škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Xenon önerileri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fabia35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar öncelikle merhaba aracımın farlarından memnun değilim xenon düşünüyorum acaba öneride bulunurmusunuz tavsiye edermisiniz

Çevrimdışı drivetome

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Mtec 5000k canbus lı kullanıyorum memnunum hiç arıza ışığı yakmadı. Start stop ta da bi sorun çıkarmadı yaklaşık bir sene oldu takılalı

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Fabia35;592237
Arkadaşlar öncelikle merhaba aracımın farlarından memnun değilim xenon düşünüyorum acaba öneride bulunurmusunuz tavsiye edermisiniz

Öncelikle merhabalar, bu konuda biraz bilgi sahibiyim ve tecrübelerimden bahsetmek isterim, orjinal xenon ampüller bmw mercedes gibi markalarda farın içinde kendi soğutma sistemiyle gelmektedir ayrıca far merceğinin iç aynası bu ısılara dayanacak şekilde parlak yüzey kaplamasına sahiptir. Orjinal araçlarda bile bir xenon ampülünün ve merceğinin ortalama dayanım süresi 5 yıldır ardından onlarında içleri kararmaya başlar. Araca özel orjinal çıkma xenon mercekleri takma işini yapan kişiler var. Bende kendi 99 model corollama yaptırmıştım 3 yıl önce (konu linki paylaşacağım). Ve 3 senenin sonunda aydınlatmam bmw çıkması yeni tip orjinal hella mercek olmasına rağmen aydınlatma yarıya düştü ve yeniden ayna ve ampül değişimine gidildi. Şimdi düşününki siz çakma da olsa o ısıyı üreten bir ampülü ona özel soğutması olmayan ve de yarı ısısını üreten bir ampül için tasarlanmış bir merceğin içine yerleştireceksiniz. Bir süre sonra (kullanım sıklığınıza bağlı) tahminim max 1,5-2 yıl sonunda önününüzü şu an halojenle gördüğünüz kadar bile göremeyecek olacaksınız çünkü aynanız çoktan ısıdan kararmış olacak heleki autoda kullanıyorsanız farı bu süre daha da kısalır gibime geliyor(garanti edemem fabianın farı daha dayanıklı da üretilmiş olabilir bu sadece kararma süresini uzatacaktır ama durum acaba kararır mı durumu olmaz sadece zaman meselesi olur) karardıktan sonrada geçmiş olsun artık halojen ampüle de dönseniz kar etmeyecek. Bu arada hatırlatmak isterim fabia nın farı su anda 1150 tl tanesi.
Bir diğer husus ise renk değeri... orjinal xenon ampüller (osram xenarc gibi) 4300 k ya da markasına göre 4700 k renk değerlerine sahiptir. Bu renk her türlü hava koşulunda en iyi görüşü sağlamak için vardır. Renk sarıya kaçan beyazdır. Dışarda 80 100 tl lere satılan çin malı tüm kitler 6000k dır(4300k çakma xenon bulmanız imkansıza yakındır). 6000k renk maviye kaçan beyazdır. Yağmurda çamurda önünüzü göremezsiniz demek olur, zira su en çok mavi rengi yutar.Bu sebepledirki yağmurlu havada 6bin k xenonun ürettiği ışığın çoğu yoldaki su tarafından soğurulur ve geri yansımaz.

Peki çözüm nedir. Phillips in nightvision ya da osram ın nightbreaker serileri denenebilir osram nightbreaker unlimited modeli şu an için %130 daha fazla ışık vermektedir. Hem aracınızın elektrik aksamı garantiden çıkmamış olur hem de önününzü şu ankinden çok daha iyi görürsünüz. Pahalı bir ampül olduğu için piyasada çakmaları da bolca mevcut o sebeple güvenilir internet sitelerinden aracınıza uygun soketli bir ampül alabilirsiniz çifti yaklaşık 80-100 tl bandında..

Kendi aracıma yaptırdığım mercekle ilgili linki paylaşıyorum (kırmızı toyota) eski ve yeni aydınlatma arasındaki farkı gösteren resimlerde linkte mevcut.
http://www.geceucusu.com/topic/974-toyota-corolla-ae11-1999-2002-bi-xenon-uygulaması/

Bu linkte de osram nightbreaker plus ve normal halojen arasındaki farkı görebilirsiniz
(Bu +%90 olan versiyonu, +%130 olan unlimited ın karşılaştırma videosunu bulamadım)

https://youtu.be/QW0JGH2dKNM
Ben başka bir konuda fabia için led ampül uygunmudur diye konu açmıştım ama deneyen arkadaşlar henüz led sistemlerinin çok gelişmediğini ve olumsuz sonuçlar aldıklarını yazmışlardı.
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2016, 01:06:19 Gönderen: Eray Güler »

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim farları serviste az yükseltmişler (kıyak geçtiler herhalde) önceden bende memnun değildim şimdi baya iyi. Sizde bir deneyin far yükseltme işini

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
halogen ampule göre tasarlanmış merceğe xenon ampul takarsanız parlaklık ve renk iyi olsa da aydınlatma performansı alamazsınız, ayrıca bu yüzden elektriksel arıza da çıkabilir.
Yine performans için üretilmiş halogen ampullerden mesela philips xtreme +130 önerebilirim, başka markalarda da buna benzer ürünler var...(osram nigtbreaker, +90, vs...)
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada araç muayeneden geçmiyor sonradan takılan xenon ampüller ile bilginiz olsun.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;592285
Bu arada araç muayeneden geçmiyor sonradan takılan xenon ampüller ile bilginiz olsun.

evet bahsettiğim aracımı muayeneye sokarken orjinal mercek ve ampül dahi olsa aynı zamanda otomatik far yükseklik ayarı ve far yıkama özelliklerini beraberinde arıyorlar o sebeple mecburen bende içine emaneten h7 ampülü tutturarak geçmiştim. ardından tekrar xenona dönmüştüm.

Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;592275
Benim farları serviste az yükseltmişler (kıyak geçtiler herhalde) önceden bende memnun değildim şimdi baya iyi. Sizde bir deneyin far yükseltme işini

önemli olan yüksek ya da alçak olması değil tam ayarında olması. hem sizin için hem de karşıdan gelen için. dikkat ettiyseniz far yükseklik ayarınız "0" değerindedir ve 1-2-3 kademelerine geçiş yaptıkça alçalır. Bunun sebebi araç boş ağırlıktayken sıfır değerinde olması gerekene ayarlanır, ardından arkaya yolcu bindikçe veya bagajı doldurdukça aracın arkası yere yaklaşacağından önü havaya doğru kalkar (tahterevalli misali) ve farınız yol yerine dağı taşı aydınlatmakla kalmaz aynı zamanda karşı şeritten gelen sürücünün de gözünü alır. Bu ışığı tekrar yola vermek için alçaltma tuşunu manuel olarak ayarlamanız gerekir. bu ayar tuşu bu sebeple mevcuttur. araca yine tek kişi bindiğiniz zaman da aynı şekilde ayarı tekrar "0" konumuna getirmeniz gerekmektedir. yeni nesil lüks sınıf araçlarda bu ayar araca yüklenen ağırlığa ve yolun eğimine göre eğim sensörleri kullanılarak anlık olarak bir işlemci tarafından kontrol edilir ve far ayarınız sürekli değiştirilir. Hep en uygun şekilde yolu görmeniz sağlanır, aracın içinde de bizlerdeki gibi bir ayar tuşu bulunmaz.
Sanırım sizin farınızın fabrikasyon hali yanlışlıkla biraz alçak kalmış onu da serviste düzeltmişler aksi takdirde siz bile söylememişsiniz farlar önümü aydınlatmıyor diye far ayarına bakıldığında alçak olduğu farkedilerek olması gereken ayara getirilmiştir ;) Eğer ampülünüz patlar ve değiştirirseniz de mutlaka far ayarınızı kontrol ettiriniz.. ampül sökülüp takılırken nazik olunmazsa far ayarları şaşabiliyor. far ayar kontrolünü ve düzeltmesini sanayide 15-20 tl arasında yaptırmak mümkün.