škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Shell V-Power Kurşunsuz

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Agronom

• Kıdemli Fabialog
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yusuf28;632548
Valla hi yilda en az 12.000 km yapan biri olarak dizel mantikli ben daha once fiat punto evo dynamic model aracim vardi uzun yolda lastikler genis taban ve 1 numara buyuk 16 inc jant araba da 3 yetiskin 2 cocuk bagaj silme dolu km hiz sabit 120 km sadece istanbul beylerbeyinden giresun goreleye 1060 km yol ve beylerbeyinden dilovasi yokuna kadar trafikte bayram arifesinde dur kalk yaptim ve ceyrek depo fazla yakitim vardi ama bu fabia aracimla benzinle hic ama hic bu km uzun yolda trafik dahi olmasa yapanam 1.2 tsi bile nerdeyse 0.40 krs yakmasi hic mantikli degil

Bana biraz sayısal sürüş dinamiklerinden yararlanarak değilde ezberden ve kalpten verilerle olayı değerlendiriyormuş gibi geliyorsunuz Yusuf bey. Benim de ilk aracım Punto evo 1.3 mjet dynamic idi. Normal şuanki aracımı kullandığım ayarda kullandığımda uzun yolda 4.0L lere kadar indiğimi bilirim. Yani 85-100 bandında ve otobanda.Kaldı ki bu istisna bi durum ve her araç o hızlarda az yakar bu baz alınmamalı. Karma tüketimde şuanki kullandığım güzergahlarda punto ile 5.0-5.2 L / 100km yakıt değerlerini görüyordum. 75bg lik dizel bir araçtan bahsediyoruz ve çoğu punto kullanan arkadaşım 5,5-6.0L altına indiremediğinden ve çok yaktığından bahsederdi. Şuan da karma tüketimim 1.2 tsi 110 bg bir araçta 5.8L ise bu benzinli anlamında kıyas götüremeyecek kadar az bir rakam demektir. Bakın bu kadar uzun bir yazıda aracın yakıt değerini konuşup tartıştım. Hiç şu kadar km gitti, bu kadar kuruş yaktı demedim. çünkü bu gibi algılar insanımızı ciddi şekilde yanılgıya düşürüyor. Daha dün motorine 10kr zam yapılcak dendi 5.28 lere tekabül eder bu da. Bu ayrı bir konu çarpıp bölüp hesap yapmak ve bundan çıkarım yapmak. Sonuçta burası Türkiye. Ama demem o ki 7litre/100 km ye kadar yakan benzinli bir araçtan fazla yakıyor diye bahsetmek çok doğru olmaz kanısındayım. Kaldı ki ülkemizde aynı özelliklerde dizel araca 15-20bin bandında bir para ekstra ödeniyorsa hiç ama hiç gerek olmadığı taraftarıyım. Ülkemizde 180-200bin verip ne marka olursa olsun özellikle dizel olsun ve az yaksın diye alan, dışı zengin içi fakir bir felsefe de yok değil yani tabi bu da tamamen kişilerin cebini ve kendini ilgilendiren ayrı bir anektot. Saygılar.

(Bu arada avatar fotoğrafımda görünen değer geçen seneki eski aracım 1.6TDI DSG Octavia Style CR e ait yakıt değeri. Belki net okunmuyodur 74 km yol almışım. 3.6L/100km ve kar lastiği takılı. Dediğim gibi bu kıstas olamaz sadece denedim ve uzun yolda bu rakama ulaştım sabır ve sebatla. Yine karma tüketim değerim 4.8-5.0 L civarlarındaydı.)
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2018, 20:30:15 Gönderen: Agronom »

Çevrimdışı yusuf28

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Agronom;632594
Bana biraz sayısal sürüş dinamiklerinden yararlanarak değilde ezberden ve kalpten verilerle olayı değerlendiriyormuş gibi geliyorsunuz Yusuf bey. Benim de ilk aracım Punto evo 1.3 mjet dynamic idi. Normal şuanki aracımı kullandığım ayarda kullandığımda uzun yolda 4.0L lere kadar indiğimi bilirim. Yani 85-100 bandında ve otobanda.Kaldı ki bu istisna bi durum ve her araç o hızlarda az yakar bu baz alınmamalı. Karma tüketimde şuanki kullandığım güzergahlarda punto ile 5.0-5.2 L / 100km yakıt değerlerini görüyordum. 75bg lik dizel bir araçtan bahsediyoruz ve çoğu punto kullanan arkadaşım 5,5-6.0L altına indiremediğinden ve çok yaktığından bahsederdi. Şuan da karma tüketimim 1.2 tsi 110 bg bir araçta 5.8L ise bu benzinli anlamında kıyas götüremeyecek kadar az bir rakam demektir. Bakın bu kadar uzun bir yazıda aracın yakıt değerini konuşup tartıştım. Hiç şu kadar km gitti, bu kadar kuruş yaktı demedim. çünkü bu gibi algılar insanımızı ciddi şekilde yanılgıya düşürüyor. Daha dün motorine 10kr zam yapılcak dendi 5.28 lere tekabül eder bu da. Bu ayrı bir konu çarpıp bölüp hesap yapmak ve bundan çıkarım yapmak. Sonuçta burası Türkiye. Ama demem o ki 7litre/100 km ye kadar yakan benzinli bir araçtan fazla yakıyor diye bahsetmek çok doğru olmaz kanısındayım. Kaldı ki ülkemizde aynı özelliklerde dizel araca 15-20bin bandında bir para ekstra ödeniyorsa hiç ama hiç gerek olmadığı taraftarıyım. Ülkemizde 180-200bin verip ne marka olursa olsun özellikle dizel olsun ve az yaksın diye alan, dışı zengin içi fakir bir felsefe de yok değil yani tabi bu da tamamen kişilerin cebini ve kendini ilgilendiren ayrı bir anektot. Saygılar.

(Bu arada avatar fotoğrafımda görünen değer geçen seneki eski aracım 1.6TDI DSG Octavia Style CR e ait yakıt değeri. Belki net okunmuyodur 74 km yol almışım. 3.6L/100km ve kar lastiği takılı. Dediğim gibi bu kıstas olamaz sadece denedim ve uzun yolda bu rakama ulaştım sabır ve sebatla. Yine karma tüketim değerim 4.8-5.0 L civarlarındaydı.)

Yani 150 tl benzin ile 350 km ile 380 km arasi yol yapmak fazlami yakiyor yoksa azmi anlayamadim

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: buralarda;628342
selam arkadaşlar Shell V-Power Kurşunsuz benzin kullanan ve yakıt hakkında yorumu olan varmı

Merhaba opet ile kıyaslarsak şahsi görüşüm shell çok daha fazla yakıyor.

Çevrimdışı Agronom

• Kıdemli Fabialog
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yusuf28;632658
Yani 150 tl benzin ile 350 km ile 380 km arasi yol yapmak fazlami yakiyor yoksa azmi anlayamadim

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=31457&page=72

Çevrimdışı yusuf28

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
sayın fabia kullanıcılar benzın fıyatları uctu lpg ne dersınız :)

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yusuf28;636499
sayın fabia kullanıcılar benzın fıyatları uctu lpg ne dersınız :)
valla lpg candır aracımı lpg li kullanıyorum hiçpişman değilim 1.0 mpi fabia 3

Çevrimdışı yusuf28

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fatih_buyuk;636555
valla lpg candır aracımı lpg li kullanıyorum hiçpişman değilim 1.0 mpi fabia 3

1.2 tsı lpg uyumlu olan yok bu aralar niz ne yapalım :(

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yusuf28;636564
1.2 tsı lpg uyumlu olan yok bu aralar niz ne yapalım :(
hocam inernette bu  videoya denk geldim taktırmak isterseniz araştırın derim fakat fiyatı yüksek
https://www.youtube.com/watch?v=Fhhy8SSK1Ag