škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

lastik konusunda tavsiyeniz

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracımın lastik ebadı 195 55 15 fakat bu ebat pahalı geliyor 240tl/ad. Contipremiumcontact 5 fakat 185 60 15 ebadı 45 tl daha ucuz yani 4 lastikte 180 tl daha ucuza geliyor.
185 60 15 in bildiğim kadarıyla + larını ve - lerini paylaşayım
Yanak yüksekliği arttığından konfor artar
Balon yapma riski azalır
( - ) leri ise
Aracın yere olan yüksekliği artacağın denge bozulur
taban alanı küçüleceğinden viraj kabiliyeti azalır.
Yanak yüksekliği artacağından hız saatinde ufak sapmalar olabilir 100 km iken 103 km göstermesi gibi
yakıt konusunda ise taban alanı azalacağından yakıtında düşeceği fakat diğer görüşte aracın yerden yüksekliği artacağından hava sürtünme alanı artacağından yakıtta ufak bi miktar artar deniyor.
Ben 120 km hızı geçmeyen yılda max 8 bin km giden bir kullanıcıyım. Üstelik kış lastiklerimde bulunmakta sizce hangisini seçmeliyim?
Yazdıklarıma ek yada düzeltici önerileri bekliyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yazdığın 2 lastik arasında yanak yüksekliği farkı yok denecek kadar. Yanak yüksekliği mm cinsinden ölçü değil, kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine oranının % olarak ifade edilmesidir.  ;)

185/60/15 sıkıntısız kullanılır.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;463310
Yazdığın 2 lastik arasında yanak yüksekliği farkı yok denecek kadar. Yanak yüksekliği mm cinsinden ölçü değil, kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine oranının % olarak ifade edilmesidir.  ;)

185/60/15 sıkıntısız kullanılır.

Sağol irfan abi birde şimdi biz extra para vererek yakıt tasarrufu yol tutuşu fren açısından iyi olsun diye konti alıyoruz. Sonuçta markayı kötülemek istemem ama 160 tl ye barum da var continin yan sanayisi şimdi biz ebat değiştirerek  barum kalitesine iner miyiz yani kısacası bu lastikten beklediğimi alabilir miyim çin işi malların performansına düşmez değil mi yol tutuş olarak? Uzun lafın kısası 180 tl fazla vermeye değer mi

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim kışlıklar 185/60/15 hiç bir sorun yaşamadım ölçüden dolayı.Ama yazlıkta orj. ölçüden yanayım.Petlas bakabilirsiniz 140TL civarı fiyatı var.Dediğiniz koşullarda bence istekleriniz karşılar.

Çevrimdışı jesus41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
195 55 15 lastiğin çapı ile 185 60 15 lastiğin çapları arasındaki fark 7.5 mm dir. aracın yerden yüksekliği sadece 7.5 mm artar bu da çok küçük bir değer...

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Petlas düşünmüyorum hocam lastikte fp arıyorum birazda. Bir ürün alırken benim için en önemlisi bu bahsettiğiniz gibi bir fark yoksa ki lastikçide aynısını dedi fazladan para vermeye gerek yok gibi şimdilik bu beni idare eder mutlaka ama tek endişem yol tutuşun azalması.. bu azalma çin işi yada yerli lastik seviyesine inerse maceraya hiç gerek yok.
Edit: 185 60 15 84h yük indeksinde kalıyor fabrika verileri 85h diyor çok büyük bir fark yok ama kafamı kurcalıyor işte ne fazla para vermek istiyorum nede orjinalden şaşmak.?????????
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2014, 01:20:43 Gönderen: **SEMİH** »