škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

çekiş problemi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araçta 5 kişi klima açık ve araç benzinde. 1.4 motor 5. vites 90 km sabit hız ile rampayı çıkamadı yığılıp kaldı. vites küçülttüm yine yemedi. rampa dediğim bursayı bilenler için mudanya rampaları. orta düzey kısacası 1.4 motor için bu normal mi?
lpg yi geçtim benzinde araç ve hatta sonrasında klimayıda kapattım çok büyük bir fark olmadı. düşük devirle girmem mi sorun oluyor acaba. kusura bakmayın biraz acemiyim pek şehir dışına çıkmamıştım. sürüş tarzı nasıl olmalı bilmiyorum ama vitesi mi geç küçülttüm. bunu yapması normal mi hiç bir fikrim yok.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Normaldir atmosferik arabalar maximum torkunu ve gücünü üst devirlerde verir. 90 km hızda devir 3000 devirin altındadır muhtemelen ve gazı yokuşa sarmadan önce biraz daha dozajını artırarar vermediyseniz bunu yaşamanız gayet doğaldır. İyi forumlar

Çevrimdışı ilkerA5

• SkodaTR
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ilkerA5;473553
90km - 5. vites - yokuş - 1.4 hımm :))

İşte bu hımm olayını daha bugün anladım. Hani derler ya hep ihtiyacın olan aracı donanımı al. Arabayı kullandıkça ihtiyaç artıyor kısacası yetmiyor. Ben bunu almadan önce 1.2 bile olur diyordum şimdi 2000 motor anca kurtarır heralde.  Her zorlukta gazı dipleyeceksek ki diplesemde tepki vermiyor. Ne anladım ufak motorun tasarrufundan. Teşekkürler arkadaşlar ben cevabımı aldım :)

Çevrimdışı melo_32_75

• ST Bursa
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;473558
İşte bu hımm olayını daha bugün anladım. Hani derler ya hep ihtiyacın olan aracı donanımı al. Arabayı kullandıkça ihtiyaç artıyor kısacası yetmiyor. Ben bunu almadan önce 1.2 bile olur diyordum şimdi 2000 motor anca kurtarır heralde.  Her zorlukta gazı dipleyeceksek ki diplesemde tepki vermiyor. Ne anladım ufak motorun tasarrufundan. Teşekkürler arkadaşlar ben cevabımı aldım :)

1.2 turbo benzinli alın yeterli olur en azından çıkar orayı   1.4 turbo makas attırır ( tabi makasa karşıyız:) )alt devirlerde sağlam tork veriyor ve sürekli olarak düz motorlar 135 tork veriyo onuda 5000 devirde biz kullanıyoz 2500-3000 arasında 100 torku bile zor veriyo.  
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2014, 04:15:40 Gönderen: melo_32_75 »

Çevrimdışı exitus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1,2 moto aracım rampalara düşük devir girdiğimde resmen yığılıyor o yüzden yüksek devir girerim ayrıca 5 kişi klima açık 5 viteste normal

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 motor max torkunu çok yüksek devirlerde vermiyor. düşük devirlerde de veriyor. 101 lik motora göre daha düşük devirde veriyor max torkunu.
ancak aracı devirli kullanmak da önemli. 90 km hız 2200 devire denk geliyor bizim motorda ki bu devirle rampaya vurunca yığılması normal. ben de gemlik bursa arasında kullandım aracımı ancak öyle aracımdan soğutacak bir yığılma olmadı. aracınızı iyi tanıyınca nerede devirli gideceğinizi öğreneceksiniz.

Çevrimdışı jesus41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
söylediklerimi kimse yanlış anlamasın ama insanlar zaten 1.2 yada 1.4 aracı  genelde şehir içi kullanımlarda az yaksın diye alıyor diye düşünüyorum... benim aracımda 1.2 ve tüplü, bazı rampalarda eğer devirli girmezseniz vites düşürüyorsunuz ama  araca alıştıktan sonra 4. vitesten aşağıya düştüğüm rampa sayısı çok azdır ... ve bu tip rampaları fazla kullanmayan sürücüler için çok ta kafaya takılacak bir durum değil... kendi kullanımımdan örnek vereyim izmit-istanbul otobanında bekirdere ve dilovası rampaları meşhurdur... bekirdere rampası 3700 m  dilovası da1000m nin üzerindedir.. iki rampayı da 5 büyük 2 çocuk klima açık ikisinde de önümü kesecek trafik olmadı ikisinide 110-120 5. vites çıktım...

Çevrimdışı melo_32_75

• ST Bursa
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;473562
1.4 motor max torkunu çok yüksek devirlerde vermiyor. düşük devirlerde de veriyor. 101 lik motora göre daha düşük devirde veriyor max torkunu.
ancak aracı devirli kullanmak da önemli. 90 km hız 2200 devire denk geliyor bizim motorda ki bu devirle rampaya vurunca yığılması normal. ben de gemlik bursa arasında kullandım aracımı ancak öyle aracımdan soğutacak bir yığılma olmadı. aracınızı iyi tanıyınca nerede devirli gideceğinizi öğreneceksiniz.

101lik fabia 6000 devirde 101 hp güç  4400 devirde 126 tork veriyor yani tüm güç son devirlerde :) sadece turbo beslemeler alt devirlerde yüksek tork veriyo

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı çok iyi tanıyorum ama şehir içinde kullanımım oldu. Uzun yolda beklentim yüksekti açıkçası sonuçta alman motor. Şahinle aynı duruma düştüm. Benim hatam şehir dışındaki aracın tepkilerini bilmemekti yinede alman mühendisliğinden çok şey bekliyor insan. Biraz şaşırttı beni aracım. Düz yolda 180 yapan araba dip gaz 85 ten yukarı çıkamadı. Üzüldüm açıkçası yanımdaki arkadaşa tüm yol aracımı övmüşken birde :) hepinize teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 85 bg ler 101 lik 1.4 e göre daha düşük devirlerde yüksek tork veriyor. bu sebeple 85 bg lik daha ekonomik. hatta çok daha ekonomik. son süratler değişir sadece.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: 09fabia;473582
...Düz yolda 180 yapan araba dip gaz 85 ten yukarı çıkamadı. Üzüldüm açıkçası yanımdaki arkadaşa tüm yol aracımı övmüşken birde :) hepinize teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

İnşaallah 5. viteste zorlayıp da 85 km/s hıza çıkmadınız. Belirttiğiniz yük, hız, devir, vs. değerlerine göre tabii ki çıkmaz.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;473605
İnşaallah 5. viteste zorlayıp da 85 km/s hıza çıkmadınız. Belirttiğiniz yük, hız, devir, vs. değerlerine göre tabii ki çıkmaz.

Hız sabitleyici ile 90 la gidiyordum ilk rampada yığıldı vites küçülttüm 4 e attıp dip gaz yapmama rağmen hızlanmadı. Bu arada karma tüketim gazda asla 25 krş un altına düşmüyor. Çekmediğini anladığım an vites küçülttüm klimayı kapattım benzine alıp dip gaz yaptım. Ancak 85 ile çıktım. Bu yaptıklarım bana tuhaf geldi sormak istedim. Bilgiler için teşekkürler.artık 3500-4000 İle girerim yokuşlara araçta problem olmasında bendeki problem düzelir :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arabadan ne istendiği çok önemli, ben de 10 yıldır HTP yi klimalı, klimasız, yüklü, yüksüz çok durumlara soktum toroslarda da ziganalarda da  -inanmazsınız- hiç zaafiyet görmedim, köklediğimde çok yakıyor ama güç=tüketim...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ayni arac bende de var. inan arkadasim diger atmosferik 1.4 lerden daha iyi gidiyor bizim fabialar. duz veya yokus hizim degismesin istiyorsan dizel yada turbo benzinli yada atmosferik 2.0 motor alacaksin.benim aracin bayildigi yerler de oldu biraz da benim devirsiz kullanmamdan dolayi. guc istiyorsan beygirleri yemlemen gerek. o da yakitla olur...;)