škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

bizim octinin katalizöründen cızırtı sesleri geliyor...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 04OctaviaElegance

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yine bir problemle siz üstadlarımın karşısındayım.
gün geçmiyorki kıçımdan yeni yeni problemler uyduruyorum.idare edin :++:

bizim octinin tam alt kısmından cızırtı sesleri geliyordu.son 1 aydır kulak asmıyordum fakat iyice canımı sıktı.
durur vaziyette gaza hafiften basıyorum aracı hareketlendirmeye başlarken bu ses.
eksozcuya gittim altına indi baktı katalizöre araç rölantide çalışırken yumrukladı aynı ses yine çıktı.dediki katalizörün içi dağılmış.
ne yapmamız gerekli dedim.katalizörün içini avuç içi büyüklüğünde delicez.
içinden o arı peteğine benzer parçaları çıkartıcaz sonra tekrar kaynatacaz.düzelecek dedi.
bende baktım ee dedim fiş takılı katalizöre arıza lambası yakmasın.
bişe diyemem o zaman dedi.yakar yada yakmaz şans.tereddüt ettim ve teşekkür ederek oradan ayrıldım.

şimdi katalizörün içini açtırıp içindekileri çıkartırayım mı?
o fişin ucunda birşey varmıdır.
içindekileri çıkartırken o sensöre zarar verirmiyiz.
önerilerinizi bekliyorum.
yoksa bundan sonra böyle mi binmeliyim anlamadım gitti.fakat ses sinirimi bozuyor araba eski araba görüntüsü veriyor o ses çıkınca.tabi bizim karizma yerlerde :sopa:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geçmiş olsun bazı octiler sanayii seviyor demek ki.İnşellah ucuz bişekilde halledersiniz.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2000 devir civarına sabitleyince zırrrrr diye titreme sesi mi geliyor?

Bu arada sizde tek sensör mü var yoksa çift mi tek sensörde söksen sorun olmaz diye düşünüyorum çift sesörde kesin olur ama. .

Çevrimdışı swwp07

• 150 HP
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bence biz octi sahipleri biraz fazla pimpirikliyiz en ufak bi sesde hemen ne problem var aman noldu diye velveleye veririz ortalığı:)
tamam kolay kolay arıza vermiyolar ama verdilermide cüzdan maaş aylık ne varsa gidiyo...
allah kolay halledilebilen problem versin (gönül isterki hiç olmasın ama kul yapımı illaki bişeyler oluyo)

octavia rally team powered by swwp07

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim megane de aynı ses vardı ben yaptırmadan uzun bir süre o şekilde bindim ya kat iptali yapacaksınız ki büyük ihtimalle arıza lambası yakar yada yeni bir kat alıp takacaksınız oda biraz tuzlu olacaktır ben olsam o şekilde biner yada iptal eder lambaya katlanırım yenisine o kadar para kesinlikle vermem
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
alaka gösteren herkese teşekkür ederim.:)

şimdi gelelim probleme aynen tam araba 2bin devir çevirtiyor hareketlenme anında 1500e düşer gibi yaptığı anda cızırtı fakat sadece kalkış anında araç seyir haline dönünce ses kayboluyor.sensör tek yani katalizöre takılan fiş tek.başka yok.

aracın çekişince problem yok bastığım vakit gayet iyi ivmeleniyor.
kat iptali yaptırmam mümün değil.yeni katalizör almam heleki hiç mümkün değil. :D
o sensörün ucu nasıldır acaba aynı maf sensörü gibi içinde flaman tel gibi birşey varsa yandık dağılan parçaları çıkartırken illaki zarar görür.sanırım o sensör emisyonu ölçüyor ve biz o arı peteğine benzer parçaları çıkardığımızda emisyon artacak ve lamba yakacak gibime geliyor.iki ucu b.oklu değnek :D
sesnsör tek olduğunda yakmaz mı dersiniz ? :)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lambda sensörü tek anlaşılan. çekişte yada tüketimde bir değişiklik yoksa elletmeyin boşuna derim. ama ileride bu iki konuda sıkıntı çıkmaya başlarsa boşaltın gitsin içini yenisi üniversal olanlar 600-1000 tl orjinalleri 1500 tl civarında olur.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sensor anahtar ile sökülüyor buji gibi bir şey ucuda öyle biz kat dağılırsa onu kesip düz boru yapıp devam edeceğiz birazda performans artışı oluyor tabiki :)

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
o sensör olan buji gibi fişi çekip çıkartıp temizlesek sonra tekrar kaynatsak sanırım bir problem olmaz değil mi? :)

Çevrimdışı ahmetozdag

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorun benim golf 3 te başıma gelmişti 6 ay önce.katalizörün içi dökülmüştü. Benim lambda tek katalizörden önce bir tane vardı. O yüzden yenisini almak yerine katalizörü söktürdüm onunla aynı ebatta susturuculardan taktırdım ses çok çıkmasın diye. Çekişte bi miktar artış oldu. Yakıtta artar dediler ama tam ölçüm yapmadığım için bilmiyorum.
Sizin dikkat etmeniz gereken lambda sayısının kaç tane olduğu. Eğer sadece katalizörden önce varsa bence iptal ettirin katalizörü. Çünkü katalizörün içindeki parçalar döküldükçe egzosu ve bi sonraki susturucuyu tıkamaya başlayacak. O zaman hem çekiş düşecek hem de diğer susturucuları değiştirmeniz gerekecek. İleride Masrafınız artarabilir.
Ama katalizörden sonra lambda varsa daha fazla masraf çıkaracaktır size çünkü katalizörü yenilemeniz gerecek. Yoksa 2. lambda dan dolayı motor arıza lambasını söndüremezsiniz ve muhtemelen motorun çalışması düzensizleşir.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ahmet hocam;
açıklamanız için teşekkür ederim.geçen hafta eksozcuya gittiğimde arabanın altına indip baktık katalizörden sonra lamda sensörü yok.en son katalizörde son buluyor.anyalayacağınız katalizörden sonra son susturucu ve eksoz ucu bulunmakta.
şimdi diyorum ki;
katalizörü hiç çıkarttırmadan oksijen kaynağıyla alttan el büyüklüğünde bir delik açtırıp içindekileri çıkarttırırsam(arı peteğine benzer) ondan sonrada orayı tekrar kaynatıp kapatırsak sanırım problemi çözmüş oluruz değil mi?

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
alttan açtırırsan muayenede sıkıntı yapabilirler :)
en temixi söktürüp yeniden kaynattrımak