škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 TDI 50.000 Bakımı... DIY

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mzantur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar;

Aracımın garantisi bittiği için yetkili servise artık gitmiyorum. Ve 10.000 km de bir bakım yaptırıyorum. Ve artık kendi bakımı mı da kendim yapmak istiyorum.
45.000 bakım için servisten aldığım fiyat 520 TL. Bu fiyata;

Yağ, yağ filtresi, hava ve karbon polen filtersi değişecek. Birde bursa daki firma doğru dürüst banka anlaşması yok. Taksit falan yok. Bir de bunun üstüne servis için 150km git gel yapacağım. Yakıttı yemekti 600TL ye gelecek.

Aşağıdaki listeye fren balatalarını da eklesem ki arkalar 5mm kalmış. 600 TL ye toplamda balatalar falanda değişecek.

Servis listesine ek olarak, yakıt filtresi, motor iç temizleme sıvısı, klima bakımı, dizel performans iyileştirici ve vw 507 sınıfında yağ. İşçilik bedava.

Ne dersiniz arkadaşlar. Daha kârlı olduğumu düşünüyorum.

Bu arada fren balataları ile alakalı bir çelişkim var. Arabadan söktüğüm balata ile e-ticaret sitelerinde satılan balataların resimleri farklı riske giremedim açıkcası. Ama en azından marka anlamında bilgi verebilecek arkadaşlara çok minnettar ve duacı olurum. Balata ile alakalı bir frenci ile görüştüm. TRW sert olduğu için bu arabalara gitmez dedi. Ate falan kullanıyoruz dedi. Yaptığım araştırmalarda TRW yide yumuşak olarak kullanan var. Anlamış değilim...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok gerekli olmayan malzemeler var, diğer fiyatlar da biraz fazla gibi....
Geçenlerde Fabia 2 TDI için aldıklarım şöyleydi; Markaları hatırlamıyorum.
5w30 yağ 4 litre Mobil1 130,
Yağ filtresi 15
hava filtresi 10
polen filtresi (karbonlu) 10,
Mazot filtresi 45 lira
toplam 220 lira...
Filtreleri ben değiştirdim, yağ ve filtre değişim işçiliği için 30 lira verdim.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı sensoy

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aşagıdaki linklerde yağ ve filtre seti olarak satılıyor, yağ daha uygun ama filtre sti sizinki ile aynı fiyat civarında, yakında senelik bakım yaptırmış biri olarak ben de araştırmıştım, yağ satıcısı Motul marka yağı tavsiye etmişti ama, servis shell kullanıyoruz diyince Shell helix 5w 30 ultra ECT almıştım, benim bakım maliyetim 430 TL yi buldu, garanti kapsamında olduğu için mecburen yetkili servisi tercih ettim, standart yıllık bakım ve artı olarak motor yakıt eksoz sistemi temizleme yapıldı (60 TL)
kolay gelsin.

http://www.n11.com/motul-8100-x-clean-fe-5w-30-41-litre-kampanyali-P52288688
http://www.n11.com/skoda-yeti-16-tdi-2010-2014-bosch-filtre-seti-P43069884?cid=604001&gclid=CKnF4o3qqMUCFUblwgod3SQAOA

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ gereksiz pahalı onun yerine mobil 1 5-30 ESP tavsiye ederim 85-95 arasına 4lt sini bulmak mümkün.Polen filtresinin normal olanını sepetinize eklemişsiniz onun yerine karbonlu olanlarını almanızı tavsiye ederim 15-20 tl daha pahalıdır ama dışarıdaki pis kokuyu egzoz dumanını ciddi bir şekilde süzebiliyor.Würth katkılarınıda gereksiz buldum sadece dizel iyileştirci kullanılabilir o da keyfi olarak.

Çevrimdışı mzantur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sensoy;511936
Aşagıdaki linklerde yağ ve filtre seti olarak satılıyor, yağ daha uygun ama filtre sti sizinki ile aynı fiyat civarında, yakında senelik bakım yaptırmış biri olarak ben de araştırmıştım, yağ satıcısı Motul marka yağı tavsiye etmişti ama, servis shell kullanıyoruz diyince Shell helix 5w 30 ultra ECT almıştım, benim bakım maliyetim 430 TL yi buldu, garanti kapsamında olduğu için mecburen yetkili servisi tercih ettim, standart yıllık bakım ve artı olarak motor yakıt eksoz sistemi temizleme yapıldı (60 TL)
kolay gelsin.

http://www.n11.com/motul-8100-x-clean-fe-5w-30-41-litre-kampanyali-P52288688
http://www.n11.com/skoda-yeti-16-tdi-2010-2014-bosch-filtre-seti-P43069884?cid=604001&gclid=CKnF4o3qqMUCFUblwgod3SQAOA

Yağ için vw 507 standardını karşılaması gerekiyor.

Çevrimdışı mzantur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;511950
Yağ gereksiz pahalı onun yerine mobil 1 5-30 ESP tavsiye ederim 85-95 arasına 4lt sini bulmak mümkün.Polen filtresinin normal olanını sepetinize eklemişsiniz onun yerine karbonlu olanlarını almanızı tavsiye ederim 15-20 tl daha pahalıdır ama dışarıdaki pis kokuyu egzoz dumanını ciddi bir şekilde süzebiliyor.Würth katkılarınıda gereksiz buldum sadece dizel iyileştirci kullanılabilir o da keyfi olarak.

Polen karbonlu ekledim ama listede öyle yazıyor. Yağ için ise; arabaya bu kadar verip yağ için paradan kaçınmak pek işime gelmedi. Ayrıca bu yağı çok araştırdım. İçime sindiği için böyle yaptım.

Çevrimdışı sensoy

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mzantur;512061
Yağ için vw 507 standardını karşılaması gerekiyor.

Merhaba, önerdiğim yağ, sizin ilk mesajınızdaki yağın aynısı, sizin bulduğunuz fiyat pahalı diye önermiştim tercih sizin.

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Muharrem hocam yağda marka fanatikliğine gerek yok. Motul, Mobil, Castrol, Shell bunların tam sentetik ve aracınızın standardını karşılaması kaydıyla hepsini güvenle kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;511807

5w30 yağ 4 litre Mobil1 130,
Y.

Yağ mobil 1 esp mi? Gene de fiyat fazla geldi. Geçen hafta n11 de 100 liraya bulmuştum. partikül filtrem yok diye düz mobil1 3000 aldım 68 tl ye, şaşmaz şah makinede de 65 tl idi zaten.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağ olarak PETRONAS 5000 AV öneririm özellikle VW motorları için üretilmiş bir yağ, fiyatı da 80-90 tl arası sanırım

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;512135
Yağ mobil 1 esp mi? Gene de fiyat fazla geldi. Geçen hafta n11 de 100 liraya bulmuştum. partikül filtrem yok diye düz mobil1 3000 aldım 68 tl ye, şaşmaz şah makinede de 65 tl idi zaten.
Bence de pahalı da, arkadaşın yağı 202 lira ya; ona göre ucuz...
Yoksa dediğin rakamlarda ve marka birçok seçenek bulunabiliyor, yağı kalite almak iyi birşey ama fazla abartmaya da gerek yok, yapılması gereken sadece açık yağ, bilinmeyen marka yağlarda kaçınmak, o kadar.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı turkayenez

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
1.6 Tdi motor için 4 lt yağ yetmiyor. Yağ filtresi de değişince tam olarak 4,5 lt yağ alıyor...