škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yağ eksiltme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bluenight

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İyi günler arkadaşlar

2004 fabia 1.4 16 valf 101 beygir bbz motor elegance aracım var.
Aracım  yağ eksiltme yapıyor.
Mobil 1 10w 60 mi

Veya  mobil 5w 30 mu tavsiye edersiniz

Veya sizin bu model aracınız da sizin kullandığınız ve memnun kaldığınız  yağ nedir.

*Bu bbz motorlarda 1000 km 0.5 lt eksiltme yapabileceği  ni kitapçıklarda  mevcut diyen ark. Var doğru mu

Çevrimdışı fabia vrs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bluenight;565355
İyi günler arkadaşlar

2004 fabia 1.4 16 valf 101 beygir bbz motor elegance aracım var.
Aracım  yağ eksiltme yapıyor.
Mobil 1 10w 60 mi

Veya  mobil 5w 30 mu tavsiye edersiniz

Veya sizin bu model aracınız da sizin kullandığınız ve memnun kaldığınız  yağ nedir.

*Bu bbz motorlarda 1000 km 0.5 lt eksiltme yapabileceği  ni kitapçıklarda  mevcut diyen ark. Var doğru mu

Aracınız ne kadar sıklıkla  yağ eksiltiyor  mobili deneyin ancak daha önce bbz yağ kesilme konusunda konu açmıştım ben kökten sorunu çözdüm mobil fayda etmezse yarım revizyon şart  ben bütün yağılari denedim ancak fayda olmamıştı bakımdan bakıma 250 gr eksiltiyosa normal

Çevrimdışı bluenight

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracımi yeni aldım daha 2000 km 1.5 lt civarı

Mobil in hangi serisi kullanmalıyim

Çevrimdışı fabia vrs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bluenight;565363

Baya fazla 10 60 mobil kullanın fakat durum fayda etmiyosa üsten ve alttan motor açılacak kaçınılmazdır

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bluenight;565363

Kitapçıkta öyle yazıyor diyen benim, bu forumda geçenlerde paylaşmıştım. İsteyen herkes bakabilir, arabanın orjinal kitapçığında yazıyor ama her nedense yetkili serviste ayaküstü sohbet ettiğim usta da dahil bu duruma inanmıyor. Ben arabayı alıp ilk bakımı yaptırdığımda usta 10-40 yağ koymuştu ve o zaman sizinki gibi 1000 km'de 750 ml civarı eksiltmişti. Sonra mobil 10-60'a geçtim ve 1000 km'de 250 ml'ye kadar düştü bu miktar. Yine bu forumda 5w-40 motul x-cess tam sentetik yağ kullanıp sorunumu büyük oranda çözdüm diyen bir üye var (@trio); bir dahaki bakımda onu da deneyeceğim. Bence siz de bu alternatiflerden birini deneyin, eksilme 1000 km'de 250 ml seviyelerine düşerse boş yere motor açtırıp bir sürü masraf yapmayın. Ben arabayı bu şekilde 60.000 km'dir kullanıyorum, gittiği yere kadar gider artık kaçınılmaz hale gelirse öyle yaptırırım çünkü bu işlem yaklaşık 1500 civarı tutacaktır. Belki de gerçekten kitapçıkta yazdığı gibi bu motor için bu durum normaldir ve motora bir zararı yoktur, o yüzden acele etmemek lazım:ok:
« Son Düzenleme: 16 Mart 2016, 13:40:20 Gönderen: mkfc66 »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10.000km de 1 litreye kadar normaldir. 1.5 litreye kadar kabul edilebilir. üzerinde yok artık lebron james diyip çözüme gidilmelidir.

mobil 10-60 kullanmayı deneyin. kar etmezse yarım motor yapıp kurtulursunuz bu illetten :)

Çevrimdışı srdr4270

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kitapçıktaki o yazı

Motorun yağ tüketmesi normaldir. 0.5 l / 1000 km ....

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: srdr4270;565635
Kitapçıktaki o yazı

Motorun yağ tüketmesi normaldir. 0.5 l / 1000 km ....

şimdi bu kitapçığı yazan arkadaşa sesleniyorum:

iyi de 0.5lt/1000km yağ tüketecekse bu koçi zaten 4-4.5 litre yağ koyuyoruz biz bu makinaya. 10.000km de bir de yağı değişiyor. yağ değişene kadar yağı yneilemiş oluyoruz o zaman biz?

bu araba benzinli araba yağlı araba mı arakadaş? 1000km de 0.5litre yağ tüketse yakıt maliyeti hesaplarken hesaba yağ maliyetini de koyarım valla. (bkz. mazda rx8)

tamam yağ eksiltme karakterinde vardır da olsun olsun 10.000km de 2 litre olsun. totalde 4 litre civarı yağ alıyor çünkü makine ;)

Çevrimdışı srdr4270

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;566322

iyi de 0.5lt/1000km yağ tüketecekse bu koçi zaten 4-4.5 litre yağ koyuyoruz biz bu makinaya. 10.000km de bir de yağı değişiyor. yağ değişene kadar yağı yneilemiş oluyoruz o zaman biz?

bu araba benzinli araba yağlı araba mı arakadaş? 1000km de 0.5litre yağ tüketse yakıt maliyeti hesaplarken hesaba yağ maliyetini de koyarım valla. (bkz. mazda rx8)

tamam yağ eksiltme karakterinde vardır da olsun olsun 10.000km de 2 litre olsun. totalde 4 litre civarı yağ alıyor çünkü makine ;)

Başka markaların kitapçığında da yazıyormuş bu durum
Kuvvetle muhtemel yağ yakıyor diye garantiye girmesin, kusurlu mal sayılmasın, araba yağ yakıyor diye marka zedelenmesin diye önlem amaçlı yazılıyor.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayni motoru kullanan diger vag araclarinda da bu yag yakma sorunu var mi yoksa bu sadece fabia ya ya mi ozel.

Yani demek istediğim bu motorun karakteristigi mi?
Ya da bu güçteki bir motor kasaya fazla geliyor,  pistonlar daha kolay hareket ettiği icin sizinti mi oluyor yani  nedir olay?

Çevrimdışı lestat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;566322

dikkatli okuyun 0,5/1000e kadar diyor zaten. o da çok devirli kullanmada oluşabiliecek bir tüketindir. ben geçen değişimde mobil 1 kullanmıştım 1 yıl sonunda değişime yakın 4 ltlik bidonda kalan yağı ekledim o da 500ml falandir.  genel olarak 2000-3000 devir bandında kullanırım aracı ha bazen yaramazlık yaptığım da oluyor o zaman 4500 ile 6000 arasında geziyorum.
eğer ki doğru yağ seçtiyseniz. -ki bazı yağlar mesela castrol magnetec çok eksiltme yapıyor. yılda ekliyeceğiniz yağ maksimum 1 bilemedin 1.5 lt falan olur

Çevrimdışı lestat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
segmanlarla gömlek arasındaki boşluk biraz fazla yüksek devir çevirirken daha rahat etsin diye oradan kaçırıyor. bir subap lastiklerinden

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lestat;566784
segmanlarla gömlek arasındaki boşluk biraz fazla yüksek devir çevirirken daha rahat etsin diye oradan kaçırıyor. bir subap lastiklerinden

Ama benim araç 10000 km'de 3 litre civarı eksiltiyor, 60000 km'dir kullanıyorum ve şu güne kadar motorla alakalı bi sıkıntı yaşamadım. Ben hala bir karar verebilmiş değilim bu durum normal mi yoksa anormal mi?:(

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkfc66;566789
Ama benim araç 10000 km'de 3 litre civarı eksiltiyor, 60000 km'dir kullanıyorum ve şu güne kadar motorla alakalı bi sıkıntı yaşamadım. Ben hala bir karar verebilmiş değilim bu durum normal mi yoksa anormal mi?:(

zaten 4.5 litre alıyor 3 litre çok değil mi ?

Çevrimdışı mkfc66

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: noxy44;566810
zaten 4.5 litre alıyor 3 litre çok değil mi ?

4 litrelik yağ alıp iki bakım arasında belirli periyotlarla ekliyorum. Evet çok mutlaka ama hem kitapçıkta yazanlar hem de bu güne kadar sıkıntı yaşamamış olmam ciddi bir operasyona girişmemi engelliyor. Bir de tabii ki tamamen duygusal sebepler de var.:ok:
Bir de bizim arabalar 3,2 litre yağ alıyor. Bu durumu çoğu usta ya bilmediğinden ya da pek sallamadığından 4 litrenin hepsini boca ediyor. Siz siz olun periyodik bakım yaptırırken ustanızı bu konuda uyarın...