škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2006 1.4 PD TDI Ambiente ACİL YARDIM

SEHZADE · 34 · 10547

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakangurler

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende de 1.4  TDİ çift kırmızı araç var en gürültülü olanı. Ben alırkende gürültü fazla dediler onun dışında sıkıntı yaşamazsın dediler. Aldım 9 ay olacak pişman değilim. gürültü cam kapatınca azalıyor. artı devrinde kullanırsan oda azalıyor. Hatta şahsi fikrim gaza basınca ses hoşuma bile gidiyor. benim arabam 162 binde. Bence önce aldın araba ile bir test sürüşü yap içine sinerse al. Kullanmadan alma ben öyle yaptım. gürültüsü dışında çok memnun kalacağından eminim. yakıt tüketimi özellikleri vs. çok iyi.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;482254
cordoba fabia polo üçünde de aynı motor 3 silindir pompa meme TDI  motor.

Gürültüsüz çalışıp 100 km de  7 lt yakması  mı?
yoksa gürültülü çalışıp  100 km de 4 lt yakması mı?

varsın gürlesin arabam,  zerre umurumda değil. Tek kişilik otobüs parasını bile kurtariyor araç daha ne yapsın?
@mustklc,
Bende zaten bir bilineni tekrarladım. Yoksa motoru kötülemek değil. Keşke MultiJet tarzı bir motor olsaydı ne gürültü ne titreşim. (75 BG-190 Nm Tork 4 silindir) olanı bile yeterde artardı.Örneğin Punto serisi Tüm karoser ağırlıkları dahil çok benzer 0-100 km hızlanma fabiadan yaklaşşık 2 sn daha iyi yani seri. Yakıt tüketimide ~1 litre daha düşüktür.Fabia TDI ye göre, 6 ay kadar kullandım şirkette cebim bizim HB' ye göre iyi para gördü.:)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: Picasso;482324
@mustklc,
Bende zaten bir bilineni tekrarladım. Yoksa motoru kötülemek değil. Keşke MultiJet tarzı bir motor olsaydı ne gürültü ne titreşim. (75 BG-190 Nm Tork 4 silindir) olanı bile yeterde artardı.Örneğin Punto serisi Tüm karoser ağırlıkları dahil çok benzer 0-100 km hızlanma fabiadan yaklaşşık 2 sn daha iyi yani seri. Yakıt tüketimide ~1 litre daha düşüktür.Fabia TDI ye göre, 6 ay kadar kullandım şirkette cebim bizim HB' ye göre iyi para gördü.:)

Tabi multijet ile aralarında jenerasyon farkı var. Biri eski pompa meme teknolojisi, diğeri yeni common-rail. Buna karşılık yakıt seçme konusunda PD daha toleranslı. Ayrıca enjektör masrafı ve hassasiyeti commonrail'lere göre daha düşük olmakla birlikte yakıt sisteminde pompanın rolü daha fazla olduğu için pompa masrafı çıkarma ihtimali daha fazla olması lazım.

Gürültü konusunda merak edenler 1.9 TDI ile de karşılaştırabilir, aynı bloğun 1 silindir eksik hali 1.4 TDI (3 silindir daha gürültülü olabilir). Ayrıca da bu makine zannedersem amerika menşeli delphi firmasına mı yaptırılmışmış zamanında... öyle okumuştum...

Cordobayı kışın en soğuk günlerinde 1 ay kadar kullanmıştım, ş.içinde 9 litre ortalama da gördüğüm oldu. 130 sabit hız ile ankaraya havaalanına (rakım yüksek) 6.0 ortalama ile gittiğimi hatırlıyorum. Ama hakanerdogan ank. ş.içinde bile kasarak 2.x'li rakamları görmüştü Fabia ile.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;482200
Sese çok kafa takdıysanız aracı önce bir kullanın öyle alın. Zira doğanla peşpeşe 10 kmye yakın yol gittik benim arabam benzinli radyoyu kapatıp arkadan onun motor sesini dinledim yolboyu hem 3 silindirin sesli çalışması hemde dizelin sesli çalışması malesef 1.4 motordan 2.5 motor sesi çıkarıyo

Vay anasını o kadar geliyor mu ya :D :D

Bir itirafta da ben bulunayım, aracı sürerken cam açmamaya gayret ediyorum.Ses bazen ciddi şekilde bunaltıyor..Özellikle kışın ses cidden artıyor..Az yakması en büyük tesellimiz.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;482345
Vay anasını o kadar geliyor mu ya :D :D

Bir itirafta da ben bulunayım, aracı sürerken cam açmamaya gayret ediyorum.Ses bazen ciddi şekilde bunaltıyor..Özellikle kışın ses cidden artıyor..Az yakması en büyük tesellimiz.

Kışın sese dayanamayıp satmıştım :D altı üstü a-b noktaları arasında gitmek için bu kadar sese gerek yok demişliğimi hatırlıyorum :D ama Fabia I ve 1.4 TDI ve ambiante kombinasyonu net alınır bence. Fabia I efsanedir.

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ses var.olsunda.bir arkadaşın dediği gibi, otobüs parasını kurtarıyor.devrinde kullanırsanız biraz daha azalıyor.
bende daha önce linea 1,3 dizel vardı.bence onda daha fazla ses çıkıyordu.o tam traktördü.fabia ona göre bence çok daha iyi.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İçeride uğultu oluşturacak kadar çok ses çıkarmaz 3 bin deviri geçirmezseniz ses pek rahatsız etmez . Ancak çalışma sesi Magirus minibüsler gibi :D .. Performans konusunda muadillerine göre iyidir . Tork çekiş tadını güzel hissettirir. Dört teker çok şeker bir araç...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;482324
@mustklc,

bilemiyorum zevkler ve renkler tartışılır ama ben 350.000 km de hala saat gibi çalışan ya da 200.000 de hiç turbosu bile değişmemiş bir multijet görmedim.
(şaşmaz oto sanayideki dayımın mekanik servisine gelenler ve çevremdeki multijetlere dayanarak söylüyorum). multijetin benim gözümde sağlıklı ortalama ömrü 150.000 km dir sonra ya enjektörüne birşey oluyor ya turbosuna masraf çıkartıyor dayanıklı değiller.
ancak 1.4tdi pd ler (4 yıldır 100.000km nin üzerindeki kullanımıma ve müşterilerimizin kullandığı arabalara dayanarak söylüyorum) sağlamlık açısından neredeyse ölümsüz makineler. km si ne olursa olsun düzgün bakılmış kullanılmış bir pd olsun yeter. ister 1.4 olsun ister 1.9 olsun çok rahat 400-500bin km leri görüyorlar. gerisi sahibine kalmış.
ayrıca stock ve yazılımlı birçok multijeti yemişliğim vardır. hatta yazılımcımın kankasının stage1.5 lineasını unufak etmişliğim mevcut. çocuk gözlerine inanamadı erhanı aradı sen doğukanın arabasına naaptın böyle dediğinde yazılımcım o arabanın daha yiyecek çok ekmeği var istesem neler yaparım da kurcalamıyorum dediğini biliyorum.

madem uzmanlık alanım 1.4 pd konusu açıldı zehrimi akıtayım bu sayfaya.

öncelikle sağlamlığına sağlam bir motor. resmen aşığım. isterseniz yüklemeye bile uygun. herkesin alaycı gözle baktığı 3 silindir makine doğru yüklenirse 180hp ye kadar sağlıklı bir şekilde stock motor içiyle kaldırabiliyor.
oynanmamış stock hlaine gelirsek performansı aman aman bir halde değil. ancak sizi ne şehir içinde ne de şehir dışında üzmez. torku hissettirir eğlenceli bir arabadır. seridir.
bu arabaya ilk bindiğinizde asla ve asla performansını hissedemezsiniz çünkü çok değişik bir şanzımanı var. şanzıman dişlileri uzundur. aynı zamanda motor turbonun basıncını çok geç verir. bu da bu aracı kullanmaya alışkın olamyan birisi için gerçekten eziyet bir durumdur. sokak aralarındaki dönüşlerde araba hafif hafif kendi halinde yürürken asla 2. vitese alıp devam edemezsiniz. illaki birinci vitese takmanız gerekir. ancak bu sizi korkutmasın 1. vitese geçerken ve debriyaj kavratıldıktan sonra hiçbir zorluk ve sarsıntı yaşamazsınız. sanki normal bir arabayı 2. vitese alıp dönmüşsünüz gibi yola devam edersiniz. alışmak lazım makineyi kullanabilmek için.
turbonun geç açtığını söylemiştim bu arabadan 2000-2200 devrin altında hiçbirşey beklemeyin. tamamen ölü bir haldedir. zamanla alışırsınız ama düşürmezsiniz o devirlerin altına arabayı. ancak stock haliyle bile 2500 devirde gerçekten minik bir canavara dönüşür ve çok eğlenirsiniz.

motorun gürültülü olduğundan yakınmış herkes. bunun farkındayım ancak arabayla gazlarken bizim sıralı 3 gidiyor sanki yerine fındık bir v6 geliyor içeriye çok tatlı sportif bir ses veriyor. hoşuma gitmiyor değil açıkçası. ancak gündelik kullanımda kişiden kişiye değişmek üzere bu gürültü rahatsızlık verebilir ben bilemem orasını deneyin görün.

yakıtı gayet ekonomiktir. arabayı yeni aldığımda çıktığım bir uzun yolda (taşma haznesi de doldurulmuş depoyla) yaklaşık 400km boyunca ibre fullden düşmemişti. hemen arakdaşımı aradım bu arabanın şamandırası bozuk diye o da bana bişey yok devam et sen o araba öyle yakmıyor demişti :D
yakıtta cimridir. özellikle 20-30 km lik mesafelerde motor ısınıp tam randımanına geldiğinde gerçekten kar ettiğinizi hissediyorsunuz. araba araba değil tasarruf makinesi sanki. performans-yakıt oranına aşığım. bundan daha iyisi olamaz zaten fizik kurallarını çiğnemeyelim.

bu arada şanzımanı kötülediğimi düşünmeyin sadece alışmak gerekiyor. arabanın o kadar güzel torkunu kullanmasını güzel sürat yapıp ekonomik olmasını yine o şanzıman sağlıyor. alışınca gayet keyifli bir şanzıman.

sağlamdır dedik, ekonomiktir dedik, gürültülüdür dedik, şanzımana alışmak lazım dedik motorla ilgili söylenebilecekler genel olarak bunlar.

bunun dışında standart haliyle yol tutuşu fena değildir. herkesin yaptığı yol tutuş yorumlarını dikkate almam ben. bir arabanın yol tutuşunu değerlendireceksen önce kim kullanıyor o arabayı? ne kadar araba kullanmayı biliyor? nasıl bir viraj çizgisi izliyor? ağırlık dağılımını nasıl yapıyor? nasıl lastikk var üzerinde? lastik hava basınçları doğru mu? gibi kriterler ararım. bu kriterleri piyasanın üzerinde sağladığımı düşünerek şu yorumu yapabilirim;
yol tutuşu bir efsane değil. aman panterim tırnaklarını asfalta sokuyor resmen müthiş müthiş dersem eğer burda yoğurdum 5 günlük ama ekşi değil demiş olurum. diğer marka emsallerine bakınca (punto,fiesta,corsa) onlardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. hatta fena sayılmaz baya baya tatmin edici düzeyde. sonuçta ralliye çıkmayacaksınız ve bu sınıfta bir gündleik ekonomi aracı alacaksınız daha ne kadar olsun? doğru şartlarda kullanıldığında yere sağlam basan panik durumlarında sapıtmayan bir kararlılığa sahip. bu da size güven veriyor açıkçası. emsalleri olarak belirttiğim arabalardan kesinlikle daha iyi.

frenlere gelicek olursak;

frenleri idare eder/ortalama bölümünün en alt düzeyinde bence. puntonun frenleri bin kat daha iyi hatta bununkilerden. gündelik kullanımda işinizi görür üzmez yormaz fakat panik durumlarında bir miktar canınızı sıkabilir. o yüzden arabanın fren limitlerini bilmelisiniz. fütursuzca arabaların dibine girer kendinizi riske atarsanız üzülebilirsiniz. yok mu bunun çaresi var bunun çaresi. maliyetli mi maliyetli. normal bir kullanıcının böyle bir modifikasyon yapmasına gerek var mı? yok. ancak gündelik sakin kullanılacak bir fabia tdi ın iyi bir lastik seçimi ve doğru hava basınçlarıyla fren mesafesini kısaltmak ve güvenlik önlemi almak mümkün.

bunun dışında iç mekana hiç girmiyorum fabia1 neyse o işte.

kaporta/kaza emniyetine gelecek olursak;

çok şükür daha hiç test etme fırsatım olmadı. umuyorum bundan sonra da hiçbirimizin böyle bir testi yapmaya imkanı olmaz. ancak 10 yılı aşkın süredir arabacı olan birisi olarak gözlemlerim ve tahminlerim punto ve corsadan kat kat iyidir. fiesta belki en yakın rakibi olabilir. test etmesem de fazlasıyla geçer notu alır benden. kendimi b sınıfı bir arabada ne kadar güvende hissedebilirsem o kadar güvende hissediyorum içinde.

uzun lafın kısası kendi kuralları olan sert mizaçlı ama anlaşınca da bu kurallarla hayatı daha eğlenceli bir hale getiren bir araba fabia 1.4tdi pd.
4 yıldır biniyorum 100.000km yi aştım sanırım 120.000 km falan oldu. 80bin km dir falan yazılımlı herhalde. hafıza arşivimden bakmam lazım. çok şükür üzmedi beni. parça sıkıntısı yok fiyatları gayet makul. arada bir satayım diyorum ama tek nedeni yüksek performanslı bir araba alma isteği. yoksa ömür boyu binilecek bir araba. yakıtından vazgeçmek imkansız birde.

arabayı değerlendirirken ne akdar para verdiğinize ve o parayla neler alabileceğinize bakın. sonuçta 20-25 milyar verdiğiniz b sınıfı hafif modellice ekonomi için tasarlanmış bir araba. bu arabaya neden gürültülüsün neden kasislerde hoplatıyorsun demek biraz anlamsız.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabamı övmeyi bırakalı çok oldu.

Arkadaş 2 sene önce sıfır bir araba aldı, hala över.  Ez kaza bi yanına oturursun başlar, bak şurda torpidoda soğutma var,  bak aynalarım ısıtmalı, bak hız sabitleyicim var, uzun yolda basıyom ohh missss. Ben de "Vay be?! Yapma yav, helal olsun yapmış adamlar" falan modunda.  Arabasına binmekten tiksindim, her seferinde aynı muhabbet :)

Tabi hız sabitleyicisine kadar hepsi bende var. O 60 bin lira vermiş, ben 20 bin lira. 60 bin liram olsa, gider deniz kenarından ufak bir yazlık alır, arada kaçar kafamı dinlerim.  

Sonra ,biri  oturur arabada yanına, "bu araba ne kadar da gürültülü böyle? hımm, çok kötüymüş". Ben de "he yav sorma, işte böyle bunlar" falan :)

Varsın beğenmesinler arabamı , çok da şeyimde değil yani. Ben keyfime bakarım.

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnsanların düşündüğü önemli.olmaz, kendi gözünüzde nasıl.görüyorsanız öyledir. Misal peder her  İbiza'ya oturunca Fabişi yad eder :D

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O doğukanın v3ün v6 ya evrimleşmesinin canlı şahidiyim biraz abartı gelebilir ama bana 3.0d x5i kullanırken de böyle dizel ama v6 sesinin güzelliğini anımsattı ozamanda böyle içim gıcıklanmıştı bundada içim gıcıklandı :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayalimde şu var:

Böyle 10 tane 3 silindir PD TDI araba bulacaksın, sabahın köründe millet uyurken sokağın bir başından öteki başına TIR TIR TIR gidip geleceksin.:gaz:
Herkes cama çıkmazsa ne olayım :ok:

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;482712
Hayalimde şu var:

Böyle 10 tane 3 silindir PD TDI araba bulacaksın, sabahın köründe millet uyurken sokağın bir başından öteki başına TIR TIR TIR gidip geleceksin.:gaz:
Herkes cama çıkmazsa ne olayım :ok:
:):):):)

Çevrimdışı chemistanbul

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
kargaya yavrusu şahin gözükürmüş.
benimde bir şahinim var ;)