škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor yağ kapağındaki anlayamadığım boza rengindeki vıcık karışım...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 04OctaviaElegance

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın üstadlar wv. forumunda gezerken şu bizim kapı açık gösteren switch'lerin temizleyici spreylerle temizlenebildiğini okudum bu sabah balata spreyi aldım ve 4 kapıya sıktım değişen bişe olmadı gerçi :haha:

her neyse geri kalan spreyide motorun yağ birikmesi yapmış bölgelerine sıkarım dedim.motorun yağ konulan kapağını bir açtım ŞOKKKK. :eek:
YAĞA SU MU KARIŞTI ACABA?
korktum bir an, önceden şahinimiz vardı onda daha çok vardı ve conta yanmıştı.
üleyyn dedim yoksa bizimkidemi hastalandı

sonra hemen kapağı kapattım gittim sanayiye ustaya sordum açıklaması yağın içindeki bir miktar suyun buharlaşmasıymış.
O an içim rahatladı fakat tam olarak değil.
Kapağı ve o bölgeyi temizledim bir süre gezdim durunca tekrar baktım bir kaç su zerreciği daha var kapakta.
Acaba sizin octi'lerde de böyle bir durum var mı?
Durum normal mi yoksa acilen servisin yolunu tutmalımıyım karar veremedim.

Siz üstadlarım ne diyorsunuz bu duruma...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Normal değil. Contanız su kaçırıyor büyük ihtimal. Böyle kullanmaya devam etmeniz tamamen risksiz değil.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
usta sen ne kadar silersen sil yine olacaktır dedi.
o her arabada az yada çok oluyormuş.
şimdi conta mı çıktı başımıza hey allahım :(

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Yok öyle bir şey.

Ey ahali! Size sesleniyorum, herkesin arabasında kesinlikle oluyor mu bu durum?

Bizim 500.000 km'ye dayanmış Vectra'mızda olmuyor mesela? Kendi aracımda yok, diğer araçlarımızın hiç birinde yok.

Eğer ultra ötesi dandik bir yağ kullandıysanız yapmış olabilir. Köpürür ucuz yağlar. Ama bu durum normal falan değil.

Su karışıyor kanımca motora. Blok, kapak falan çatlak diyecem ama zor ihtimal hani contanız sağlam çıksa o denirde...

Muhtemelen su karışıyor. Tabi kesinlikle emin değiliz tahmin yürütüyoruz. :D

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
en son ki 89bin km'de Elf 5-30 yağ koymuştum.
4litresi 45 liraydı.sonra yağ çubuğunu doyuramadık normal değere gelsin diye 1 litre daha koyduk. toplam karterde 5 litre 5-30 yağ mevcut öyle açık yağ kesinlikle koymam sinekimdir böyle durumlarda.

Acaba bakım zamanı geldide ondan mı böyle yapıyor diye düşünüyorum daha 6000 km önce yağı değişti.6bin km'de yağ bozulurmu ki
Wv servisinin yolunu tutacağız gibi duruyor sanırsam.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Bak aklıma ne geldi.

Eğer aracı yoğunlukla kısa mesafe kullanıyorsanız yağ ısınmış ama blok henüz ısınmamışken istop ederseniz, sıcak yağ/soğuk motor içerde nemleme yapabilir. Bir çok yerde normal olduğundan bahsediliyor ama zaten kış geçti havalar sıcak hani çok soğuklardada yapabilir yine yukarki anlattığım duruma müteakip ama sanmıyorum normal olsun.

5-30 ince gelmez mi ona yav :D

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben yağ cetveline baktım asgari 5-30 azami 0-30 yağ konulabiliyor diyor.
Hani şu carrefour'larda kipa'larda cetvel koyarlar ya yağların yanına ondan işte.

Biliyormusunuz sayın üstadım siz arabalardan anlayan gerçek bir kullanıcısınız yada gizli gizli tamircisiniz yada çok iyi bir tahmincisiniz.

Arabayı %35-%45 şehir içi ve kısa mesafe kullanmaktayız.
Çünkü dükkanla ev arası kullanıyoruz arası 2 km var yok.
kontağı açıp marşa bastıktan sonra araba daha 60dereceye varmadan dükkana varmış oluyorum.koca gün dükkan önünde duruyor sonra akşam oldumu eve.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi çok miktar yok ama sinir bozdu.Bencede olmaması gereken bir durum.
şuan 95binde ve 100bin km bakımında yağını değiştireceğim.işallah keser.
gelecek rutin bakımda ne marka ve hangi incelikte yağ kullamamı önerirsiniz.
çare yok sile sile 5bin km daha böyle gidecek :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Yok yav estagfurullah :D :p

Muhtemelen bu dediğimde bir sebep. Fazla kısa mesafe kullanmamak lazım blok ve yağ sıcaklığı birlikte kalmalı motor açısından iyi olması bakımından. Yinede bu dediğim çoğu ustanın aklının kıyısının köşesinden geçmez.

Zira düşük km li ve nispeten yeni sayılabilecek bir araçta conta yemek zor başınızdan hararetli şeyler geçmediyse, ama imkansızda değil yinede siz antifiriz seviyenizi gözlemleyin. Ama öle 50-100 km yapmayla bişe değişmez pek biraz uzun vadede bakın.

En iyi kararı yine gören bakan usta verecektir.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
düşünüyorum.
başımdan yani aldığımızdan beri(9 ay) hararetli bir olay geçmedi.
araba ısındıktan sonra yazın ortasında kullanmamıza ve bazen rampa yukarı sıkıştırmama rağmen araba 90dereceyi milim geçmedi 90da çakılı sürekli.
soğutma suyunda(pembe renkli sıvı) gram eksilme yok sürekli her daim kontrol ederim.
klimanın soğuğu sıcağı tam yerli yerinde canavar gibi arabayı buzaneyede çeviriyor hamam gibide yapıyor.
ama bu b.oklu sıvı canımı sıktı doğrusu. :(
başka üstadlardan ne yanıtlar gelecek acaba

Çevrimdışı ugurseyhan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
nemlenme  kısa mesafelerde yapabilir ama ayrıca aracınızda  su eksiltmeside var ise ve hararet yaptırmadıysanız yağ soğutucunun içindeki filim  conta bozulmaya başlamış ve yağa su karışmaya başlamıştır diyebiliriz eksiltmeyosa sıkıntı yoktur ama suyunuzda eksiliyorsa  ön yağ soğutucusunu sorun bana usta %99 soğutucu dedi ve öyle çıktı durum buşekilde.
bide dandik yağlar yapabiliyor bidahakine castrol 5-30 veya mobil 5-30 koup deneyin ama castrolde de aynı b.oklu manzara ile karşılaşma ihtimali yüksek  baktınız olmuyo üzerine sifonu çekin gitsin.
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2010, 20:30:37 Gönderen: ugurseyhan »

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kısa mesafe sendromu  evet :)

Hakan  haklı.

bizde  yatan  araba besliyoruz ordan biliyorum :D

bu sorun başıma gelmedi çok dikkat ederim motor ısınmadan  tam gaz bile yapmıyorum  :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ayrıca motor yağı markası değiştirmeyin.

mobil super S 10-40  yada  Castrol GTX magnatec 10-40  fazlasıyla  yeter  bu araçlara bence.

yağ filitresinide her değişimde değiştirin.

ayrıca karter havalandırma borusunu  da temizletmenizi tavsiye ederim.

mayonezin nereyi sardığı belli olmaz :D

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;88657
İlginç bu durum o kadar senedir kullanıyoruz ilk sende gördüm daha . .

Mayonez derler  buna :)

çok bilinir  oysaki

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Mayonez dedi ya  :D :D :D

Bende biliyorum ki biraz daha atmosferay makine sorunudur turbotiklerde olmaz pek ;)