škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik tercihi konusunda yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik konusu cins bir konudur :D bende bu yakın zamanlarda patikleri değiştirmeyi düşünüyorum, şu AB etiketlemesinin işi daha da çorba yaptığını gördüm :D
175-185 taban lastiklerden genelleyerek yazıyorum kısaca. Ekonomik ve başarılı çözüm isteyenler Kumho'ya bakabilir. Yeni serisi Ecowing ES01 KH27 serileri çok iyi. AB etiketlemesinde tüm seri komple A ve B değerine sahip üstelik hepsi 70 db'nin altında sese sahip.
Bütce imkanı daha rahat olan ContiEcoContact 5'lere bakabilir, bununda etiket değerleri B - B civarlarında fakat az daha sesli lastikler, Conti'ler az seslidir her zaman zaten.
Goodyear EfficientGrip Performance serisi gene iyi ama Performance serisi olmayanları EfficientGrip'ler bile ciddi pahallı, üstelik eski seri olduğundan etiket değerleri çok kötü. Bütce uygunsa EfficientGrip Performance serisi, çok düşeş fiyata olursa Performance olmayan seriside olur ama tabi. Birkaç güne Conti'ye bir bakacağım, bakalım ne olacak.
Dikkatli ve özenli kullanıcı iseniz ve yılda 10 bin km civarı veya az km yapıyorsanız afedersiniz ama don lastiği bile taksanız olur :D gerek yok çok ultra pahallı lastiklere, Petlas bile ciddi alternatif. Piyasada bir sürü piyasa lastiği var, uygununu alın takın, ilk 1-2 yıl her lastik iyi derecede işini yapıyor zaten.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ER300 seslidir

lastik konusunda önce lastikçininzi seçmenizi tavsiye ediyorum.
 benim bayi LASTİKPARK grubundan en bayıldığım yönü ise ebat onun içinnönemli değil o sadece ölçü onun için önemli olan lastiğin model nosu o lastikleri oradan takib ediyor mesela kh35 bu yumuşak sana uymaz hocam der mesela mh11 bu senin için der. bilgili ve kendini yetiştirmiş magazda abisi var ona sor anlamadan bakar ama muhasebe işi dee o bilir yani lastik kadar lastikçide önemli ki sizi doğru yönlendirebilsin
 okuldan bir arkadaşa lastik alacaktık clio gran tour için hemen Aurora dedi fiat 150 hankook un markası dedi ha hocam arkadaş illa marka istiyorsa fazla para önemli değil dese dedi michelinde var amam benim tavsiyem 20 tl daha düşük olan goodyear olacak dedi oda 4 lastikde 80 tl demek biraz da böyle bakmak lazım işin erbabını ve eğitimlisini bulmak gerek
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1 hafta önce yokohama bluearth taktırdım . Acayip sevdim ben bu japon teknolojisini, eski lastiklerden sonra yol sesi olayı bitti. Direksiyon tüğ gibi oldu. Fren abs yi açmaz oldu. En önemlisi arabanın amortisor takozları bitik olmasına rağmen çukurlar eskisi gibi hissettirmiyor...  Bunun yanında Kumho nun Kh 17 ve 27 serisini çok tavsiye ediyorlar..

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende dün 4 adet michelin energy saver lastik takımı taktırdım. eskileri 100 tl ye aldı değişim + nidrojen gazı bir de kışlıkların birinde patlak vardı onun tamiri hepsi toplam 600 tl verdim . michelin gerçekten çok kaliteli bir lastik arabanın gidişi çekişi değişti önceki yazlıkları takınca direksiyon resmen titreşim masajı yapıyordu kollara.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

evet dostlar bugün yazlık pabuçları keydirdik yetiye
ilk izlenimlerim ilk kez kullandığım ama kullanmayı çok istedim Marshall Matrac MH 11 ler için memnuniyet verici sessizlik mükemmel hele ki kışlıktan sonra en belirgin olanda kışlık lastiklerin gerçekten aracı tuttuğu sanki arkadan biri tutuyor gibiymiş bunları takınca bariz fark ettim, yazlıkta araç hemen kalkıyor ve çok kolay gidiyor ama tabii ıslak zemin ve aşırı sürat denemem olmadı henüz ama lastikçi denedi geldi abi yerinde karar oldu dedi rabbim memnuniyetimizi daim eyleye inşallah.
Malumunuz Marshall Kumho'nun lastiğidir
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2014, 01:15:00 Gönderen: muallim45 »
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;464410
bende dün 4 adet michelin energy saver lastik takımı taktırdım. eskileri 100 tl ye aldı değişim + nidrojen gazı bir de kışlıkların birinde patlak vardı onun tamiri hepsi toplam 600 tl verdim . michelin gerçekten çok kaliteli bir lastik arabanın gidişi çekişi değişti önceki yazlıkları takınca direksiyon resmen titreşim masajı yapıyordu kollara.

benimde lastik almam lazım. 3e 5e bakmadan michelin alasım var. sanırım 185-60-14 ölçülerinde almışsınız. tane fiyatı ne idi?

bunun yanında conti de güzel lastik kullananlardan olumlu yorumlar alıyorum siz ne dersiniz?

şu an üzerinde pirelli p1 var aracımın. zamanında ıslak zemin performansı güzel diye almıştım ilk 20.000km mükemmeldi. 20000-30000 arası fena değildi son 10.000kmde ise kötüydü.pişman değilim aldığıma

şimdi kafamda 3 lastik var ya michelin ya pirelli ya da conti. siz ne dersiniz?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bugün fiyat aldım

michelin 155tl (2013 yapımı lastik
conti 150tl
pirelli145tl
falken122tl (gitmişken aynı adam veriyordu falkeni de sorayım dedim)

sanırım 2013 yapımı michelin ya da conti alıcam. hala kararsızım 3 aşağı 5 yukarı aynı lastikler. neden eski lastik alacaksın diyenleri duyar gibiyim. adam 2013 üretim lastiği bir miktar daha ucuza veriyor. bir lastiğin raf ömrü 5 senedir bende yılda 35.000km yol yapıyorum (yazlıkv e kışlık lastikle) dolayısıyla yazlık lastikle ben en fazla 2.5 sene gidiyorum dolayısıyla 6-7 ay ya da 1 yıl eskinin lastiği hiç farketmez lastik 3 yaşına gelince ben lastiği bitirmiş oluyorum zaten :D

contiecocontact5 ile michelin arasında kararsız kaldım fiyatları neredeyse aynı. psikolojim hangisine el verirse onu alıcam. michelin 2desibel daha sessiz ama araç içerisinde 2 desibel de fark edilir mi bilemiyorum tabi :D

fabialife

• Ziyaretçi
2 db. kulağın algılayacağı bir fark değil.
gideceğin yollar düzgünse ve asfalttan  çıkmayacaksan michelin alabilirsin.
aksi halde conti al daha sağlam ve daha çok km. yapar.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;464764
benimde lastik almam lazım. 3e 5e bakmadan michelin alasım var. sanırım 185-60-14 ölçülerinde almışsınız. tane fiyatı ne idi?

bunun yanında conti de güzel lastik kullananlardan olumlu yorumlar alıyorum siz ne dersiniz?

şu an üzerinde pirelli p1 var aracımın. zamanında ıslak zemin performansı güzel diye almıştım ilk 20.000km mükemmeldi. 20000-30000 arası fena değildi son 10.000kmde ise kötüydü.pişman değilim aldığıma

şimdi kafamda 3 lastik var ya michelin ya pirelli ya da conti. siz ne dersiniz?

valla diğer markalarla ilgili çok fazla bilgili değilim ne desem yalan olur. daha önce michelin kışlık lastik almıştım çok memnun kalmıştım yazlıklarıda  satıcı tanıdık bir abi tanesini 175 den verdi benim eskileride 100 tl ye aldı . ama değişimden sonra gaz ve yeni lastiğin özelliği olacak ki sıfır arabaya binerken aldığın süspansiyon hissini verdi. gayet memnunum tavsiye ederim

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Patikleri yeniledim nihayet :D ölçtüm, biçtim, baktım, dokundum son kararda Michelin Energy Saver Plus taktım :D Kafamda ilk üç içerisindeki lastikti zaten ama birde eniştem yanımda olunca kaçınılmaz son oldu. Bizim ailede herkes Michelin kullanır çünkü, yaz olsun kış olsun, bir tek ben çıkıklık yapar Goodyear, Dunlop falan kullanırdım :D Benim ölçülerde biraz cins zaten, her marka modelde bulunmuyorda kolay kolay. Lastiğe gelirsek araba halıda gidiyormuş gibi şimdi, eve gelirken bir ara lan dedim havada mı gidiyoruz :D
Lastikler hakkında ise, lastiklerim 2014 Almanya üretimi. Kendi bayisinde bunun pek olacağını sanmam ama genede dikkat etmekte fayda var, bir ufak bilgi Michelin Energy Saver serisini yeniledi, yeniler Plus oldu fakat piyasada hala eski Energy Saver'lar dolaşıyor ve bunlarada aynı fiyat veriliyor veya Plus diye Plus olmayanlar takılıyor. Burada bakacağınız ilk nokta lastik üzerindeki Saver yazısının hemen altında kocaman bir + işareti olacak, varsa Plus yoksa eski Energy Saver'dır o lastik, Michelin alacakların dikkatine olsun. Lastik konusu zor konudur gerçekten, herkese en hayırlı seçimler dilerim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende dun michelin conti ayriminda contiyi sectim. Premiumcontact5 aldim. Dun gece yagmurda yagdi lastik yeni olunca hic kaymiyor ya araba cok hosuma gidiyor :) tanesini 155₺ den aldim. Baki abi sen kaca aldin? Gule gule kullab

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;464925
Bende dun michelin conti ayriminda contiyi sectim. Premiumcontact5 aldim. Dun gece yagmurda yagdi lastik yeni olunca hic kaymiyor ya araba cok hosuma gidiyor :) tanesini 155₺ den aldim. Baki abi sen kaca aldin? Gule gule kullab

hayırlı olsun kazasız belasız kullanın inşallah.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüm lastiklerini yenileyen arkadaşlara kazasız, belasız ve hep iyi, güzel günlerde kullanmalarını dilerim.:ok:
Konunun başından beri adı geçen lastik markalarının 185/60 R14 tipine ait lastik etiketlerini pirelli hariç bir araya getirdim. Umarım aracınıza lastik seçiminde yardımcı olacaktır.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2014, 19:55:55 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kumho KH27 nin degerlerinin iyi olduğunu bilirdim ama B olduğunu bilmiyordum. Marshall da kumhonun ve KM35 i de aynı değerlerde ama bana ovaya gittiğim için yaramıyor işte sıkıntı orda ve lastijler takıldıktan sonra bugün ovaya gittim ve dönüşte doluya yakalandım aklım gitti camlar kırılacak diye ve o şartlarda birazda atraksiyon yaptım  sonuç memnunum beee benim için iyi yol şartlarımda beni üzmeyeceği kanaatine vardım. her lastik alan arkadaşım iyi günlerde kazasız belasız memnuniyet içinde kullansınlar
 ama ne yağmurdu açık arazide olmasam arabayı ağaç altına çekip bekleyecektim ama korkumdan onu da yapamadım malum ağaç yıldırım çeker yaa
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik alacaklara bir kıyak HB'de Goodyear efficient performance lastikleri 139TL'den satılıyor ki bu lastik için bedava gibi bir fiyat ! yılın en iyi lastiği testlerde ;) Kendim energysaver+ kullanıyorum benimkiler eskimiş olsaydı alacaktım ama bende geçen yaz taktım o yüzden masraf etmek istemedim ama yei alacaklar için söylüyorum kaçırmayın !!

http://www.hepsiburada.com/liste/goodyear-195-65-r15-91v-efficientgrip-performance-oto-lastik/productDetails.aspx?productId=otysf777915&categoryId=259720&SKU=OTYSF777915