škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III Genel Soru Cevap

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla ben aracı Eylulde aldım, Aralık başına kadar (2500-2600km) yaptım. 7.9LT ortalamam vardı. Kıslık lastik taktım, Kış ayı geldı havalar sogudu, arac 3000KM olduktan sonra ortalamam (kış olmasına ve lastikler kıslık olmasına ragmen) 7.2LT ye, 4500km oldugunda ise şuan 6.7LT litreye düştü. Haftaya kışlıkları cıkarıyorum, havalar ısınacak. Bakalım değerlerim daha da düşecek mi?. Bu 4500KM'nin sadece 500km'si şehirler arası gerisi hep kısa mesafe istanbul içi. Araç 2016 Fabia III Manual Style. Rodaj varmıdır yokmudur bilmem ama bugune kadar kullandığım her araç belli bir kilometreden sonra yakıtta 1LT farkettirdi.

Çevrimdışı Hacibumbada

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;611724
Arabayı kaç tl ye aldınız ? rodaj olayı bende 4000 km den sonra oldu biraz düştü yakıt tüketimi.

Aynı şekilde ortalama 3800 km den sonra bariz 1-1.3lt kadar düştü birden bire benim aracın da yakıt ortalaması. Araç 4750kmde şuan

Çevrimdışı oktay1975

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sıfır veya ikinci el araç ne olursa olsun araca sürücünün alışma Aşaması oluyor.
Bundan kaynaklı yakıt etkileniyor.
Azalması doğaldır.
Bende rodaj yeni nesil araçlarda yok diyenlerin
Savunucusuyum. Fakat belirli bir dayanak yok.
Sadece mekanik Aksamı alışmaya için ilk 500 km 2/3 orandan fazla zorlamayın deniliyor.

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yokuş aşağı inerken vitesi arttırmıyor devir yükseliyordu, araç bağırıyor haliyle biri daha yazmıştı tam hatırlamıyorum motor frenimiydi neydi. Bir sorun yok deniliyordu.

Şimdi hafta sonu bayağı uzun yokuşlara çıktık indik, Çıkarken de vitesi geçirtmiyor devir 4000 lere çıkıyor araba bağırıyor. Beni bayağı sinirlendirdi bu ses. :mad:

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Corvette.;612539
Yokuş aşağı inerken vitesi arttırmıyor devir yükseliyordu, araç bağırıyor haliyle biri daha yazmıştı tam hatırlamıyorum motor frenimiydi neydi. Bir sorun yok deniliyordu.

Şimdi hafta sonu bayağı uzun yokuşlara çıktık indik, Çıkarken de vitesi geçirtmiyor devir 4000 lere çıkıyor araba bağırıyor. Beni bayağı sinirlendirdi bu ses. :mad:

Merhabalar;
Bahsetmiş olduğunuz mesajı da yine ben yazmıştım..:D Tekrar açıklıyayım isterseniz..anlattığınız durum otomatik araçlarda ki motor freni..Yokuş aşagı inerken kalkıştan sonra gaza hiç basmazsanız motor temkinli olarak yavaş iniyor güvenlik açısından fakat o esnada gaza ufak bi şekilde dokunursanız , motor freni devre dışı kalıyor ve allah ne verdiyse vites yükselterek aşağı iniyor ..yani olmazsa olmaz bir güvenlik sistemi...problem yada kusur değil .. yokuş çıkarken motor gerekli devri yakalayamazsa vitesi düşük tutuyor bu esnada haliyle araba bağırıyor..bu durum size has değil endişe etmeyin aynı durumlar bizlerde de var..bunun önüne yokuş çıkarken vitesi manuel konumunda siz kullanırsanız hem araba bağırmaz hemde siniriniz bozulmaz en önemlisi de arabanın kavramaları vites atıp atmama da kararsız kalmaz ve DSG'nin ömrünün uzunluğuna katkı sağlamış olursunuz..tabiki bu benim düşüncem taktir yine sizin olsun..keyifli sürüşler..:ok:

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ARP55;612605
Merhabalar;
Bahsetmiş olduğunuz mesajı da yine ben yazmıştım..:D Tekrar açıklıyayım isterseniz..anlattığınız durum otomatik araçlarda ki motor freni..Yokuş aşagı inerken kalkıştan sonra gaza hiç basmazsanız motor temkinli olarak yavaş iniyor güvenlik açısından fakat o esnada gaza ufak bi şekilde dokunursanız , motor freni devre dışı kalıyor ve allah ne verdiyse vites yükselterek aşağı iniyor ..yani olmazsa olmaz bir güvenlik sistemi...problem yada kusur değil .. yokuş çıkarken motor gerekli devri yakalayamazsa vitesi düşük tutuyor bu esnada haliyle araba bağırıyor..bu durum size has değil endişe etmeyin aynı durumlar bizlerde de var..bunun önüne yokuş çıkarken vitesi manuel konumunda siz kullanırsanız hem araba bağırmaz hemde siniriniz bozulmaz en önemlisi de arabanın kavramaları vites atıp atmama da kararsız kalmaz ve DSG'nin ömrünün uzunluğuna katkı sağlamış olursunuz..tabiki bu benim düşüncem taktir yine sizin olsun..keyifli sürüşler..:ok:

Bende vites geçişlerindemi sıkıntı var diye şüphe ettim. Teşekkürler :)

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende yokuşlarda manuel atıyorum vitesi yoksa araba vites atma atmama konusunda çok kararsızlığa düşüyor :D

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Ben de 1.2 tsi dsg style paket 2015 fabia aracımla aranıza katıldım :)

Forumu daha önceden de takip edip meraklarımı gidermeye çalışmıştım ancak yine de sormak istediğim birkaç soru var, cevap verebilirseniz sevinirim.

- Direksiyonun sağ tarafındaki Sürüş Asistanı tuşu işlevsiz mi? Sürüş asistanı olarak sadece yorgunluk tespit sistemi var başka bir şey yok ama onu da etkileyen bir tuş değil.

- Abimin Vw Golf'ünde geri vitese takınca sağ ayna otomatikman tekerleği gösterecek şekilde aşağı iniyordu. Fabia'da bu özellik yok sanırım, gizli özelliklerden açtırabilmemiz mümkün mü?

- Forumda bazı arkadaşlar Coming ve Leaving Home özelliğini sonradan açtırdıklarını yazmışlar. Bende o özellik açık geldi, aracım ikinci el. Daha önce özellikleri açıldığı için mi böyledir yoksa aslında bu özellik zaten mevcut mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi günler.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15281]coxcomb[/MENTION]

Merhaba, hayırlı olsun.

Cevaplar şöyle:
1- Evet, sürüş asistanı tuşu işlevsiz. Yorgunluk tespit sistemi ise menüden açılıp kapanabiliyor.
2- Gizli özellikler arasında ayna işlevi yok.
3- Style paketlerde far özellikleri zaten aktiftir. Sonradan aktif edenler ya ambition model sahipleridir ya da yazalımsal olarak eksik kurulum yapılmış style sahipleridir.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
erdem hepsini cevaplamış zaten :D Aracınız hayırlı olsun. Sigortayı kaç tl ye yaptırdınız yeni kanundan faydalandınız mı  ?

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;613283
erdem hepsini cevaplamış zaten :D Aracınız hayırlı olsun. Sigortayı kaç tl ye yaptırdınız yeni kanundan faydalandınız mı  ?

tesekkur ederim :) evet yeni kanundan faydalandim fakat aracin bendeki ilk sigortasi oldugu icin 845 liraya yaptirabildim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Bsg77

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese Merhaba, 1.2 TSI 110 beygir beyaz Fabia ile aranıza katıldım.
İlk 500 km kullanımda ortalama 7.1 litre sarfiyat , şehirler arası düz  yolda 5.5 lara kadar indi.Aracın güven veren bir yapısı,hızlanma,süspansiiyon ilk dikktaimi çeken şeyler  aynı zamanda accent blue kullanıyorum.

ilaveten kasko 1134 tafik ise 640 civarında tuttu.

aklıma takılan ise
-araç ilk açıldığında kesik kesik bir elektronik ses gelmekte(mekanik değil) normal midir?tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Ufak bir sorum olacaktı. Forumda araştırdığım kadarıyla style paketlerde silecek kollarının hepsinde "damla ölçeği" ve "INT" modu var ancak bu sensör olduğu anlamına gelmiyor. Araçta yağmur sensörü olup olmadığını anlamamızın yolu nedir peki?

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;613686
Arkadaşlar merhaba,

Ufak bir sorum olacaktı. Forumda araştırdığım kadarıyla style paketlerde silecek kollarının hepsinde "damla ölçeği" ve "INT" modu var ancak bu sensör olduğu anlamına gelmiyor. Araçta yağmur sensörü olup olmadığını anlamamızın yolu nedir peki?

INT modu hafıza programıdır. INT konumuna alıp ayarlayıcıyı en küçük damlaya getirince 6 saniyede bir, en büyük damlaya getirince 3 saniyede bir silecek çalışır. Yani Fabialarda yağmur sensörü yoktur.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdem T.;613690
INT modu hafıza programıdır. INT konumuna alıp ayarlayıcıyı en küçük damlaya getirince 6 saniyede bir, en büyük damlaya getirince 3 saniyede bir silecek çalışır. Yani Fabialarda yağmur sensörü yoktur.
Fakat yağmur sensörü varsa da düğmeler bu şekilde. Sadece kolu yukarı kaydırıp  INT pozisyonunda yağmur sensörünü aktif ediyoruz.

Ben aracı 2. el aldığım için acaba ekstra ekletilmiş midir diye düşünerek sensör olup olmadığını nasıl anlarız diye merak ettim. Sanırım özel olarak anlamanın bir yolu yok, test ederek anlayacağım.

Cevabınız için teşekkürler.