škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bilgisayar Kör Edebiliyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SUMA:)

• Seyirci
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baştan söyleyeyim bizim doktor.(Medical Park) Op.Doktor İsmail Özgür Şanlı.10 numara göz doktoru.:kiki:

Bilgisayar Kör Edebiliyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Özgür Şanlı, bilgisayarın, gelişme çağındaki çocuklarda kalıcı görme bozukluklarına sebebiyet verdiğini söyledi.

Op.Dr. Şanlı, bilgisayarın çağımızda giderek yaygınlaştığını, başlangıç yaşının da buna paralel olarak giderek düştüğünü söyledi. Göz hekimlerine başvuranların büyük kısmını bilgisayar kullanımına bağlı oluşan rahatsızlıkların teşkil ettiğini belirten Şanlı, şöyle konuştu: "Rahatsızlık, erişkinlerde bilgisayar karşısında uzun süre kalmaya bağlı gözlerde yanma, batma, kızarıklık gibi geçici göz kuruluğu belirtileri ile ortaya çıkarken kalıcı hasarlar daha nadir görülmektedir. Ancak göz anatomisinin
gelişiminin henüz tamamlanmadığı çocukluk ve ilk gençlik yıllarında uzun süreli bilgisayar ekranı karşısında kalmak, gerek göz kırpma refleksinin azalmasına gerek bilgisayar ekran ışınlarının direk etkisine bağlı olarak bir noktadan sonra kalıcı kırma kusuruyla sonuçlanmaktadır."
Şanlı, bunun, "özellikle son yıllarda yaptıkları çocuk göz muayenelerinde farkına vardıkları ancak tıbbi bilgiler arasında yer almayan bir durum olduğunu" söyledi.
Özellikle astigmatı olmayan gözlerde astigmat oluşması, daha önce mevcut bulunanlarda ise astigmatta 0.75 -1.25 seviyelerine varan artış söz konusu olduğunu anlatan Şanlı, şunları söyledi: "Bu değişim başlangıçta geri dönüşümlü değişimler şeklinde başlayıp uzun süren bilgisayar kullanımında (özellikle dört yıl ve üzeri) kalıcı hale gelmektedir.’’
Op. Dr.Özgür Şanlı, bu verilerin bilimsel çok merkezli araştırmalarla desteklendiğini söyledi. Ancak edinilen klinik tecrübelerle çocukların göz sağlığını tehdit eden bu duruma erkenden işaret edildiğini belirten Şanlı, şözlerine şöyle devam etti: "Bu gözlemler ışığında, bize düşenin dolu dolu yaşamakta olduğumuz bu bilişim çağında çocuklarımızı hayatımızın bir parçası haline gelen bilgisayarlardan tamamen koparmak değil bu cihazla tanışmayı belirli bir yaşa kadar geciktirmek ve kullanımı ise belirli
süreleri aşmayacak şekilde kısıtlamaktır."

http://www.medicalpark.com.tr/web/30-25888-1-1/medical_park_-_tr/bursa/doktorlar/ozgur_sanli
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2012, 18:54:48 Gönderen: SUMA:) »

Çevrimdışı Perfect

• Is Numero Uno
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.facebook.com/Perfectotobakim
Evet ailemde kimse gözlük kullanmıyor tek gözlük kullanan benim canım gözlerim bu lanet bilgisayar yüzünden 1.50 astigmat oldu.

Başka bir sebebi yok.Bilgisayardan olduğuna adım gibi eminim.

Doktorumda bunu söylemişti zaten.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2012, 18:37:38 Gönderen: Perfect »

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
22 senedir bilgisayar kullanırım. Kullanmak derken; günde 8-10 saat en az. Gözlerin birisi 1.5, diğeri 1.25. Bilgisayar ekranının gözü çok fazla bozduğunu düşünmüyorum.

Ama bu konuda bahsedildiği gibi ışığı düzgün kıramama olayı yok mu, beni asıl mahveden o. Colormatik camlı gözlüklerim var, ışıklı ortamda kapkara oluyorlar, bu bile yetmiyor bazen. Gözlerim kısık bakıyorum. En kaliteli güneş gözlükleri bile kar etmiyor, o kadar kötü durum. İşim gereği bilgisayar kullanmaya devam etmeliyim, sonumuz ne olacak bilmiyorum.

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben de bankada pc başında gözlük takmaya başladım. işin ilginci yakın değil uzak benim sorunum. 1 e 1 takılıyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Hacı Köksal;318545
ben de bankada pc başında gözlük takmaya başladım. işin ilginci yakın değil uzak benim sorunum. 1 e 1 takılıyorum.
Ne takıyon gözlüğü ki. Monitörü çek yakınına.:D
Şaka bir yana ilkokul 4. sınıftan beri gözlük kullanıyorum. 0,50 dinlendirici (!) ile başladım. 0,50 civarıysa bozukluk hiç alıştırmayın gözlerinizi o camlara.

Çevrimdışı merveceylan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Eskiden monitör filtreleri vardı. Şimdi nedense kullanılmıyor

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: merveceylan;321997
Eskiden monitör filtreleri vardı. Şimdi nedense kullanılmıyor

O filtreler crt monitorler icindi.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;319239
Ne takıyon gözlüğü ki. Monitörü çek yakınına.:D
Şaka bir yana ilkokul 4. sınıftan beri gözlük kullanıyorum. 0,50 dinlendirici (!) ile başladım. 0,50 civarıysa bozukluk hiç alıştırmayın gözlerinizi o camlara.

benımki 0,50. gözluk takınca hd yayına geçmiş gibi oldum.daha lise 3 üm.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Monitör filtrelerinin çoğu hikaye. İşe yarayanlar da ışığı matlaştırıp gözü rahatlatmaya çalışıyor. Başka bi olayı yok. Ultraviyole ışınları vs. kesiyor der kullanma kılavuzlarında falan ama bence tamamen satış politikası. Birde topraklı kablosu olanlar oluyordu, onlarda statik elektriği uzaklaştırır. Zaten son çıkan CRT monitörlerde bu filtrelerden bulunuyordu kendinden.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kerem61;322171
benımki 0,50. gözluk takınca hd yayına geçmiş gibi oldum.daha lise 3 üm.
0,50 ise hiç takıp da gözünü alıştırma zira ben de 0,50 dinlendirici (!) ile başladım.:(