škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DSG n-p KONUMU VİTESTEN GELEN TIK SESİ

Rache · 13 · 5331

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. 2 sorunla karşı karşıyayım.  bugün aracımı durmuş vaziyette N konumuna aldım. Frene basınca vitesten TIIK diye ses geliyor. Frene basıp cıkarınca sürekli aynı sesi duyuyırum vites tarafından. D-R konumuna atarken öğle irşeyle karşılaşmadım. Fakat P konumuna atıp öğle deniyim dedim. Frene basıp ayagımı cekince yine aynı sorun TIIK d,ye ses cıkarıyor ve elimle cok rahat hissediliyor. Aracıda ilk çalıştırdıgımda Frene bastığımda fren pedalının ordan tıırrrrkk diye bir ses geliyor. bunları yaşayan arkadaşlar var? not: Aracımda daha önceden kavrama ve volant değişimi olmuştu.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13961]Rache[/MENTION]

Korkacak bir durum yok olması gereken bir durum, vites kolu kilit mekanizması çalışıyor. Frene basınca kilidi açıyor ve kol boşta kalıyor, freni bırakınca kilidi bırakıyor ve vites kolu hareket etmiyor. Sıkıntı yok.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bunu daha önce yapmıyordu. özellikle araç durmuşken,frene basınca tııırrrr diye ses cıkarıyor fren pedalından. ve frene ne zaman bassam vites kolunda tlık sesi geliyor daha önce hissederdim var olsaydı

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rache;642545
bunu daha önce yapmıyordu. özellikle araç durmuşken,frene basınca tııırrrr diye ses cıkarıyor fren pedalından. ve frene ne zaman bassam vites kolunda tlık sesi geliyor daha önce hissederdim var olsaydı

Fren pedalında ki sesi bilmiyorum ama vites kolundaki ses benim araçta da mevcut aslında tüm otomatiklerde var. Daha önce dikkatinizi çekmemiş demek.

Çevrimdışı Birader

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;642548
Fren pedalında ki sesi bilmiyorum ama vites kolundaki ses benim araçta da mevcut aslında tüm otomatiklerde var. Daha önce dikkatinizi çekmemiş demek.

Yapmayın hocam böyle genellemeler...

Vites kolunda veya frende duyulan/hissedilen bu sesler, tıkırtılar falan normal değil. Hele hele tüm otomatiklerde var ifadesi tamamen hatalı.

Sorun sahibi aracını mutlaka yetkili bir servise göstermeli...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Birader;642628
Yapmayın hocam böyle genellemeler...

Vites kolunda veya frende duyulan/hissedilen bu sesler, tıkırtılar falan normal değil. Hele hele tüm otomatiklerde var ifadesi tamamen hatalı.

Sorun sahibi aracını mutlaka yetkili bir servise göstermeli...

Hissedilen ses vites kolu kilit mekanizması olduğu için ve tüm otomatik araçlarda aynı kilit sistemi kullanıldığından mecburen o hissedilecek bunun kaçarı yok maalesef. Sonuçta bu bir arıza değil yapısı gereği öyle aynı olay benim aracımda da mevcut ilk günden beri, bence önemsiz bir şey ama araç sahibi kendisi bilir servise göstersin aynı cevabı alacak :ok:. Fren pedalındaki ses için yorum yapmıyorum onunla ilgili bir fikrim yok.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2018, 17:55:55 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı Birader

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;642630
Hissedilen ses vites kolu kilit mekanizması olduğu için ve tüm otomatik araçlarda aynı kilit sistemi kullanıldığından mecburen o hissedilecek bunun kaçarı yok maalesef. Sonuçta bu bir arıza değil yapısı gereği öyle aynı olay benim aracımda da mevcut ilk günden beri, bence önemsiz bir şey ama araç sahibi kendisi bilir servise göstersin aynı cevabı alacak :ok:. Fren pedalındaki ses için yorum yapmıyorum onunla ilgili bir fikrim yok.

Sevgili hocam,  
 Bugüne değin, CVT şanzumandan, tork konventörlü otomatiklere kadar neredeyse tüm otomatik şanzuman sistemlerini kullandım. Şu anda da zaten DSG şanzumanlı bir Superb sahibiyim. Ayrıca yine tam otomatik, tiptronik bir Mercedes'im var.

Bahsettiğiniz kilit mekanizması nedeniyle vites geçişlerinde sözü edilen sesi hiç duymadım, yaşamadım. Bugün yine özellikle aracımı (Superb) çalıştırırken ve vites değiştirirken dinledim, hiç böyle bir hisle karşılaşmadım.

Tabii sorunu yazan kişinin aracına binip, nasıl bir ses duyduğunu veya ne hissettiğini bilemediğimden çok da ısrarcı olmak istemiyorum. Ama genel bir durum olmadığına eminim...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17105]Birader[/MENTION]

Sanırım arkadaşın sorununu farklı anlamışsınız. Bahsettiği durum vitesi değiştirme ile ilgili değil sadece vites koluna dokunarak ve fren pedalını basıp bırakınca ekrandaki yeşil fren uyarı lambası ile paralel ufak bir tık diye ses geliyor ve o ses vites kolunda hafifçe hissediliyor yani kullanımla alakalı bir sorun değil. Aracı çalıştırmadan eliniz vites kolunda olsun değiştirmeyin frene basıp bırakın durumu fark edersiniz. Diğer markalarda aynı olay belki hissedilmez ama çalışma prensibi aynı manasında yazmıştım. Her neyse arkadaştan sorun hakkında geri bildirim gelmedi belki de hallolmuştur, bizden bu kadar :).

Çevrimdışı Birader

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;642645
@Birader

Sanırım arkadaşın sorununu farklı anlamışsınız. Bahsettiği durum vitesi değiştirme ile ilgili değil sadece vites koluna dokunarak ve fren pedalını basıp bırakınca ekrandaki yeşil fren uyarı lambası ile paralel ufak bir tık diye ses geliyor ve o ses vites kolunda hafifçe hissediliyor yani kullanımla alakalı bir sorun değil. Aracı çalıştırmadan eliniz vites kolunda olsun değiştirmeyin frene basıp bırakın durumu fark edersiniz. Diğer markalarda aynı olay belki hissedilmez ama çalışma prensibi aynı manasında yazmıştım. Her neyse arkadaştan sorun hakkında geri bildirim gelmedi belki de hallolmuştur, bizden bu kadar :).

Ben hiç böyle bir "tık" sesi veya hisle karşılaşmadım. Yine de dediğinizi yapacağım. Sonucu burada yazayım :)

Çevrimdışı Birader

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;642645

sadece vites koluna dokunarak ve fren pedalını basıp bırakınca ekrandaki yeşil fren uyarı lambası ile paralel ufak bir tık diye ses geliyor ve o ses vites kolunda hafifçe hissediliyor

Aracı çalıştırmadan eliniz vites kolunda olsun değiştirmeyin frene basıp bırakın durumu fark edersiniz.

bizden bu kadar :).

Alıntı yapılan: Birader;642654
Ben hiç böyle bir "tık" sesi veya hisle karşılaşmadım. Yine de dediğinizi yapacağım. Sonucu burada yazayım :)

Yeniden merhaba,

Dediğinizi aracımda denedim (2018 Superb Prestige DSG).

Gerçekten de, "araç çalışır durumdayken", hem P hem de N konumunda, elim vites topuzunu tutarken frene bastığımda hafif bir titreşim hissediyorum :) Bu konuda haklıymışsınız. Ama öylesine belirsiz bir titreşim ki, özel olarak dikkat etmedikçe fark etmeniz mümkün değil. Ama bu bir SES değil. Sadece vites kolunda hissedilen ve dediğiniz gibi bir kilit mekanizması serbest kalıyormuş hissini veren titreşim.

Ancak sorunu dile getiren arkadaşın durumu farklı olabilir. Çünkü daha önce kavrama ve volant değişiminden söz etmiş. Muhtemelen bizim hafifçe hissettiğimizi bu yüzden daha sert ve sesli olarak fark ediyordur...

Benden de bu kadar...:)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Dediğiniz gibi normalde farkedilecek birşey değil ama sonuçta oluyor. Arkadaşın sorunu bu aslında büyük bir ihtimal o da şimdiye kadar farketmedi. Bence de bizden bu kadar.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Birader;642689
Yeniden merhaba,

Dediğinizi aracımda denedim (2018 Superb Prestige DSG).

Gerçekten de, "araç çalışır durumdayken", hem P hem de N konumunda, elim vites topuzunu tutarken frene bastığımda hafif bir titreşim hissediyorum :) Bu konuda haklıymışsınız. Ama öylesine belirsiz bir titreşim ki, özel olarak dikkat etmedikçe fark etmeniz mümkün değil. Ama bu bir SES değil. Sadece vites kolunda hissedilen ve dediğiniz gibi bir kilit mekanizması serbest kalıyormuş hissini veren titreşim.

Ancak sorunu dile getiren arkadaşın durumu farklı olabilir. Çünkü daha önce kavrama ve volant değişiminden söz etmiş. Muhtemelen bizim hafifçe hissettiğimizi bu yüzden daha sert ve sesli olarak fark ediyordur...

Benden de bu kadar...:)

Arkadaşlar öncelikle Teşekkür ederim cevabınız için. şimdi biraz rahatladım o tık sesi normalmiş. Ama sabahları özellikle araç soğuk ve durmuş  vaziyette frene sıkı bastığım zaman fren pedalından  TIIRRRR diye bir ses geliyor. 5-6 saniye sürüp susuyor. Araç ısınınca bunu yapmıyor. bunu deneyen yaşayan oldumu

Çevrimdışı Birader

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rache;642693
Arkadaşlar öncelikle Teşekkür ederim cevabınız için. şimdi biraz rahatladım o tık sesi normalmiş. Ama sabahları özellikle araç soğuk ve durmuş vaziyette frene sıkı bastığım zaman fren pedalından TIIRRRR diye bir ses geliyor. 5-6 saniye sürüp susuyor. Araç ısınınca bunu yapmıyor. bunu deneyen yaşayan oldumu

Mehmet bey,

Aracımızdaki normal durumu paylaştık. Eğer sizde bunun dışında rahatsız edici bir his veya özellikle SES varsa aracınızı mutlaka yetkili servise veya daha önce kavrama ve volan değişimi yaptığınız yere gösterin.

Bahsettiğiniz sesin normal koşullarda gelmemesi gerekiyor. Ben volandan şüpheleniyorum doğrusu...