škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kış lastiğine geçiş zamanı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kış lastikleri 7 derece altını sever fakat aralık geldi havalar hala bu değerlere düşmedi. Gece gündüz ortalamanın 7 derece mi olması gerekiyor yoksa hep 7 derece altı mı? Örneğin bursada kışın en fazla 3-4 hafta 7 derece altını yakalarsınız o da 3 aya dağılır. Kışlıklarım var ama henüz takmıyorum kafam karıştı biraz.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizin trafikte geçirdiğiniz saatleri dikkate alın. Kendi adıma havanın en yüksek derecede olduğu saatlerde ben zaten mesaide oluyorum. Buna karşılık sabah ve akşam mesai çıkış saatlerde sıcaklık kışlık lastik için ideal seviyelerde oluyor.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;545329
Sizin trafikte geçirdiğiniz saatleri dikkate alın. Kendi adıma havanın en yüksek derecede olduğu saatlerde ben zaten mesaide oluyorum. Buna karşılık sabah ve akşam mesai çıkış saatlerde sıcaklık kışlık lastik için ideal seviyelerde oluyor.

Birde şöyle bir konu var aklıma takılan biz zaten aracı sürerken lastikler ısınıyor. 7 derecenin üstü çok kısa sürede yakalanmaz mı ki yazlıkların ıslak performasları çoğu markada yazlıklar daha iyi :D

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;545372
Birde şöyle bir konu var aklıma takılan biz zaten aracı sürerken lastikler ısınıyor. 7 derecenin üstü çok kısa sürede yakalanmaz mı ki yazlıkların ıslak performasları çoğu markada yazlıklar daha iyi :D
7 dereceden kasıt lastiğin sıcaklığı değil ki, hava sıcaklığı. Yazlık lastiğin kauçuk yapısı ve bileşimi kışlık lastikten farklıdır; haliyle belli bir sıcaklığın altında yazlık lastiklerinizle performans kaybı yaşarsınız, aynı şekilde belli bir sıcaklığın üstünde de kışlık lastikte ciddi performans kaybı oluşur.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
7 derece hava sicaklignin sadece lastige etkimesi degil asfalta etkimesi durumu da soz konusu ;)

Asfalt sicakligi tutunmayi dogrudan etkiler

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herneyse artık kışlıkları taktırdık :) eski aracımındı yanak çapı 60 tan 65 oldu. %2.9 luk fark var ama lastikler iyi en azından ultragrip 9 hepinize teşekkürler amacım bilgilenmekti fakat soru işaretleri pek gitmedi. Ezbere devam en iyisi :)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;545629
Herneyse artık kışlıkları taktırdık :) eski aracımındı yanak çapı 60 tan 65 oldu. %2.9 luk fark var ama lastikler iyi en azından ultragrip 9 hepinize teşekkürler amacım bilgilenmekti fakat soru işaretleri pek gitmedi. Ezbere devam en iyisi :)

7 derece aslında öyle net bir çizgi değil. Ben kış lastiğini yazlık lastiklerim çok sert hissettirmeye ve gürültüsü artmaya başlayana kadar kullanıyorum,bu dediklerim oluşmaya başlayınca zaten sıcaklıklar gündüz 12-13,gece 10-11 derecelerde oluyor,kışlık lastikler için uygun sıcaklık bunlar. Aslında kışlık lastikteki sıcaklık töleransı,yazlığa göre çok daha geniş. Yani yazlık lastiği 12-13 derecelerin altında,7 dereceye kadar olan aralıkta kullanmaya devam ederseniz fren performansında ve yol tutuşta düşüş çok net oluyor,ancak kışlık lastiği bu sıcaklıklarda kullanınca 7 ve altı sıcaklıklardakinden pek farklı olmuyor.. Bu durumda kışlıklar bana göre hava sıcaklıkları 13 derecenin altına düşmeye başladığında takılmalı..

Çevrimdışı Serhatk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Slm.lar

Kullanmakta Olduğum Yeti 1.6 TDİ  aracıma KIŞLIK lastik olarak Mayıs Ayında çıkan Michelin in yeni lastiği olan cross climate ürünü tattırdım . Ankara'ya gidip geldim. Dönüşte Gerede ve Bolu'da kar yağışına yakalandım. Yağışlı ve karlı alanlarda devamlı test ettim. Anılan lastikten memnun kaldım.
Bu Dünya'da ilk defa kar lastik sertifikalı bütün yıl kullanabilen lastik.

1000 tl ye 5 taksitle aldım.

Çok memnunum herkese öneririm.