škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima gaz kaçağı bulunamıyor

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smhguclu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle merhabalar;

2015 model octavia optimal aracımı aldığımdan beri (1 yıldır kullanıyorum) forumdan çok faydalanmış biri olarak ve de forumdaki tecrübeli kişilerden klimayla ilgili yaşadığım sorunlara çözümlerini merak ediyorum. Forumda klima ile ilgili çok yazı okudum fakat tam olarak benim sorularıma cevap olmadığı için tekrar konu açma gereği duydum.

Yaklaşık 1 ay önce klima soğutmadığı için bir elektrikçiye gittim. Burada gaz yüklemesi yapılan makineyle önce kaçak kontrolü yapıldı sorun yok dendiği içinde gaz yüklemesi yapıldı(150 tl). İlk bir kaç gün soğutmada sorun yoktu, sonrasında da ankarada havalar soğuduğu için klima ihtiyacı duymamıştım. Havalar tekrar ısınınca klimanın sıcak üflediği ortaya çıktı. Bende ilk yüklemeyi yapan yere gidip durumu anlattım. Sistemde gaz kalmamıştı. Onlar makinenin sistemi vakumlayarak kaçak kontrolü yaptığını, birde içine hava basarak kaçak kontrolü yapalım dediler. Hava basıp bakıldığında kaçak olduğu anlaşıldı. Beni ankara şaşmaz da bulunan klimacı Gönül ısıya yönledirdi. Burada araca fosforlu gaz basılıp(225 tl) 10 gün sonra kaçak taraması yapılacağı söylendi. Ancak gaz beşinci gün bitmişti. Tekrar gaz bitti diye gittiğimde özel ışık ve gözlükle kaçak taraması yapıldı. Kaçağın klima radyatöründe olduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler. Uzun uğraşlar sonrası tampon söküldü(300 tl) radyatör çıkarıldı ve yenisi takıldı(550 tl). Klima gazı yüklemeden hava basarak tekrar kaçak kontrolü yapıldığında kaçağın devam ettiğini söylediler. Bağlantı yerlerini köpükle kontrol ettiler sıkıntı yok dediler. Sonrasında araç içine girdiklerinde hava üfleyen peteklerden tıss diye bir ses geldiğini ve kaçağın içerden olduğunu söylediler. Tabi hem bu kadar uğraşıp hem de sonuç alamamış olmak moralleri bozdu. Devamı ise daha kötüydü. Bir elektrikçi bulup ön göğüsü komple söktürüp içerdeki peteklerin(sanırım evaporatör bu parça) kontrol edilip değişmesi gerekir dediler. Bu hem çok maliyetli hem de mide bulandıran bir iş olduğu için kafam iyice karıştı. Bunu söylemek için sadece duyulan tıs sesi yeterli mi? Sadece bir usta ses geliyor sökülmesi lazım dedi diye böyle sıkıntılı bir işlemi yaptırmalı mıyım bilemedim. Bugün sabah yetkili servise uğrayıp fikir almak istedim. Yetkili servis de evaporatörden gaz kaçağı olsaydı eğer araç içinde durulamayacağını çok rahatsız edici bir kimyasal koku olacağını söyledi. Yetkili servis ise tekrar kaçak kontrolü için fosforlu gaz basıp kontrol ve tespit için 1000 tl ücret istiyor. Kafam inanılmaz karışık durumda. Hem de sıcaklar iyice kendini gösterdiği için araç içinde durulmaz bir hal aldı.

Sizlerin benzer tecrübeleriniz oldu mu? Neler yaptınız? Ankara da bu işler için önereceğiniz yerler var mı?

Çünkü forumda okuduğum bir çok yazıda önce sıkıntılar çok büyük bir hal alıyor, sonra bir kaç yer gezip doğru kişiyi bulursan çok basit halledilebiliyor sanki.

Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Bu konularda her zaman yetkili servisten hizmet alıyorum. Biraz pahalı oluyor, ama karşınızda muhatap olacak birileri oluyor. Şaşmaz'da kim kime tutturur ise. Yapılacak tek şey ya iyi bir klima ustası bulacaksınız ki tavsiye etmem. Yetkili servise gidip kontrolünü sağlatacaksınız.

Çevrimdışı smhguclu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;656722
Geçmiş olsun. Bu konularda her zaman yetkili servisten hizmet alıyorum. Biraz pahalı oluyor, ama karşınızda muhatap olacak birileri oluyor. Şaşmaz'da kim kime tutturur ise. Yapılacak tek şey ya iyi bir klima ustası bulacaksınız ki tavsiye etmem. Yetkili servise gidip kontrolünü sağlatacaksınız.

Dediklerinizde haklısınız. En iyisi servise gitmek sanırım. Bu sorun ustalarla çözülecek gibi değil.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smhguclu;656730
Dediklerinizde haklısınız. En iyisi servise gitmek sanırım. Bu sorun ustalarla çözülecek gibi değil.
Geçmiş olsun.
Eski esnaflık duygusu ve kalitesi yok artık malesef. Bundan dolayı da servislerin fiyatları daha yüksek. Her kez durumun farkında.

Yağ değişimi dışındaki işlerde, kesinlikle servise gitmekte fayda var, hoş yağ değişimi anında da sorun yaşanabilmektedir.

Çevrimdışı Serkan1980

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende sizdeki sorunla karsilasmaktan korkmaktayim...3.5 yillik 40.000 km deki aracimin klimasi hic sogutmadigi icin yetkili servise goturdum...yaklasik 4-5 saat serviste bekledim...Kacak kontrolu yaptiklari icin uzun surdugunu soylediler...en sonunda gazin bittigini soyleyip gas basip gonderdiler...540 tl gibi bir rakam sıkışmış...ama gazin bitmis olmasina anlam veremedim...sigortasi atmistir yada kompresoru bozulmustur diye dusunuyordum...cunku klimayi dogru durust kullanmam...babamin arabasi 12 yillik klima gazinin ne oldugunu bile bilmeyiz...bir hafta oldu suan bir sorun yok ama kacak olmasindan korkuyorum..

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı smhguclu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Serkan1980;656734
Bende sizdeki sorunla karsilasmaktan korkmaktayim...3.5 yillik 40.000 km deki aracimin klimasi hic sogutmadigi icin yetkili servise goturdum...yaklasik 4-5 saat serviste bekledim...Kacak kontrolu yaptiklari icin uzun surdugunu soylediler...en sonunda gazin bittigini soyleyip gas basip gonderdiler...540 tl gibi bir rakam sıkışmış...ama gazin bitmis olmasina anlam veremedim...sigortasi atmistir yada kompresoru bozulmustur diye dusunuyordum...cunku klimayi dogru durust kullanmam...babamin arabasi 12 yillik klima gazinin ne oldugunu bile bilmeyiz...bir hafta oldu suan bir sorun yok ama kacak olmasindan korkuyorum..

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim hikayemde böyle başladı ama kabusa dönüştü. Eski araçların sağlamlığı ve yeni nesil araçların gerçekten anlamsız arızalar vermesi zaten insanın kafasını karıştırıyor. Sanayideki ustalar ise bu duruma kesinlikle ayak uydurabilmiş değil. İnşallah sizin aracınızda yoktur sıkıntı. Selamlar.

Çevrimdışı airdriver

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Konuyla birebir ilgili değil ama geçenlerde şu videoyu seyretmiştim.
 https://www.youtube.com/watch?v=g-IRep7PGBY video İngilizce, özet olarak söylediği şu:
Klima gazı yıllık %10'a varan oranlarda azalabilir. Gazın içerisinde sistem parçalarında sürtünmeyi azaltmak için yağ bulunmakta. Gazı azalmış halde klimayı kullanmak daha masraflı arızalara yol açabilir.