škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Front Assist Tehlikesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;559074
Bana göre açıktır. Aslında front asist başlı başına bir açıktır. Arka tampona ekstra sensör koymadıkları müddetçe. Kimse basit bir çöp yüzünden tırın ezmesini istemez...
Senin mantıkla gidersek, standart fren sistemi de açıkları olan bir sistem; zira önünüze bir çocuk atladı ve dibine kadar frene bastınız ve arkadan gelen de çarptı. Buna "fren sistemi gereksiz çocuğu ezip geçeyim de arkadan gelen çarpmasın" şeklinde yaklaşmak demek senin mantığın maalesef.
Bizde önde giden aracın fren lambaları yandığı an arkadaki sığır fren yapacağına korna çaldığı için sistem bizim ülkeye göre olmuyor. Bugün durakta durup yolcu indirmeye niyetlenen otobüse korna çalayım derken fren yapmayı unutan sığır otobüse arkadan giriyordu mesela.;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Katiliyorum. Bence de yarari zararina gore daha buyuk bir sistem

Sonucta siz ani fren yaparken de arkadan biri duramayip size carpabilir.

Eger yuksek hizlarda dahi araci savurmadan guvenli ve stabil bir sekilde durdurabiliyorsa bence acigi yok demektir

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;559310
Senin mantıkla gidersek, standart fren sistemi de açıkları olan bir sistem; zira önünüze bir çocuk atladı ve dibine kadar frene bastınız ve arkadan gelen de çarptı. Buna "fren sistemi gereksiz çocuğu ezip geçeyim de arkadan gelen çarpmasın" şeklinde yaklaşmak demek senin mantığın maalesef.
Bizde önde giden aracın fren lambaları yandığı an arkadaki sığır fren yapacağına korna çaldığı için sistem bizim ülkeye göre olmuyor. Bugün durakta durup yolcu indirmeye niyetlenen otobüse korna çalayım derken fren yapmayı unutan sığır otobüse arkadan giriyordu mesela.;)

Örnek güzel ama yanlış yaklaşım bence :) çünkü benim bahsettiğim ufak bir çöp parçası yoksa insan olsun hayvan olsun farketmez isterse arkadaki pert etsin ama bu sistemin o an için iptal versiyonu olsa yada tehlikeyi anladığı an dörtlüleri yaksa. Yada daha akıllı oluç çisimleri kamera üzerinden tanımlayabilse.
Sistemin faydasını kimse inkar edemez zaten faydasız demedim sadece açıkları var. Evet belki o karton sac bir plaka olabilirdi bunu fark etmesi çok ama dediğim sistemler eklenerek en azından kullanıcı karar mekanizmasını değiştirebilir. Örneğin çoklu çarpışma freni gaza basılmadığı sürece çalışıyor.

Çevrimdışı katil

• VW
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emirolcay;559099
Benim hızım 70 veya daha fazlaydı arkadaşlar dikkatinizi çekerim sistem sadece sehir içi dur kalk hızlarında çalışmıyor daha yüksek hızlarda hep çalışıyor şimdilik rüzgarlı havalarda bu özelliği kapatın derim.

ben 90 ile giderken devreye girmişti  birkaç defa

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;559602
Örnek güzel ama yanlış yaklaşım bence :) çünkü benim bahsettiğim ufak bir çöp parçası yoksa insan olsun hayvan olsun farketmez isterse arkadaki pert etsin ama bu sistemin o an için iptal versiyonu olsa yada tehlikeyi anladığı an dörtlüleri yaksa. Yada daha akıllı oluç çisimleri kamera üzerinden tanımlayabilse.
Sistemin faydasını kimse inkar edemez zaten faydasız demedim sadece açıkları var. Evet belki o karton sac bir plaka olabilirdi bunu fark etmesi çok ama dediğim sistemler eklenerek en azından kullanıcı karar mekanizmasını değiştirebilir. Örneğin çoklu çarpışma freni gaza basılmadığı sürece çalışıyor.
Bu anlattığın sistem, tek başına,  arabadan daha pahalı olur.:D
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen oyle. Cisim boyutlari yaninda malzeme agirlik vb analizlerin mili saniyeler icinde yapilmasi gerekir ki su an icin bu tir bir ozellik cok erisilmez fiyatlara sunulabilir.

Tabii ki ilerleyen zamanlarda sunulmasi olasi.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;559643
Aynen oyle. Cisim boyutlari yaninda malzeme agirlik vb analizlerin mili saniyeler icinde yapilmasi gerekir ki su an icin bu tir bir ozellik cok erisilmez fiyatlara sunulabilir.

Bu sistemi yapmak hayalimdir fakat daha "hello world" ün birkaç tık üstündeyim sadece :D
Verdiğim ilk örnek saçmaydı hayaldi kabul :D fakat kullanıcının karar mekanizmasına müdahale edebilmesi gayet olası bir sistem.
Edit: yazılım herzaman geliştirilebilir birşeydir. Ne kadar çok düşünürseniz üzerinde o kadar değişiklik, yenilik ve sistemin güvenliğini sağlarsınız ve yenilikler açıkları kapatma işi deneyim ve geribildirimlerle olur.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2016, 16:41:16 Gönderen: **SEMİH** »

Çevrimdışı cello123

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende bu sistemi çok seviyorum %90-95 doğru çalışıyor fren yapınca arkadaki çarpıyor yazmışlarda arkamızdaki sığırlar dibimize yapışmazlarsa hiçbir şey olmaz

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkanızda sizi fazla  yakindan takip edenlerden kurtulmanin yolu : sol ayak freni ile sadece stoplari yakacak kadar frene dokunmak.  Anında hemen araya mesafeyi koyuyor arkadaki ateşli sürücü :)

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;559643

Benim eski volvoda insan ve araba boyutlarına göre algılıyordu. Sadece hız sensoru değil aynı zamanda lazer ile boyutlandırma da var. İsteyen bakabilir volvo videolarına. Ama yine de bence olması iyi olan bir sistem. Ayda yolda 1 kere belki kağıt gelir ama diğer ihtimal daha yüksek.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: OctiCan;559693
Arkanızda sizi fazla  yakindan takip edenlerden kurtulmanin yolu : sol ayak freni ile sadece stoplari yakacak kadar frene dokunmak.  Anında hemen araya mesafeyi koyuyor arkadaki ateşli sürücü :)
Sis lambalarını yakınca da araya mesafe koyuyorlar.:D

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O arka sis farlarını gereksiz kullananlara güzel küfrediyorum. özellikle gece çok göz alıyor.

Çevrimdışı promethe

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;559904
O arka sis farlarını gereksiz kullananlara güzel küfrediyorum. özellikle gece çok göz alıyor.
Burda sanırım Uğur beyin söylediği çok yaklaşıp dibinize kadar girip sizi tehlikeye sokan trafik magandalarina karşı sis farını açmak ve de frene hafif dokunup fren ışığını yakıp bu şahısların çok yaklaşmasını önlemek ya da uzaklaşmasını saglamak . Yoksa kimse sisli olmayan bir havada,gündüz farı niyetine kullanmıyorsa eğer,  ön veya arka sis farı kullanmaz.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla o kadar çok var ki kullanan. hem ön hem de arka sislerini açıyorlar.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: özdil;559904
Alıntı yapılan: promethe;559917
Burda sanırım Uğur beyin söylediği çok yaklaşıp  dibinize kadar girip sizi tehlikeye sokan trafik magandalarina karşı sis  farını açmak ve de frene hafif dokunup fren ışığını yakıp bu şahısların  çok yaklaşmasını önlemek ya da uzaklaşmasını saglamak . Yoksa kimse  sisli olmayan bir havada,gündüz farı niyetine kullanmıyorsa eğer,  ön  veya arka sis farı kullanmaz.
Kesinlikle.
Arka sisleri açınca arkadaki sığır fren yapıldığını düşünüp öyle bir abanıyor ki frenlere. Tabii durum geçince kapatıyorum sis farını. Adı üstünde sis farı, sis yoksa niye açılır hiç anlamam. Yaz günü kar zinciriyle dolaşmak gibi bence.