škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motordan Gelen Sürtünmeye Benzer Ses

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enjoyment

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba;

2009 fabia II HTP 60.000 km. aracımdan 1. ve 2. viteslerde kalkışlarda ve gaza bastığımda motordan bir gıcırtı gibi, kayış sürtmesi gibi bir ses geliyor, hızlanınca kesiliyor gibi geliyor bana ama belki de motor sesinin yoğunluğundan duyamıyor da olabilirim. Son zamanlarda ise araç çalışınca rölanti de de bu sesi duyuyorum.

Forumda birkaç konuyu okudum ancak alt tarafın çarpmasından egzoz borusuna temas eden parçanın sesi falan gibi yorumlar da var bazı yerlerde ama benim herhangi bir yere darbem olmadı.

Konu ile ilgili bilgisi yorumu olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motor kulakçıkları mı acaba:hmm::hmm::hmm:1.,2. viteste kalkışta oluyor dediğiniz için belirttim bunu, yoksa kayış kasnaklarıda olabilir belki. Ses konusunu görmeden duymadan burdan anlamakta zor biraz. Bir servise gösterin en kısa zamanda derim.

Çevrimdışı enjoyment

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araçta debriyaja basınca ses geldiğini farkettim aracı bu sabah servise götürdüm ve şanzuman bilyelerinde sıkıntı olduğunu bildirdi.
Şanzuman sökülerek bilyeler tamir edilecek,  tamir işlemleri için ise 800-1300 tl arası bir rakam bildirdi.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enjoyment;515625
Araçta debriyaja basınca ses geldiğini farkettim aracı bu sabah servise götürdüm ve şanzuman bilyelerinde sıkıntı olduğunu bildirdi.
Şanzuman sökülerek bilyeler tamir edilecek,  tamir işlemleri için ise 800-1300 tl arası bir rakam bildirdi.
Sıkıntı şanzıman bilyesinde ise o kadar tutmaması lazım. Yalnız bilye tek başına yok diye biliyorum. Sanırım komple baskı-balata-bilye değiştirme yoluna gidecekler. İşini iyi yapan bir ustayla görüşüp servis dışında da yaptırabilirsiniz. Böylesi çok daha az maliyetli olacaktır kanımca.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enjoyment;515625
Şanzuman sökülerek bilyeler tamir edilecek, tamir işlemleri için ise 800-1300 tl arası bir rakam bildirdi.

Alıntı yapılan: Uğur Akar;515630
Sıkıntı şanzıman bilyesinde ise o kadar tutmaması lazım. Yalnız bilye tek başına yok diye biliyorum. Sanırım komple baskı-balata-bilye değiştirme yoluna gidecekler. İşini iyi yapan bir ustayla görüşüp servis dışında da yaptırabilirsiniz. Böylesi çok daha az maliyetli olacaktır kanımca.

:+1:

Baskı balata bilyeniz gitmiştir, hazır açılmışken komple baskı balata takımını değiştirin gitsin lakin Uğur'un da belirttiği gibi o fiyat bayağı yüksek, komple baskı balata seti herşey dahil maksimum 500'e halolur, çok mecbur değilseniz(yaptıracak başka yer yoksa) o rakamları sakın vermeyin derim. Şayet başkada yapılması gereken kısım yoksa tabi, biz sadece baskı balata üzerinden konuşuyoruz, usta belki başka bir şey daha gördü onuda yapacak bilmiyoruz.

Çevrimdışı enjoyment

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;515685
:+1:

Baskı balata bilyeniz gitmiştir, hazır açılmışken komple baskı balata takımını değiştirin gitsin lakin Uğur'un da belirttiği gibi o fiyat bayağı yüksek, komple baskı balata seti herşey dahil maksimum 500'e halolur, çok mecbur değilseniz(yaptıracak başka yer yoksa) o rakamları sakın vermeyin derim. Şayet başkada yapılması gereken kısım yoksa tabi, biz sadece baskı balata üzerinden konuşuyoruz, usta belki başka bir şey daha gördü onuda yapacak bilmiyoruz.

dün tanıdık bir skoda ustasına götürdüm aracı iyice bir baktı, yağını suyunu vs. kontrol etti ve araçta rölantide ses olduğunu debriyaja basınca sesin kaybolduğunu belirtti sonra da aynı şekilde şanzumanda ve bilyelerde sıkıntı olduğunu şanzumanı söküp iyice bir elden geçirmek gerektiğini söyledi. Aynı şekilde o da bi 800 TL gibi rakamı gözden çıkar dedi.

Aracı aktif kullandığımdan pazartesi ustaya teslim edeceğim, mevcut ses çok olursa kullanma ancak pazartesiye kadar işini görebilirsin dedi, bakalım sonuç ne olacak.

Çevrimdışı murat eldek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
beninde aracım 2009 fabia II HTP 60.000 de rölantide çalışırken debriyaja ayak baslı iken sadece motor sesi geliyor. fakat debriyajdan ayağımı çektiğimde bilye yada dişli sesi geliyor. debriyaj pedalına basılı iken veya basılı degil iken sesin değismesi normal mi bilmiyorum. şanzuman sesinin bu kadar belirgin bir şekilde fark edilir mi? yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç dururken vites boşta ve debriyaj basılı değilken, şanzımanın içindeki dişliler dönerler. Debriyaja bastığınızda ise dururlar. Ses değişimi normaldir; ancak çok abartılı veya alışılmadık bir ses varsa, debriyaj bilyası, prizdirek bilyası veya şanzımanın içindeki dişlilerde problem olması kuvvetle muhtemeldir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim araçlarımızda hidrolik debriyaj bulunuyor, debriyaja basıp çekerken çok düzgün "tık tık" sesi gelir (bi basarken bi çekerken), bu ses normaldir. Rölantide, kaput açıkken v.s bu sesi çok net duyarsınız, hani aklınızda olsun diye belirtmek istedim.

Çevrimdışı murat eldek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba sizin yaşadığınız sorunun aynısını şu anda bende yaşıyorum. Baskı balata ve şanzıman a yaptığınız müdahale sonuç verdim. Merak ediyorum.

Çevrimdışı enjoyment

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat eldek;536763
Merhaba sizin yaşadığınız sorunun aynısını şu anda bende yaşıyorum. Baskı balata ve şanzıman a yaptığınız müdahale sonuç verdim. Merak ediyorum.

şanzımanı tamamen sökerek debriyaj, prizdirek bilyası veya şanzımanın içindeki dişlilere işlem yaptı, bir kısmını değiştirdi bir kısmını temizledi.
şuan araçtaki mevcut ses ortadan kalktı.

bu işlem için de yaklaşık 850 tl ödedim.

Çevrimdışı RANAR

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar,
yaklaşık 1 hafta önce 1.2 TSI DSG Spaceback aldım. Araç daha 170 km'de. Bugün kayış sürtmesine benzer bir ses  farkettim ve ister istemez canım sıkıldı. Sizler manuel araçta bu sesi duyduğunuzu belirtmişsiniz ama DSG'deki sesin sebebi de aynı olabilir mi?
teşekkürler.

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RANAR;552497
merhabalar,
yaklaşık 1 hafta önce 1.2 TSI DSG Spaceback aldım. Araç daha 170 km'de. Bugün kayış sürtmesine benzer bir ses  farkettim ve ister istemez canım sıkıldı. Sizler manuel araçta bu sesi duyduğunuzu belirtmişsiniz ama DSG'deki sesin sebebi de aynı olabilir mi?
teşekkürler.

olabilir
« Son Düzenleme: 26 Mart 2018, 22:12:16 Gönderen: kaan22 »