škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Trafik Sigortası Hakkında - Önemli

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agoksu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yakın zamanda eşimin aracını satıp daha yeni model bir araç aldık. Eski aracımızın kaskosu vardı, onu yeni aracımıza sorunsuz devrettik. Buraya kadar sorun yok. İş trafik sigortasına gelince, sigortacım bana eski aracımızın trafik sigortasını yeni araca devredemeyeceğimizi, sıfırdan poliçe düzenlenmesi gerektiğini söyledi, tabi bende çaresiz kabul ettim. Yeni trafik sigorta poliçesi düzenledik, fiyat 235TL. Fiyat bana biraz pahalı geldi. Halbuki eski aracımızın trafik sigorta poliçesi 160TL idi ve %15 hasarsızlık indirim kademesindeydi. Bu hakkımız göz göre göre kayboluyordu.
Sonraki günlerde bu konu benim kafama takıldı ve trafik sigorta mevzuatını araştırmaya başladım. Derken şu dokümana rastladım:
http://www.traport.org.tr/karayollari_motorlu_araclar_zorunlu_mali_sorumluluk_sigortas.php
Orada Madde 11 dikkatimi çekti:
MADDE 11 – İşletenin ve aracın değişmesi
(2) İşleten, sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirir. İşletenin sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkı aynı türdeki araçlar için devam eder. İşletenin farklı araç türünde bir araç edinmesi halinde mevcut sözleşme feshedilerek yeni bir sigorta sözleşmesi düzenlenir. Mevcut sözleşmesine prim indirimi uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sigorta sözleşmesine 5 inci maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır. Mevcut sözleşmesine prim artırımı uygulanan işletenin düzenlenecek sigorta sözleşmelerine uygulanacak prim basamağı, kaldığı yerden devam eder.

Bu maddeye göre indirim hakkımın devam etmesi gerekiyordu. Hemen sigortacımın yanına gidip ona durumu anlattım ve bu maddeyi gösterdim. Önce itiraz etti, bu dokümanın eski olabileceğinden falan bahsetti. Konuyu sigorta şirketinin bölge müdürlüğüne sormaya karar verdi. Netice benim lehime oldu. Sonuç olarak, yeni düzenlediğimiz 235TL lik poliçeyi iptal ettik, eski poliçeye yeni aracın bilgilerini zeyilname ile işledik. Bir nevi kaskoda yapılan işlemin aynısı oldu. Ben de 235TL lik bir külfetten kurtulmuş oldum.

Benzer durumdaki arkadaşlar, lütfen hakkınızı arayın, çünkü sigorta şirketleri hemen yeni poliçe düzenlemek istiyorlar.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
vallahi helal olsun.hakkını arayan insanı severim.memlekette uyanık o kadar insan var ki,bazılarıda mevzuat bilmemezlikten de oluyor gerçi ama nihayetinde sonucun lehinizedönmesi güzelbişi,tamam deyiverseydiniz gittio kadar paracıklar.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ