škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Baskı Balata Bilya Sesi Yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı respectoldr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar, abilerim.Dün arabayı periyodik bakımına götürdüm, sorunsuz çıktım.Hatta arabanın sesi kendine geldi diye sevindim.Yarım saat sonra cam açık giderken bi ses duydum, ince bi tık sesi sürekli geliyodu.Hemen ustayı aradım gel bakalım dedi.Sorun debriyajdanmış.Debriyaja basınca ses yapıyor bırakınca normale dönüyor.Usta baskı balata bilyası sesi olduğunu söyledi.Baskı balata değişeli bir sene oldu olmadı fakat bildiğiniz üzre bilya değişimi için bile motor komple sökülecek.Bu ses daha büyük bi soruna yol açmadan halledilmeli mi yoksa yalnızca ses mi yapar?Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2012, 17:15:41 Gönderen: respectoldr »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilyadansa ses bence yapılmalı, ilerleyen zaman içerisinde sadece sesle kalmaz sorun.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
motor neden komple sökülecek anlamadım.
baskı balata değişiminde ne sökülürse onlar sökülecek. keşke baskı balata değişimde bilya değişiminide yaptırsaymışşınız

Çevrimdışı respectoldr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Baskı balata değişiminde komple değişti her şey fakat sanıyorum bir aksilik oldu.Yapan ustadan ya da başka bir şeyden kaynaklı.Motor sökülme kısmı, sanıyorum şanzıman komple sökülüyor.Usta baskı balataya zarar verip vermediğini bilmediğini, sökmeden anlaşılamayacağını söyledi.Yani yalnız bilya da değişse komple takım da değişse işçilik aynı olacak.Bu yüzden kafamda soru işareti kaldı.İnternette yaptığım araştırmalarda kimisi ben o sese alıştım diyor, usta bir şey olmaz dedi diyor, kimisi hemen yaptırdım diyor.Bu sebeple fikirlerinizi almak istedim.Bildiğim kadarıyla işçiliği baya bi tuzlu çünkü.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: respectoldr;373761
Baskı balata değişiminde komple değişti her şey fakat sanıyorum bir aksilik oldu.Yapan ustadan ya da başka bir şeyden kaynaklı.Motor sökülme kısmı, sanıyorum şanzıman komple sökülüyor.Usta baskı balataya zarar verip vermediğini bilmediğini, sökmeden anlaşılamayacağını söyledi.Yani yalnız bilya da değişse komple takım da değişse işçilik aynı olacak.Bu yüzden kafamda soru işareti kaldı.İnternette yaptığım araştırmalarda kimisi ben o sese alıştım diyor, usta bir şey olmaz dedi diyor, kimisi hemen yaptırdım diyor.Bu sebeple fikirlerinizi almak istedim.Bildiğim kadarıyla işçiliği baya bi tuzlu çünkü.

baskı balata değişiminde difransiyel komple aşağı indirilir. bu çıkarıp indirme sıkıntılı bir süreç olduğu için komple değişim yapılır genellikle. volanda eğrilik varsa tornada düzeltilir. sonra diğer parçalar takılır.işçilik aynı olur extra iki vida sökücek çünkü. değişmesinde fayda var. sürtünme hem yer hemde bir süre sonra katlanılmaz bir sese dönüşür.

herşey değişti diyorsun usta başka bir somun kullanmış olabilir mi? birde ses debriyaja basarken gıcırtı gibi mi geliyor. debriyajı difransiyele bağlayan çelik kablo zamanla toz ve çamurdan kirlenip her basıldığında ötüyor. eğer öyleyse indirmeye gerek yok o kablo değişecek. kağnı tekeri gibi inleme sesi varsa o zaman indirtecen. yalnız dikkat et şanzıman hidroliğini kaportaya değdirmesinler. boyanın canına okuyan en beter sıvıdır.

ilk yazındaki gibi bir tık sesi sadece vites değişirken oluyorsa fazla bir sıkıntısı olmaz.
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2012, 13:32:42 Gönderen: YEKE »

Çevrimdışı respectoldr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İki üç aydır kullanmam sonucu vardığım kanı, çok uzun süre dur kalklı gidildiğinde ses oluyor.Yani şehirlerarası yol yapıldığında ya da debriyajı çok kullanmadığında ses olmuyor.Vites değiştirmede problem yok yalnızca debriyaja basıldığında ses yapıyor.Fakat sanıyorum ki sorun tamamen baskı balata sorunu çünkü aracın debriyajını değiştirdikten sonra bir türlü eskisi gibi olmadı.Vites geçişlerinde daha çok zıplamaya başladı araba.Yakın bir zamanda komple baktırmayı düşünüyorum.