škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

soğuk havalardaki tıkırtı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba sevgili arkadaşlar. ilk kez geçen kış farkettiğim ve bu yıl da sanki biraz daha belirginleştiğini hissettiğim bir tıkırtı var aracımda. bunu kışın soğuk havalarda yapıyor. motorun soğukluğuyla ilgili değil. araçla yolculuk yapıp otoparka geldiğimizde ya da yolculuk sırasında ışıklarda beklerken.. yani rölanti sırasında, tam olarak nerden geldiğini anlayamdığım bir tıkırtı sözkonusu. aracın motorunu kapatırken anahtarı çevirdikten sonra motor dururken yaptığı silkelemede iyice kendini belli ediyor. buna benzer bir durum yaşayan arkadaşlarımız var mı acaba. çok can sıkıcı bir ses. acaba bazı parçalar yağlanmak mı istiyor. yoksa daha ciddi bir durum mu var. teşekkürler iyi günler.

Çevrimdışı arabasevdasi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Soğukta genel olarak tıkırtılar artıyor, ben de aynı şekilde  gözlemliyorum. Gerek motor sesi-titreşimi, gerek vites geçişleri,  gerekse kabindeki plastik kaynaklı tıkırtılarda artış var. Motoru stop  ederken gerçeklesen sarsıntıların artması normal gibi geliyor.

Ama daha yakından anlayabilmek için, rölantideyken kaputu açıp iyice dinlemekte fayda var.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim. Özellikle motoru durdururken olan silkeleme sırasında bazen çok belirginleşiyor bu tıkırtı sesleri. Ben de önemli parçaların yerinden çıktığı ya da yağlanması gerektiği gibi bişey düşünmüştüm. Ama dediğinize göre çok olağan dışı bir durum değil gibi. Teşekkür ederim ilginiz için.

Çevrimdışı skerem89

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
soguk havalardan olsa gerek aracimdan gicir gicir sesler geliyo :(

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: skerem89;284558
soguk havalardan olsa gerek aracimdan gicir gicir sesler geliyo :(

İlk önce kapı fitillerini temzileyip iyi bir bakım ürünü uygulayın, hem fitillerin ömrü uzar hem de buradan kaynaklı bir gıcırtı ise kesilir.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Motor havuzu içinde ya da nerelerdeyse bu seslerin kaynağı. Soğuk havalardan dolayı sertleşmesi muhtemel lastik conta, motor kulağı... vb. Gibi parçaları yağlatmak gibi yöntemler çözüm olabilir mi sizce? Peki, sözünü ettiğim bu parçalardan kaynaklanıyor olabilir mi bu can sıkıcı tıkırtılar?  Teşekkürler.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: kor_ay;284667
Motor havuzu içinde ya da nerelerdeyse bu seslerin kaynağı. Soğuk havalardan dolayı sertleşmesi muhtemel lastik conta, motor kulağı... vb. Gibi parçaları yağlatmak gibi yöntemler çözüm olabilir mi sizce? Peki, sözünü ettiğim bu parçalardan kaynaklanıyor olabilir mi bu can sıkıcı tıkırtılar? Teşekkürler.

Dinlemeden bir şey demek zor (kaynağı, ses şekli, ne zaman yaptığı). Lifte alınıp detaylı incelemek lazım gelecektir. Bazen sallanan bir tel ya da hortum da olabilir, lastik takozlar veya yürüyen aksam da...