistemi kaybı önlüyor ama son hız tork konvertörünün etkisi ile düşük kalıyor. Bunun yanında arkadan itiş sistemi kısmen enerjinin bir kısmını çalıyor.

Çevrimdışı Engin E.

• H u r d a c ı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
4. ve 5. vites dışında yüksek devir çevirmeyi uygun bulmuyor ve tavsiye etmiyorum.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yüksek devırde motor bg ve torkunu % 100 yola yansıtıyor,bu demek değil ki sürekli bu şekilde kullanılmalı.Ama özel ve anlık durumlarda çok işe yarıyor