škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor yağ kapağındaki anlayamadığım boza rengindeki vıcık karışım...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurseyhan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

ok ile işaretli olan kısım zamanla bu mayonezden olayı tıkanıp daha fazla mayonez oluşumuna neden oluyor oraları söküp bi temizlerseniz motordan çıkan yağ buharı ve sıcak hava motara daha kolay gidecektir sıcah hava iyi gelmez motora ama içinde filitre gibi bişey var ben temizleyemedim o filitreye bnzeyen şeyi kabasını altım sadece ama oluşum azaldı  fazla çıkartmıyor artık.yada boruyu yenisi ile değişmek lazım.

Çevrimdışı 04OctaviaElegance

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yarın açayım o bölgeyide hazır spreyimde var temizleyeyim bari...
gösterdiğiniz için teşekkür ederim tekrardan.

kısa mesafe sendromu hea iyimiş :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: 04OctaviaElegance;88632
usta sen ne kadar silersen sil yine olacaktır dedi.
o her arabada az yada çok oluyormuş.
şimdi conta mı çıktı başımıza hey allahım :(

Alıntı yapılan: 04OctaviaElegance;88636
en son ki 89bin km'de Elf 5-30 yağ koymuştum.
4litresi 45 liraydı.sonra yağ çubuğunu doyuramadık normal değere gelsin diye 1 litre daha koyduk. toplam karterde 5 litre 5-30 yağ mevcut öyle açık yağ kesinlikle koymam sinekimdir böyle durumlarda.

Acaba bakım zamanı geldide ondan mı böyle yapıyor diye düşünüyorum daha 6000 km önce yağı değişti.6bin km'de yağ bozulurmu ki
Wv servisinin yolunu tutacağız gibi duruyor sanırsam.

Alıntı yapılan: AhmetH;88656
Kısa mesafe sendromu evet :)

Hakan haklı.

bizde yatan araba besliyoruz ordan biliyorum :D

bu sorun başıma gelmedi çok dikkat ederim motor ısınmadan tam gaz bile yapmıyorum :)
Favorit' i bir-iki sene kadar hep kısa mesafe kullandım, motor ısınamadan rampada sıkıştırmak durumunda kaldım, bakımlarını yaptıramadım, yağ değişimi geldi de geçti bile; ancak o mayonezden gram yok Maaşallah. Bence bu kadar yoğunsa mutlaka bir yerlerinden az az da olsa yağı suyu birbirine karıştırıyor makine.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bugün gittim WV özel servisine.
sordum bunda mayonez oluyor :D
ne yapıcaz.
servisteki adamın dediği ilk şey bakım zamanında motorun yağını vakumla çektirmişsin yaş çubuğundan ve farklı tipte yağ koymuşsun.bu yüzden yapar dedi.
ŞOK oldum adeta dedikleri aynen tutuyordu yağ çubuğundan birşey saldılar kirli yapı vakumla çektiler ve direkt yeni yağ eklediler.

olmaz dedi tapayı açıcan öyle boşaltıcan yağı vakum çektiğini çekiyo çekemdiği pis yağı karterde bırakıyor dedi eski yağla yeni yağ karışınca böyle durum oluyor dedi.
conta dedim yanmamışmıdır yok dedi contan sağlam.suyun falan yerinde.
bundan sonraki bakımda zaten 5bin km kaldı tapayı söktürüp iyice süzülünceye kadar beklettiricem ve öyle değiştirticem yağını.

skoda CASTROL 10-40 yağ öneriyormuş bende süpermarketlerde yazan 5-30 yağ koydum.hey allam ne kadar saf insanım ben süper market ne bilcek senin arabana koyulan yağı.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
:)

Geçmiş olsun. Dedim 5.30 yağ ona biraz lüks. Pek ince gelir.

Vakumla çektirmek kötüdür. Tapadan boşaltın, 15-20 dk. max sürer, üst kapakda açık olsun. Gerçi değişen adam zaten bilir.

Kısa mesafe kullanımının sorun olup olmadığı anlaşılır değişimden sora ;)

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
üstadım büyüksün başka birşey demiyorum.
yorumlarınız çok mantıklı ve doğru geliyor.
daha diyecek bir laf bulamıyorum.
kısa mesafe sendromu dediniz aynen tuttu :D
sıcak yağ soğuk motor bloğu dediniz sağ gözümü seyirtip düşündüğümde çok mantıklı daha ne diyeyim :)

SAYGI DUYUYORUM
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2010, 23:36:00 Gönderen: 04OctaviaElegance »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Abi bırak üstad müstad noluyoz ya, ben üni öğrencisi sapkın bi tipim yaş 21 o kadar :lol: İşim olmaz fazla bu tarz şeylerle ama işte amatör herkesin biliceği kadar falan filan bişiler oldu zamanla :)

Umarım hallolur mayonez sendromunuz :)

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende çok büyük değilim canım olsun arkadaş üstad sayılırız bende 22 yaşındayım.
ama yazdıkların çok hayret verici bizde kendimize göre işimizi görecek kadar bilgi sahibiyiz ama sen problemi fiziki ve kimyevi olarak açıklıyorsun ondan üstadımsın diyorum.

ÜSTAD... :ok:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyük ihtimal yağ filtresinide değiştirmiyorlardı o zaman vakumla çektiklerinde :rolleyes::confused: yoksa o zaman vakumun anlamı kalmaz onu söktükleri zaman, demek istediğim eski kirli filtreye yeni yağ ekledir değil karterde kalanın üzerine birde. Her yağda filtrede değişir, değişmesi gerekir mutlaka. Yok değiştirdiyseler bunada şükür o zaman tabi. Alttan açıkken ben birde üstten temiz yağ döktürüp son kalanlarında süzülmesini sağlıyorum, hoş benimki hastalık ayrı mesele :hanz::hanz::hanz:

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yok yağ filtresi falan onlar değişiyor.
onlarda problem yok.
yeni yağla birlikte eskiside süzüleceğinden üzerinde kirli yağ birikmesi bir miktar temizlenmiş olur. :)
arabamız 95binde şuan 100bin bakımında öyle yaptırayım bari :)