škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb III Genel Soru ve Cevap

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cagri33;648126
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION]

Start stop açık dediğiniz gibi ve uzun zamandır kısa mesafeli sürüşler yapıyoruz

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Voltaj ölçümü sonrası redresör şarjı deneyin. 10-12 saatten sonra dinlendirip tekrar ölçtürün.

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracin uzerinde Alman mali MOLL marka bir aku vardi ve son 1 yilda 3 kez servis cagirmak durumunda kaldim... Zira, ozellikle soguk havalarda mars basmiyordu;bassa bile, bu sefer S/S bir turlu devreye girmiyordu... Sonunda, yapilan ince tetkiklerde (sarj/mars/aku, vs...) akunun sarj tutmasinda bir sorun oldugu ortaya cikti... Servisten bir mekanisyen, bu markada genelde bu tur bir sorun yasandigini da soyledi... Garanti kapsaminda VARTA ile degistirildi... Su an sikinti yok ve hersey yolunda gibi...

Bu arada, bir VW blog'da akulerle ilgili asagidaki calismaya rastladim... Bilginiz icin paylasiyorum:

"Öncelikle Araçlarımızda Start Stop ve Fren Enerjisi geri kazanım özelliği var. Start&stop sistemini destekleyen aküler EFB, ama hem start stop hem de fren enerjsi geri kazanımı destekleyen akü modeli ise AGM .

-3 tane TDI'dan Varta AGM akü çıktı.Şimdi passat b8'e baktım tdi DSG oda Varta ve AGM
-1 tane TDI'dan EFB + çıktı. + ne hala bilmiyoruz
-Geri kalan TSI motorlarda ise EFB çıktı farklı markalarda,farklı amperlerde...vs

Sorun şurda başlıyor, internette okumadığım akü üreticisi kalmadı. EFB sadece start/stop,AGM ise hem start/stop hem de fren enerjisi kazanımını destekliyorlar.Kaldı ki sadece aralarındaki fark bu değil. AGM 1.5 kat daha uzun ömürlü, daha hızlı şarj olan, fren enerjisi kazanımı...vs desteği olan bir akü.

Çok mühim değil AGM-EFB olması da, kafalarına göre böyle akü takmaları beni sinirlendirdi. Özelliği koyuyorsun, ama onu destekleyen donanımı takmıyorsun, çok saçma değil mi? Bir arkadaşımız Doğuş'a şikayet etti; yazar buraya da... Arabanızın şasisinde bu gözüküyor sorun yok demişler. Almanya'ya mail attı, onlar da Doğuş'a yönlendirmişti.... Herşey başa sardı yani... Su an ne oldu bilmiyorum.

Benim aracımda AGM akü var ama eğer mantıklı teknik bir açıklama yapmazlarsa EFB aküleri sorgusuz sualsiz AGM ile değiştirmesi gerekir diye düşünüyorum."

Ben acikcasi bu akulerle ilgili kodlamalari bilmiyordum... Ogrenmis oldum... Bundan sonraki akulerime dikkat edecegim...
Bu konuda bilgi icin: https://www.youtube.com/watch?v=UtWktRSba9c
Sevgilerimle
« Son Düzenleme: 22 Mart 2019, 12:42:56 Gönderen: EnginT »
Engin Tunçay

Çevrimdışı DOĞUSER

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: EnginT;648246
Aracin uzerinde Alman mali MOLL marka bir aku vardi ve son 1 yilda 3 kez servis cagirmak durumunda kaldim... Zira, ozellikle soguk havalarda mars basmiyordu;bassa bile, bu sefer S/S bir turlu devreye girmiyordu... Sonunda, yapilan ince tetkiklerde (sarj/mars/aku, vs...) akunun sarj tutmasinda bir sorun oldugu ortaya cikti... Servisten bir mekanisyen, bu markada genelde bu tur bir sorun yasandigini da soyledi... Garanti kapsaminda VARTA ile degistirildi... Su an sikinti yok ve hersey yolunda gibi...

Bu arada, bir VW blog'da akulerle ilgili asagidaki calismaya rastladim... Bilginiz icin paylasiyorum:

"Öncelikle Araçlarımızda Start Stop ve Fren Enerjisi geri kazanım özelliği var. Start&stop sistemini destekleyen aküler EFB, ama hem start stop hem de fren enerjsi geri kazanımı destekleyen akü modeli ise AGM .

-3 tane TDI'dan Varta AGM akü çıktı.Şimdi passat b8'e baktım tdi DSG oda Varta ve AGM
-1 tane TDI'dan EFB + çıktı. + ne hala bilmiyoruz
-Geri kalan TSI motorlarda ise EFB çıktı farklı markalarda,farklı amperlerde...vs

Sorun şurda başlıyor, internette okumadığım akü üreticisi kalmadı. EFB sadece start/stop,AGM ise hem start/stop hem de fren enerjisi kazanımını destekliyorlar.Kaldı ki sadece aralarındaki fark bu değil. AGM 1.5 kat daha uzun ömürlü, daha hızlı şarj olan, fren enerjisi kazanımı...vs desteği olan bir akü.

Çok mühim değil AGM-EFB olması da, kafalarına göre böyle akü takmaları beni sinirlendirdi. Özelliği koyuyorsun, ama onu destekleyen donanımı takmıyorsun, çok saçma değil mi? Bir arkadaşımız Doğuş'a şikayet etti; yazar buraya da... Arabanızın şasisinde bu gözüküyor sorun yok demişler. Almanya'ya mail attı, onlar da Doğuş'a yönlendirmişti.... Herşey başa sardı yani... Su an ne oldu bilmiyorum.

Benim aracımda AGM akü var ama eğer mantıklı teknik bir açıklama yapmazlarsa EFB aküleri sorgusuz sualsiz AGM ile değiştirmesi gerekir diye düşünüyorum."

Ben acikcasi bu akulerle ilgili kodlamalari bilmiyordum... Ogrenmis oldum... Bundan sonraki akulerime dikkat edecegim...
Bu konuda bilgi icin: https://www.youtube.com/watch?v=UtWktRSba9c
Sevgilerimle

Benimde son bir kaç sabahtır aracım hemen marş almıyordu, dün aracımı servise götürdüm sorunu söyledim.
 Akü den kaynaklı olabileceğini ve park manevra sistemi ile ilgili aracın hiç uyarı verip vermediğini sordular.
 Bende evet kış boyunca yaklaşık 6 sefer park manevra devre dışı uyarısı aldığımı ama bunun soğuk havalardan olduğunu sandığımı söyledim.
 Bu sorunu da duyunca bazı akülerde bu tip sıkıntının yaşandığını söylediler ve aküyü daha kontrol bile etmeden hemen sıfır akü ile değişim talebini yapıp akümü sıfır akü ile garanti kapsamında değiştirdiler.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Resmen ezbere iş! Akü değerleri ölçülmez mi? Belki başka bir arıza/hata var! Belli ki elektrik/elektronik kaynaklı arızalar/hatalar voltaj ve akım yetersizliğinden oluşuyor. Başka bir akım kaçağı ya da beklemede çekilen akü değeri falan ölçülmeliydi.

Çevrimdışı dursun.rcn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2018 superb otomatk dizel aracımın gösterge ışıkları karanlıkta sönmekte aydınlıkta yanmakta nedenini çözemedim. sorunu yaşayıp çözen beni bilgilendirebilir mi. tşk.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dursun.rcn;648273
2018 superb otomatk dizel aracımın gösterge ışıkları karanlıkta sönmekte aydınlıkta yanmakta nedenini çözemedim. sorunu yaşayıp çözen beni bilgilendirebilir mi. tşk.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=39197

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Yolum yetkili satıcının önünden geçerken uğrayıp 2019 süperbleri inceleyim istedim.içerde 3 adet Manuel superbden başka araç yoktu onlarda 2018 model. 2019 ları sordum Temmuz’dan önce gelmez dediler şaşırdım neden dedim heryıl martta geliyordu deyınce fazla talep yokmuş Octavia çok gelmiş...Üzüldüm nasıl talep olmaz Octavyaya var Superbe yok ?...

Çevrimdışı Manowar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Talep olmaması çok normal. Piyasa ortada bir de üstüne fiyatlar uçtu gitti. En ucuz paket 1.4 tsi active'i 138 binden satarken, 1.5 tsi a çevirip 158 bin liraya çıkarak resmen bu şartlarda gizli zam yaptılar. Millet de enayi değil yani.

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Gecen hafta basima gelen bir olayi paylasiyorum, onlem almanizi onemle tavsiye ediyorum.

Araba ile 205km ile giderken "lastik basinc kaybi" uyarisi verdi. Performansli kullandim bir kac gun, hava genlesmis, bir sekilde kacmis olabilir dedim. Lastige hava bastim. 5 saat sonra donust, yine uyari geldi, iskillendim! Eve girmeden tekrar hava bastim hatta onlem olsun diye 40ps yaptim, sabaha dayansin diye. Sabah, janta inmek uzereyken yakaladim, lastikciye goturdum. Lastikci, beyefendi lastiginiz icten yarilmis dedi ve gosterdi! Sok oldum! Amortisor patlak bu yemis dedi! Yeni bakim ve vizeden gecmistim, bu ihmal moralimi bozdu hemen servise gittim. Lifte aldilar ve amortisor saglam dediler. Lastikleriniz hepsi catlamis, omurleri dolmus dendi 60.000km. Zaten degistirecektim ama boyle bir yarigi, aklim almadi.
Lastikcime siparis gectim Starmaxx st760. Bugun ikisi geldi diger 2 hafta sonu fabrikadan gelecek. Degistirmeye gittigimde gorduler ve cok sasirdilar. Hemen teshis koydular. Rot ayarlari bozuk! Hemen ayar icin bagladilar 1,5mm kacik oldugunu ve bunun zamanla lastigi yalayip, eritip, yardigini soylediler. Balans bozuklugunda direksiyon titrer, on arka duzen kacikliginda araba yolda cekme yapar. Peki benim arabada neden bunlarin hic biri yoktu!

Sorun suydu: Arabada serit takip var. Araba cekiyorsa da fark etmiyorsunuz cunku kendini topluyor. Serit olmayan yerde de kullanimim uzun suredir olmadigi icin cekmeyi fark etmedim.

Allah korudu dersem hic de yanlis olmaz.

1,5mm onemsiz gibi gorunsede, cok buyuk muhendislik olcumleri oldugunu ve buyuk sonuclari olabilecegini gosterdi.

« Son Düzenleme: 15 Nisan 2019, 20:03:58 Gönderen: smsener »

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim pirelli ler de 32 binde her yeri çatladı lastik tel attı yapılmaz dediler dördünü de değiştirdik zaten hepsi berbat olmuştu. Sizin ki gene 60 bin iyi dayanmış hiç memnun kalmadım bu lastiklerden şu an kumho aldık konfor ve ses olarak çok daha yumuşak ve güzel geldi araba tapa gazda bile neredeyse patinaja kalmıyor. Çok geçmiş olsun sizde ki olay biraz farklı ama çevremde ki kimseye tavsiye etmeyeceğim bir lastik.

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;648855
Geçmiş olsun,lastiğin markası neyde?

Pirelli sanirsam (orjinal uzerinde gelen)

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cagri33;648859
Bizim pirelli ler de 32 binde her yeri çatladı lastik tel attı yapılmaz dediler dördünü de değiştirdik zaten hepsi berbat olmuştu. Sizin ki gene 60 bin iyi dayanmış hiç memnun kalmadım bu lastiklerden şu an kumho aldık konfor ve ses olarak çok daha yumuşak ve güzel geldi araba tapa gazda bile neredeyse patinaja kalmıyor. Çok geçmiş olsun sizde ki olay biraz farklı ama çevremde ki kimseye tavsiye etmeyeceğim bir lastik.

Daha once performans arabalarim olmustu
Michelin pilot
Conti sport contact

Gibi ust segment lastikleri kullanma sansim oldu. Hic tavsiye etmeyecegim lastik Michelin'dir (sahsi gorusum)

Yerli mali kullanayim bir kere de dedigim zaman starmaxx st 740/50 ile tanistim. Sonra hic birakmadim. Yuksek continental modellerinden bir farki var o da daha az dayaniyordu ama 4 adet conti. Yerine 8/9 starmaxx lastik tercihimdir.

Yine hatirlatmak isterim: On/arka duzen ayarlariniza 15.000km'de bir mutlaka baktirin.

Çevrimdışı Sefer KAPANŞAHİN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[/QUOTE]

Çok geçmiş olsun. Verilmiş sadakanız varmış.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=11418]smsener[/MENTION]

Pirelliler bizi fazla üzdü üstünde geldi zaten standart 19 inç aşırı sert sesli bir lastikti üstüne birde her yeri çatladı yanaklar bile çatladı lastik değiştirince resmen aracı daha çok sever olduk konfor ve ses olarak bakalım Kumho ların ömrü nasıl oluyormuş.