škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İç temizlik ve boya detay hakkında bildikleriniz

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, benim de bu konuda öğrenmek istediğim bazı detaylar var.

Sonbahar gibi komple uygulama yaptırmayı düşünüyorum. O zamana kadar boyanın ve verniğin dış koşullardan (özellikle güneş ışığı) minimum hasar alması için alabileceğim önemler var mıdır? Örneğin, vernik üzerinde geçici bir koruyucu katman oluşturan cila vs. var mıdır? 1-2 yerde ciddi vernik aşınmaları var ve yazın Antalya güneşinin var olan aşınmaları daha kötü hale getireceğinden endişe ediyorum.

Bir de cam temizliği konusunda ne yapılmasını önerirsiniz? Ön cam hariç tüm camlarda kalıcı gibi görünen kireç lekesine benzer izler var. Ne yapacağımı bilemedim.

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;617774
Estağfurullah, bilgi paylaştıkça çoğalır, benimde yanlışlarım olabilir. :) Ben pamukla yapmıştım, mikrofiber bezle de olur tabi ama en güzel sonuç ufak makine ile yapılan olacaktır.
Detail işi biraz gönül ve bütçe işi açıkçası ve kocaman bir dünya. :)
Benim önerilerim;
-Chemical Guys Jetseal
-Chemical Guys Butter Wet Wax
-Soft99 Authentic
-Dodo Juice
-Zymöl Glasur (Porsche için özel üretilmiş)
 Aklıma şimdilik bunlar geldi. Hepsi de kaliteli, daha çok parlaklığa yönelik güzel ürünler.

Alıntı yapılan: Tamer06;617775
[MENTION=14595]RC0337[/MENTION] unutmadan aracınızda kılcal çizik, hare vs. varsa max. parlaklığa ulaşamazsınız. Yüzeyin daha parlak ve pürüzsüz olması için mutlaka polisaj  işlemi yapılması gerekir. Böylelikle max. parlaklığa ulaşırsınız. ;)

abi torpidoya ve göstergeye nasıl uygularız peki polisaj işini daha fazla toz bırakmaz mı

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;617774
Estağfurullah, bilgi paylaştıkça çoğalır, benimde yanlışlarım olabilir. :) Ben pamukla yapmıştım, mikrofiber bezle de olur tabi ama en güzel sonuç ufak makine ile yapılan olacaktır.
Detail işi biraz gönül ve bütçe işi açıkçası ve kocaman bir dünya. :)
Benim önerilerim;
-Chemical Guys Jetseal
-Chemical Guys Butter Wet Wax
-Soft99 Authentic
-Dodo Juice
-Zymöl Glasur (Porsche için özel üretilmiş)
 Aklıma şimdilik bunlar geldi. Hepsi de kaliteli, daha çok parlaklığa yönelik güzel ürünler.

Piano black alanlarda hangi ürünü kullanmıştınız. Genel olarak orta sertlikte polish önerisi okudum ama bende henüz uygulama yapamadım.
[MENTION=13991]mojaverock[/MENTION] özellikle ön konsolda parlaklık yerine mat görüntü tavsiye edilir. Bununla birlikte kullanacağınız "genel temizlik" ürününün UV koruması da olursa güneşin yıpratıcı etkilerinden bir nebze olsun koruyabilirsiniz. Auto Finesse Spritz, Meguiar's Natural Shine Protectant gibi ürünlerde bu koruma vardır.

Bu arada rutin iç temizlik için şu videoyu tavsiye ederim. Arabaya bindiğinizde 2 dakika harcayarak tertemiz iç mekanınız olur :ok:
https://www.youtube.com/watch?v=bYUfweKeaDQ

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dawn;617777

Sonbahar gibi komple uygulama yaptırmayı düşünüyorum. O zamana kadar boyanın ve verniğin dış koşullardan (özellikle güneş ışığı) minimum hasar alması için alabileceğim önemler var mıdır? Örneğin, vernik üzerinde geçici bir koruyucu katman oluşturan cila vs. var mıdır? 1-2 yerde ciddi vernik aşınmaları var ve yazın Antalya güneşinin var olan aşınmaları daha kötü hale getireceğinden endişe ediyorum.

Bir de cam temizliği konusunda ne yapılmasını önerirsiniz? Ön cam hariç tüm camlarda kalıcı gibi görünen kireç lekesine benzer izler var. Ne yapacağımı bilemedim.

Soft99 Fusso Coat öneririm fazla parlaklık vermez ama kalıcılığı iyi olan bir koruma ürünüdür. Üretici 12 ay vaat veriyor ama ülkemiz şartlarında agresif temizleyiciler kullanılmadığı taktirde 6 ay boyanızı korur. Ayda birkaç defa Sonax BSD kullanırsanız'da tadından yenmez olur. ;)

Alıntı yapılan: RC0337;617791
abi torpidoya ve göstergeye nasıl uygularız peki polisaj işini daha fazla toz bırakmaz mı

Ben torpidodaki çizikleri pasta ile almıştım ama pasta normal olarak toz bırakıyor. Meguiars Plastx hiç kullanmadım ama uygulama yapanların güzel sonuçlar aldığını gördüm, plastx sizin için uygun olur. Pasta vs. uğraştırır.

Alıntı yapılan: wertasd;617794
Piano black alanlarda hangi ürünü kullanmıştınız. Genel olarak orta sertlikte polish önerisi okudum ama bende henüz uygulama yapamadım.

[MENTION=13991]mojaverock[/MENTION] özellikle ön konsolda parlaklık yerine mat görüntü tavsiye edilir. Bununla birlikte kullanacağınız "genel temizlik" ürününün UV koruması da olursa güneşin yıpratıcı etkilerinden bir nebze olsun koruyabilirsiniz. Auto Finesse Spritz, Meguiar's Natural Shine Protectant gibi ürünlerde bu koruma vardır.

Bu arada rutin iç temizlik için şu videoyu tavsiye ederim. Arabaya bindiğinizde 2 dakika harcayarak tertemiz iç mekanınız olur :ok:
https://www.youtube.com/watch?v=bYUfweKeaDQ

Eski aracımdaki teyip etrafında çok sayıda tırnak çiziği vardı, menzerna 300'ü pamuğa ufak bi bezelye tanesi kadar damlatıp biraz baskıyla uyguladım, 300 normal olarak çizik bırakıyor, sonrasında ise 2500 uyguladım, güzel sonuç aldım.

hızlı resim yükle

resim yükle

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;617755
Polisaj işlerinde hiç bilginiz yoksa araca hemen müdahale etmeyin. Daha demir tozu ve kil temizliği de yapılacak. 2500'un ağır kaçacağını düşünmüyorum. Önerilen 2500 için 3d spider cut pad, 3800 için LC siyah finish pad kombinasyonudur ama başlangıç olarak befar bordo ve beyaz da kullanabilirsiniz.

Tamer verdiğin değerli bilgiler için teşekkürlerimi sunarım öncelikle. Başlangıç önerilerin bile benim için yeterli düzeyde. diğer arkadaşlara önerdiğin ürünler konusunda da inceleme yapacağım.

Polisaj işlemini dışarıda yapmak da sağlıklı olmayacaktır, bir yandan araba kaporta yüzeyini dezenfekte etmeye çalışıp diğer yandan gelen tozların yapışması ve polisaj ile tozun verniği çizmesi durumu da olasılıklar dahilinde.

Aracımın kapısına teker altında sıkışan bir taşın kaldırıma çarpıp sekerek tekrar kapıma çarpması gibi bir şansızlık yaşadım ve akabinde sinirle, bilgi ve birikim eksikliği de pasta kullanma gafletinde bulundum. ama finishing yapılmadığı için çok da hoş olmadı.muhtemelen zamanla çizik ortaya çıkacaktır.

merak ettiğim diğer bir konu da bu ürünlerin aşındırıcılığı, sizce uygulama aralıkları ne olmalı? sonuçta yapılan işlemde kullanılan üründe mikro aşındırıcılar mevcut.

Meguiar's plastx kullanacak arkadaşlara önerim,
Ürün işe yaramıyor değil, biraz sabırla ve özenle çalışmanız gerekecek, iki dakikada yaptım oldu ile halledemezsiniz. İşe yarıyor mu derseniz, bu biraz göreceli de olsa, eh işte biraz gözünüzü boyuyor.

VE arkadaşlar, bu işin ucuz yollusu yok. ucuza nasıl malederim diye düşünmeyin, olmaz. Bütçe ve zaman ayıracaksınız. Yoksa başlarsınız bir hevesle, sonra da amaaaan lan zaten satacağım der çıkarsınız.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 17:25:35 Gönderen: devrimyalcin »

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13586]devrimyalcin[/MENTION] Rica ederim, polisaj için dediğiniz gibi en iyi kapalı ortam olacaktır. Yılda 1 defa polisaj, koruma ürünleri ve dikkatli yıkama aracınız için yeterli olacaktır. ;)

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dawn;617777

Cam yüzeyde kalıcı ve geçmeyen lekeler varsa bazı markaların cam leke çıkarıcı ürünleri var. Aşağıdaki linkini vericeğim ürünü onlardan biri. Kullanan ve cam veya sunrooftaki lekelerini temizleyen arkadaşlar var bildiğim.
http://www.kimyasaladamlar.com/glass-stain-cleaner-cam-leke-cikarici80ml-pmu499
Standart cam temizliği içinse valet pro, auto finesse, gyeon vs. gibi birçok markanın cam temizleyici ürünleri var. Herhangi birini tercih edebilirsiniz. Zaten piyasadaki cam temizleyici ürünlerin birçoğunun etken maddesi İPAdır. Tabi en önemli konu hangi detay ürününü kullanırsanız kullanın güneş altında uygulama yapmamanız ve uygulama yapacağınız yüzeyin soğuk olması. Daha detaylı bilgi almak isterseniz kardeş forum detailturkey var, oraya bakabilirsiniz.

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;617919
[MENTION=13586]devrimyalcin[/MENTION] Rica ederim, polisaj için dediğiniz gibi en iyi kapalı ortam olacaktır. Yılda 1 defa polisaj, koruma ürünleri ve dikkatli yıkama aracınız için yeterli olacaktır. ;)

abi nerde öyle mekan :) dikkatli yıkama boya koruma yaptırıp yıkamaya bıraktım sabit bir yer herzaman gittiğim dayıların yaptığı fırcayı alıyor zor gelince başlıyor fırcaya artık verilen cevapta abi bastırmadan yapıyorum :)
sonuç benzinlikte yıkamaya devam

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RC0337;617955
abi nerde öyle mekan :) dikkatli yıkama boya koruma yaptırıp yıkamaya bıraktım sabit bir yer herzaman gittiğim dayıların yaptığı fırcayı alıyor zor gelince başlıyor fırcaya artık verilen cevapta abi bastırmadan yapıyorum :)
sonuç benzinlikte yıkamaya devam

En iyisi. :) Gece 10'dan sonra kimsecikler olmaz.