škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araca girişte ışık ve kapı kolu algılama sorunları...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Geçen yıl içerisinde ben de aynı marka akü ile ilgili sıkıntılar yaşadım araç 2017 Eylül Style paket. Geç marş alma, otomatik park freninin çalışmaması ve sonunda hiç marş almadı. İki kez takviye ile çalıştırdım, ikisinde de serviste şarj edildi yaklaşık 1 yıldır herhangi bir problem yaşamadım. Garanti devam ediyordu değişim yapılmadı ve herhangi bir ücret ödemedim. Değişim için akü ömrünün belirli bir seviyenin altında olması gerektiğini, benimkinin şarj ile kurtarılabilecek düzeyde olduğunu söylemişlerdi.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: onurrr;656225
Geçen yıl içerisinde ben de aynı marka akü ile ilgili sıkıntılar yaşadım araç 2017 Eylül Style paket. Geç marş alma, otomatik park freninin çalışmaması ve sonunda hiç marş almadı. İki kez takviye ile çalıştırdım, ikisinde de serviste şarj edildi yaklaşık 1 yıldır herhangi bir problem yaşamadım. Garanti devam ediyordu değişim yapılmadı ve herhangi bir ücret ödemedim. Değişim için akü ömrünün belirli bir seviyenin altında olması gerektiğini, benimkinin şarj ile kurtarılabilecek düzeyde olduğunu söylemişlerdi.
Bilgi için teşekkürler.
Sürüş geçmişinizden kısaca bahseder misiniz? Aracı ne kadar sürüyorsunuz.
Zaman zaman uzun süre hiç sürmediğiniz oluyor mu?
Az km geçen araçlara istatistiki amaçlı soruyorum. :o

Çevrimdışı AydinK

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Bugün servise gittim, bir cihaz ile şarj ve deşarj testleri yaptılar,
sonra bu cihazın verdiği çıktıyı, araç garantisi, garanti uzatma dahilinde olduğu için vdf sigortaya gönderdiler, vdf sigortadan onarımın onaylandığına dair sms geldi, sonrasında akü değişimini sonrası testleri yapıp aracı teslim ettiler
Taktıkları yine aynı marka model akü oldu, ellerinde sadece bundan olduğunu, her yeni üretimde iyileştirmeler olduğunu söylediler. Sanırım akü 2. ay çıkışlı.
Anladığım kadarı ile, sizlerin de anlattığı şekilde genel bir sorun olduğu için, problemleri belirttikten sonra herhangi bir zorluk göstermediler, sadece garanti uzatma safhasında olduğu için sigortadan onay alınma süreci olduğunu söylediler. Araç 2017 aralık çıkışlı, normal garantisi bitmişti. Ben aldığımda 1300TL ödeyerek iki yıl uzatma yaptırmıştım, böylece faydasını görmüş oldum Artık garanti bittiğinde yine benzer bir sorun olursa, sizin söylediğiniz Agm tip bir akü ile değiştiririm.
Yardımlarınız için teşekkürler...

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AydinK;656229
Bugün servise gittim, bir cihaz ile şarj ve deşarj testleri yaptılar,
sonra bu cihazın verdiği çıktıyı, araç garantisi, garanti uzatma dahilinde olduğu için vdf sigortaya gönderdiler, vdf sigortadan onarımın onaylandığına dair sms geldi, sonrasında akü değişimini sonrası testleri yapıp aracı teslim ettiler
Taktıkları yine aynı marka model akü oldu, ellerinde sadece bundan olduğunu, her yeni üretimde iyileştirmeler olduğunu söylediler. Sanırım akü 2. ay çıkışlı.
Anladığım kadarı ile, sizlerin de anlattığı şekilde genel bir sorun olduğu için, problemleri belirttikten sonra herhangi bir zorluk göstermediler, sadece garanti uzatma safhasında olduğu için sigortadan onay alınma süreci olduğunu söylediler. Araç 2017 aralık çıkışlı, normal garantisi bitmişti. Ben aldığımda 1300TL ödeyerek iki yıl uzatma yaptırmıştım, böylece faydasını görmüş oldum Artık garanti bittiğinde yine benzer bir sorun olursa, sizin söylediğiniz Agm tip bir akü ile değiştiririm.
Yardımlarınız için teşekkürler...
Geçmiş olsun. Yeni takılan aküde hata yoksa ve 12.4 volt altına düşürmezseniz, 5-6 yıl ömür gitmesi gerekiyor bu akünün.

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Araç 1.6 tdi dizel. Sorunları yaşadığım dönem haftanın en az 5 günü sabah 20 akşam 20 km çevreyolunda kullanıyordum. En uzun süre kullanılmadığında 2 gün yatıyordu araba. Yıllık toplam kullanım ise 25000 km veya biraz daha üstü.

Ben bu sorunu start/stop sistemine de bağlıyorum. Çünkü araç durduğunda ve stop ettiğinde ışıklar, fan, radyo ve diğer tüm elektrikli sistemler çalışmaya devam ediyor. Durma süresi uzadıkça gerekirse araç yeniden kendini başlatıyor fakat o başlatana kadar bütün sistemler aküye yükleniyor.

Aküsünün sapıtmaya başladığını düşünenler bir süre start stop sistemi kapalı olarak araçlarını kullanabilirler bence.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: onurrr;656231
Araç 1.6 tdi dizel. Sorunları yaşadığım dönem haftanın en az 5 günü sabah 20 akşam 20 km çevreyolunda kullanıyordum. En uzun süre kullanılmadığında 2 gün yatıyordu araba. Yıllık toplam kullanım ise 25000 km veya biraz daha üstü.

Ben bu sorunu start/stop sistemine de bağlıyorum. Çünkü araç durduğunda ve stop ettiğinde ışıklar, fan, radyo ve diğer tüm elektrikli sistemler çalışmaya devam ediyor. Durma süresi uzadıkça gerekirse araç yeniden kendini başlatıyor fakat o başlatana kadar bütün sistemler aküye yükleniyor.

Aküsünün sapıtmaya başladığını düşünenler bir süre start stop sistemi kapalı olarak araçlarını kullanabilirler bence.
Günlük 40 km seyir anında akü şarj olması çok düşük olur.
Start stop devredeyse ve diyelim günlük 10-12 defa marş basıyor, kaybedilen enerji geri kazanilacak enerjiden daha  fazla olacağı için akü çok deşarj olur.
Bence akü voltajını takip altına almalısınız, aksi halde akünüz çok defa derin deşarja düşer ve ömrü kısalır.

Çevrimdışı AydinK

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Bu durumda, akü ömrünü baz alırsak, kısa mesafeli dur kalk trafiklerde start stop devre dışı bırakmak daha mantıklı, ki ben hep devre dışı bırakıyorum

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AydinK;656237
Bu durumda, akü ömrünü baz alırsak, kısa mesafeli dur kalk trafiklerde start stop devre dışı bırakmak daha mantıklı, ki ben hep devre dışı bırakıyorum
Şahsen bende bu start/stop sistemini çok seven birisi değilim. Ben de sürekli kapatırım. Ancak çok uzun süreli beklemeli trafiklerde açarım. Nispeten sıkışık trafikte bu sistemi kullanmak çok da mantıklı ve tasarruflu değil benim kullanım kültürüme göre.

Ayrıca, yan yoldan akan trafiğe çıkışta start/stop devreye girince saniyelik gecikme ile marş ve kavramadan dolayı çok da güvenli bulmuyorum.

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;656232
Günlük 40 km seyir anında akü şarj olması çok düşük olur.
Start stop devredeyse ve diyelim günlük 10-12 defa marş basıyor, kaybedilen enerji geri kazanilacak enerjiden daha  fazla olacağı için akü çok deşarj olur.
Bence akü voltajını takip altına almalısınız, aksi halde akünüz çok defa derin deşarja düşer ve ömrü kısalır.

Uzun süredir arabamda multimetre var zaten :)

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Start stopun akünün düşmanı olduğunu düşünüyorum ve sürekli kapalı kullanıyorum Genelde akü sorunu yaşayanlar forumda açılan konulardan anladığım kadarıyla start stop sürekli aktif kullananlar.Fazla kilometre yapmayan arkadaşların aküyle uğraşmak istemiyorlarsa kesinlikle start stopu sürekli aktif kullanmamalarını tavsiye ederim. Hem sıkışık trafikte gecikmeden dolayı dez avantajını yaşamak var hem akü ile uğraşmak var tasarrufu şöyle dursun.
« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2020, 23:24:58 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Rifle44;656241
Fazla kilometre yapmayan arkadaşların aküyle uğraşmak istemiyorlarsa kesinlikle start stopu sürekli aktif kullanmamalarını tavsiye ederim. Hem sıkışık trafikte gecikmeden dolayı dez avantajını yaşamak var hem akü ile uğraşmak var tasarrufu şöyle dursun.

Bundan dolayı VCDS ile tamamen kapattım. Seçerek alma şansımız olsa eleyeceğim ilk opsiyondur kendi adıma