škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ansızın gelen Şanzıman hatası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı resul_100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drhsyn;610137
Bence yetkili serviste manuel vitesin debriyaj balatası ve kavramayı değiştirseniz 400-500 tl den fazla tutacaktır, benim önceki aracım polo 1.2 tdi dizel manueldi hep uzun yolda kullandım 107.000 civarında debriyaj balatası ve kavrama değişti. Sehiriçinde de 70-80.000 de biter diye düşünüyorum, faturayı tam hatırlayamadım ama hiç de ucuz değildi. Şimdiki aracım dsg eğer 70-80.000 de 500 tl çıkarsa cebimden o paraya balata- kavrama parası gözüyle bakarım, canımı sıkmam dsg nin keyfini sürerim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

aynen. Çok sıkıntı değil ama 5 yıl dedi servis

Çevrimdışı ahmetgulsen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: resul_100;609940
Güç bela derken ne yapmış bana o lazım gerekirse yüce otoya kadar giderim.

Arkadaşlar şu da bir gerçek. Bizler iyi niyet garantisi adı altında kandırılıyor muyuz? Yoksa gerçekten bir garanti kapsamında mıyız bunu da öğreneceğiz. Servis müdürü bana kullanıcı hatası değil dedi. Bu durumda fabrikadan olumsuz bir mail gelirse tüm bakımları serviste yapılmış olmasına rağmen biz nasıl güveneceğiz bu iyi niyet garantisini. Bu konu herkesi ilgilendiriyor.

iyi niyet garantisi türkiyeye has tüketiciyle dalga gecmek . bircok ülkede sadece dsg garantisi 7ile 10 yıl arasındaymış. bizde iyi niyet garantisi!!!!!!!!

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Alıntı yapılan: koraycan35;610135
dsg 10 yıl garantili iyi niyet falan hikaye psikolojik olarak 4 binli rakamları duyunca 300-400 bedava gibi geliyor ancak bu parayı almamaları gerekiyor.

bu konuda katılıyorum size. Benimde bir kavrama değişimi durumum oldu ve iyi niyetten değiştirdiler. Görüştüğüm yetkiliye dikkatli davrandım dsgye zorlamadım, bakımlar düzgün yapıldı neden oldu bu dediğimde sizin yapabileceğiniz bir şey yok mekanik bu dediler. Düşünün size bir mal satıyorlar ve siz kullanıcı olarak ne yaparsanız yapın bu arıza verebiliyor ve size sürekli serviste bakım yapma zorlamasının yanı sıra bu gibi durumlarda da işçiliğin yüzde bilmem kaçını ödettiriyorlar. Sistem düzgün işlese memlekette bu durum için herhangi bir ücret talep edilmemeli.

Çevrimdışı resul_100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
valla burası Türkiye arkadaşlar 40 liralık arabayı 110 liraya aldığımız dert değilde kavrama mı dert.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, Safranbolu’dauım. Aracı park ettikten sonra eğimsiz yerde tekrar gitmek istediğimde “hata şanzıman” uyarısı aldım. Vitese geçip kavrama yapmıyor. Burada vw servisi var mı bilmiyorum. Ne yapmam gerekli öneriniz var mı?

Güncelleme: aracı Düzce yetkili servisine (Erkur) çekiciyle yolluyorum. Artık mekatronik veya kart arızası hangisiyse başımızın çaresine bakacağız.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2019, 21:21:28 Gönderen: octa »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;651641
Arkadaşlar, Safranbolu’dauım. Aracı park ettikten sonra eğimsiz yerde tekrar gitmek istediğimde “hata şanzıman” uyarısı aldım. Vitese geçip kavrama yapmıyor. Burada vw servisi var mı bilmiyorum. Ne yapmam gerekli öneriniz var mı?

Güncelleme: aracı Düzce yetkili servisine (Erkur) çekiciyle yolluyorum. Artık mekatronik veya kart arızası hangisiyse başımızın çaresine bakacağız.

Geçmiş olsun buyuk bir ihtimal Mekatronik arızası. Park etmeden önce motor çalışır vaziyette mi P alıyorsunuz, ben N ye alıp aracı stop ediyorum sonra P ye alıyorum çünkü araç çalışırken N den P ye alırken R de vitese geçip tekrar boşa çıkıyor belki o sırada hata veriyor ama N de stop edince bu olay yaşanmıyor.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;651641

Gecmis olsun arkadas. Sinir bozucu bir durum, kolayliklar dilerim.
Arac kac model ve km nedir?
Arac yurur ve motor calisir durumdayken mi durdunuz ve tekrar kalkmak isteyince oldu? Yoksa, hic bir sorun yokken park haline alip stop edip daha sonra kalkmak isteyince mi oldu.
DSG sifirlama veya aku kutup baslarini sokup bir sure bekleyip sonra tekrar baglayip araci yurutmeyi denediniz mi?
Geri viteste kavrama yapiyor mu?
Notr de araci biraz hareket ettirip tekrar deneme yaptiniz mi?
(Bunlarin hepsi iptidai hareketler tabi ama az da olsa bir sans olabilir. ihtimal var. Denemek gerekir.)
Su an durum nedir?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;651656
Gecmis olsun arkadas. Sinir bozucu bir durum, kolayliklar dilerim.
Arac kac model ve km nedir?
Arac yurur ve motor calisir durumdayken mi durdunuz ve tekrar kalkmak isteyince oldu? Yoksa, hic bir sorun yokken park haline alip stop edip daha sonra kalkmak isteyince mi oldu.
DSG sifirlama veya aku kutup baslarini sokup bir sure bekleyip sonra tekrar baglayip araci yurutmeyi denediniz mi?
Geri viteste kavrama yapiyor mu?
Notr de araci biraz hareket ettirip tekrar deneme yaptiniz mi?
(Bunlarin hepsi iptidai hareketler tabi ama az da olsa bir sans olabilir. ihtimal var. Denemek gerekir.)
Su an durum nedir?

Teşekkürler. 2014 elegance. 43.000’de. Uzun yoldaydım. Birkaç mola haricinde duraksamalarım çok değildi. Dur kalk yapmadım. Aracı Safranbolu’ya gelince şehiriçinde park ettim. 10-15 dk sonra tekrar dönüp çalıştırdım ancak ne ileri ne geri kavrama yok. Dsg sıfırlama, akü kutup başı, bir süre kilitli halde bekleme, boşta ileri geri yürütme denedim. Hiçbiri çözmedi.

Şu an Düzce’ye otobüsle gidiyorum. Araç da çekicide. Erkur’da durum nedir öğreneceğim. Safranbolu’yu geçtim yakınlarda bir tane özel VW servisi yok. Bir tamirciyle telefondan görüştüm. Ya mekatronik ya kart arızasıdır diyor. Mekatronik için 3000’e çözerim dedi. Kart biraz daha tuzlu. Özel servis olmayan bir yere yaptırmak istemediğim için, buraları da bilmediğimden yetkili servis en yakın neredeyse kaskoya oraya çekmesini söyledim. Hayırlısı artık. Arabadan soğumadım seviyorum aracı ama kronik sorunları birebir yaşamak da acayip can sıkıyor.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle geçmiş olsun. Benzer sorun kardeşimin Yeti'de yayla yolundayken olmuştu. Park durumunda bıraktığı araba tekrar hareket etmek istediğinde vites/şanziman park durumunda kilitlenmişti. Çekici ile servise çekip 4500 TL gibi bir masraf çıkmıştı. Mekatronik değişmişti, kavrama dahil miydi emin değilim. Bir süre sonra o Yeti'yi satıp yine DSG makyajlısını almıştı. İki senedir bunda sorun yok.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;651663
Öncelikle geçmiş olsun. Benzer sorun kardeşimin Yeti'de yayla yolundayken olmuştu. Park durumunda bıraktığı araba tekrar hareket etmek istediğinde vites/şanziman park durumunda kilitlenmişti. Çekici ile servise çekip 4500 TL gibi bir masraf çıkmıştı. Mekatronik değişmişti, kavrama dahil miydi emin değilim. Bir süre sonra o Yeti'yi satıp yine DSG makyajlısını almıştı. İki senedir bunda sorun yok.

Teşekkürler. Araç Erkur’da şu an. Arıza tespiti yapılınca masrafımız ortaya çıkacak. Acaba Yeti’nin masrafı hangi tarihte bu fiyat verildi öğrenebilir misiniz?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;651666
Teşekkürler. Araç Erkur’da şu an. Arıza tespiti yapılınca masrafımız ortaya çıkacak. Acaba Yeti’nin masrafı hangi tarihte bu fiyat verildi öğrenebilir misiniz?

2016 yazıydı, yani 3 sene olmuş. Kurban bayramı arifesindeydi. Şimdi sordum kendisine pazarlıkla 4000 TL. ye mekatronik değişmiş. Hatta parçayı İstanbul'dan sipariş etmişler, bayram sonunda ancak gelip takıldı. Dolaysıyla o arada da araba kiralama masrafını da koy üstüne.:confused: Çünkü kasko yoktu. DSG iki-üç senelik kasko masrafını yedi.:(

Şunu da ilave edeyim. Kardeşimin DSG tecrübesi olmadığından kullanımına pek bir dikkat etmiyordu. Çalışır halde bir yere yanaşıp park pozisyonuna alıp el frenini çekmiş, tekrar hareket etmek için parktan çıkartmak istese de park konumundan çıkmadı. Sonra motoru kapatıp tekrar denemek istediğinde bu defa motor çalışmadı. Tabi o aradaki mesajları hatırlamıyor. Belki de çok basitçe DSG sigortalarından biri atmıştı(?). Servis araştırırken siz de bu konuda kendini geliştirmiş, tecrübeli özel servislerden de fikir alın derim. Belki de sadece mekatronik kartında basit bir sorun vardır. Ya da hidrolik-mekanik kısımda bir sıkışma oldu. Yoksa parçayı komple değişmek tamir etmek değildir! Yoksa bu ne bir bujidir ne de triger kayışı ya da devir daim pompası. İçinde bir sürü eleman olan bir donanımdır. Arızayı yapan da tek bir parçadır. Muhakkak tamiri, değişimi, çıkması vardır.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2019, 22:48:21 Gönderen: rsimsek »

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Düzce’de yetkili servis Erkur’da mekatronik değişimi yapıldı ve teslim aldım. Umarım artık sorun yaşamam. Şansıma yetkili servisin yakınlarda olmadığı bölgede oldu. Neyse ki şehir içindeydim de iyice rezil olmadım. Servis ücretleri fahiş fiyatlara ulaşmış. Dolar kuru da yüksek olunca el mahkum 8900₺ gibi bir rakam kitlenmiş oldu. Arızalı parçayı serviste bırakmadım.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tekrar geçmiş olsun, önerim çıkan mekatroniği sanayide işi DSG olan ustalara göstermeniz. Sorunun ne olduğunu ve tamiri olup olmayacağını, bilebilirlerse belki tamir ettirip satarsınız, böylece kasko bozma masrafını aşağı çekersiniz.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet çıkan mekatroniği Antalya’ya götürüp otomatik şanzımancı ustalara baktıracağım. Tamir olursa ikinci el olarak satmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Alıntı yapılan: mşah;651649
Geçmiş olsun buyuk bir ihtimal Mekatronik arızası. Park etmeden önce motor çalışır vaziyette mi P alıyorsunuz, ben N ye alıp aracı stop ediyorum sonra P ye alıyorum çünkü araç çalışırken N den P ye alırken R de vitese geçip tekrar boşa çıkıyor belki o sırada hata veriyor ama N de stop edince bu olay yaşanmıyor.

Hızlı hareket kafi

diyor, mukaddes Yeti kitabı.