škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Direksiyon Sertligi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HakanAkca

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar fabia 2004 special kullanıcısıyım benim sorunum aracım park halinde dururken hidrolik direksiyon devreye girmiyor çok sert çok az hareket ettigimde normale dönüyor bazen park halinde bile normale dönüyor pompa arızası degildir dediler pompadan olsa sürekli yapar dediler sizce nedendir. servis çözemedi

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bendede park halinde ara ara sertleşme mevcut bilgisayardan baktiğimda açi sensörü arizali olarak görünüyor...direksiyon işiğida yaniyor fakat sebebi açi sensörü değil ...pompada anlik güç kesintisi olarak görüyorum... ..

Tahminim şu şekilde açi sensörü yanildiği zaman(arizali zaten) pompaya dönüş için destek vermiyor ve güç kesintisi olarak ariza veriyor olabilir..açi sensörün yurt dişindan geldiğinde ,değiştirdiğim zaman bunu öğrenmiş olucam...

Çevrimdışı HakanAkca

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Biraz zaman alabilir fakat, dediğim gibi yurtdişindan gelmesini bekliyorum (akraba yardimi) ;)

Çevrimdışı HakanAkca

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
tmm bende hemen yaptırmayacagım zaten keyfe keder bir sorun gibi duruyor

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia'ların sabit durumdayken direksiyonları biraz sert gelebilir, sağa sola çevirirken elektrohidroliğin sesi geliyorsa zız zız diye sorun olduğunu pek sanmıyorum. Bu sertlikte olmasın istiyorsanız beyin yazılımındaki ayardan direksiyonu daha yumuşatabilirsiniz lakin pompayı çok yorduğu için hiç tavsiye etmem.

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ff;466063
fabia'ların sabit durumdayken direksiyonları biraz sert gelebilir, sağa sola çevirirken elektrohidroliğin sesi geliyorsa zız zız diye sorun olduğunu pek sanmıyorum. Bu sertlikte olmasın istiyorsanız beyin yazılımındaki ayardan direksiyonu daha yumuşatabilirsiniz lakin pompayı çok yorduğu için hiç tavsiye etmem.

beyin ayari derken hangi menüde bulunur bu ayar açiklayabilirmisiniz..

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: musti22160;466066
beyin ayari derken hangi menüde bulunur bu ayar açiklayabilirmisiniz..

Servis menüsünde o ayar,ortalık yerde olan bir ayar değil. Arabanın makinaya bağlanıp koduna bakmak lazım, kodlarla olan bir ayar o. Buradan anlatmak imkansız. Engelli sürücülere donanımlı araç hazırlanırken yapılsın diye düşünülmüş birşeydir asıl amacı.

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Makinadan kasit vag-com ise bende var...yalniz fabia1 ler de vag-com ile girilebilecek bir direksiyon modülü yok,merkezi elektrik sistemi ve ekstra özelliklerin açilabildiği menülerdede bulamadim böyle bir ayar...sadece açi sensörü için kalibrasyon ayari var bunuda açi sensörüm arizali olduğu için yapamiyorum...uyari veriyo.

Bu arada yazdıklarım yanlış anlaşılamsın,tamamen merak ve öğrenmek istediğim için soruyorum,yan vag-com kablosunu alıp programı kurup kurcalayarak bir çok şey öğrendim misal fren balata seviyesi azalınca balata kalibrasyonu yapıp balatayı diske en yakın noktaya getirebiliyosunuz...böylece pedaldaki boşluk azalıyo ve frenin etki kuvvetini daha çabuk hissediyosunuz..
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2014, 20:48:17 Gönderen: musti22160 »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biz bu ayara bakalı yıllar oldu, Golf 4'ü olan elektronik meraklısı bir arkadaşımla mıncıklarken bulmuştuk yerini. Elinde yazılıma direk müdahale edebilen,değerleri değiştirebilen yazılımlar vardı.(vag com değil) Laptopu bağlayıp kurcalarken keşfetmiştik yerini. Anlamadığımız yerleri internete bakarak falan çözmüştük.(kodları) Daha sonra Skoda'nın merkezine mail atıp sorduk, onlarda doğruladı ama default ayarı değiştirmeyin dendi, tavsiye etmediler. Kabaca böyle bir maceraydı, maksat merak gidermekti. Yetkili olan servislerde isterse girip bakabilir ama sorumluluk almamak için yok derler. Özel servislerde o yazılım zaten yok, pek çoğu bilmezde. Elde yazılım ve donanım varsa herşey yapılır, bildiğin bilgisayar ama çok hakim olmak lazım. Bu arkadaşım mesela bozduğu ayar yüzünden haftalarca dizel Golf'te şehiriçinde 10 lt yaktı haftalarca :D

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;466125
Biz bu ayara bakalı yıllar oldu, Golf 4'ü olan elektronik meraklısı bir arkadaşımla mıncıklarken bulmuştuk yerini. Elinde yazılıma direk müdahale edebilen,değerleri değiştirebilen yazılımlar vardı.(vag com değil) Laptopu bağlayıp kurcalarken keşfetmiştik yerini. Anlamadığımız yerleri internete bakarak falan çözmüştük.(kodları) Daha sonra Skoda'nın merkezine mail atıp sorduk, onlarda doğruladı ama default ayarı değiştirmeyin dendi, tavsiye etmediler. Kabaca böyle bir maceraydı, maksat merak gidermekti. Yetkili olan servislerde isterse girip bakabilir ama sorumluluk almamak için yok derler. Özel servislerde o yazılım zaten yok, pek çoğu bilmezde. Elde yazılım ve donanım varsa herşey yapılır, bildiğin bilgisayar ama çok hakim olmak lazım. Bu arkadaşım mesela bozduğu ayar yüzünden haftalarca dizel Golf'te şehiriçinde 10 lt yaktı haftalarca :D

eyw ilgin alakan için ;

şu an için sadece vag-com kullanıyorum tabi bu volkswagen standardı..
dediğin gibi başka programlarda kullanmaya başlayabilirim mesela adını hatırlayamadığım bi tane var tüm markaları kodlayan onlarada el atıcam inş ;)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: musti22160;466135
eyw ilgin alakan için ;

şu an için sadece vag-com kullanıyorum tabi bu volkswagen standardı..
dediğin gibi başka programlarda kullanmaya başlayabilirim mesela adını hatırlayamadığım bi tane var tüm markaları kodlayan onlarada el atıcam inş ;)

bahsettiğin program multidiag'sa çok bişey bekleme. hata siler kalibrasyon yaparsın :)

Çevrimdışı musti22160

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ddş!;466137
bahsettiğin program multidiag'sa çok bişey bekleme. Hata siler kalibrasyon yaparsın :)

yo yo o değil dediğim programda vag-com da kisitli olan long code larin tamamina ulaşiliyo..bide adini hatirlasam...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Su program isine artik benimde el atmam gerekiyor sanirim