škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bakım Zamanı ve Değişmesi Gerekenler

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sevgili arkadaşlar merhaba. Açıkçası SuperB.in karizmasına çabuk alıştım. Aynı şekilde SkodaTurkey forumuna da ısınacağımdan eminim.

Aracı (SuperB 1.4 TSI - 2011) yeni aldım. 42.000 km.de En son bakımı 30.000 km.de iken yapılmış ve bir sonraki bakım için 45.000 km yazmışlar. Öncelikle bu aracın standart bakımları hangi aralıklarla yapılıyor? Sabit servis aralığı 10.000 km değil mi?

Bakımda sanırım 3.6 lt yağ alıyor bu araç. Önceki aracımda da kullandığım Mobil1 ESP 5w30 yağı kullanmayı düşünüyorum. Yağla birlikte muhakkak yağ filtresi ve hava filtresi de değişir. Polen filtresini de ben zaten çocuklarımın ve kendi sağlığımız için muhakkak her bakımda değişirim.

Soru benzin filtresi ve bujilerle ilgili. Benzin filtresinin bar değeri ne olmalı ve en son bakımda değişmişse (30.000 km) bu bakımda değişmeli mi?

Keza bujilerin markası ve teknik özellikleri ne olmalı? Tırnak sayısı ne olmalı mesela. Belirli bir km ömrü var mı yoksa usta bujilere bakıp karar verir durumu mu geçerli.

Yanıtlarının için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni nesil araçların bakımları 15 bin km yada 1 senedir hangisi önce dolarsa o zaman bakım yapılır.Aracınızın 30 binde bujileri değişmişse yenilemeye pek gerek yok zaten tsilarda iridyum bujiler var normal bujilere göre daha uzun süre gidiyor ama yinede bir kontrol etmekte fayda var.Bakımda 5-30 kullanmanız yeterli ESP serisine fazladan para vermeye gerek yok.Filtre olarak kaliteli bir marka tercih edin derim.Son zamanlarda Mahle üretim yapıyor vag grubuna.Eğer bulamazsanız mann filtre de alabilirsiniz :)

Mann filtre kataloğunda 6.6 bar görünüyor bu da parça kodu "WK 69"

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dün aracın bakımını yaptırdım arkadaşlar. Bilgileri diğer arkadaşların da faydalanması için paylaşmak istedim. Bakımı kendi ustama yaptırdım oldukça da pratik oldu.

Yağım önceki aracımda da kullandığım Mobil1 ESP 5w30.du. Elimde 2-3 kutu mevcut. Zaten bu araç için de onayı var ve oldukça da kaliteli bir yağ olduğunu biliyorum.

Hava, yağ ve benzin filtrelerini MAHLE marka aldım. Polen filtresini karbonlu VALEO filtre aldım. Araçtan çıkan hava filtresi Wunder ve yağ filtresi de Sardes marka idi. Yani yazık diyorum başka bir şey demiyorum. Kullandığın arabaya bak bir de 20 TL.den kaçıp kullandığın filtreye bak. İyi ki bakım yapmışım. Yakıt filtresinin orijinal olması da daha önce hiç değişmemiş olduğunun göstergesi bence. Keza polen filtresi de yine Sardes marka idi.

Mann Filtre.nin bayisine uğradım ancak benzin filtresi satmadıklarını söyledi. Yağ filtresi vardı fiyatı da 22 TL idi. Benim aldığım malzemelerin fiyatları şu şekilde:

Yağı daha önce 90 TL.ye almıştım. Şimdi fiyatı sanırım 100 TL civarında.
 Yağ Filtresi = 15
 Hava Filtresi = 25
 Benzin Filtresi = 55
 Polen Filtresi = 25
 İşçilik = 20

Arabanın alt takımları gayet iyi durumda idi. Bujiler de değişmemiş orijinal ve durumları da iyiymiş. Bir sonraki bakımda değişirken orijinal ya da NGK marka kullanmamı tavsiye etti parçacı.

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilen bir arkadaş bakım km.sini nasıl sıfırlayacağımı anlatırsa müteşekkir olurum zira bakımı yaptığımız ustam karıştırmak istemedi.

Bir sorunum da tarih saat ayarlama ile ilgili. Ekran menüsünde karşıma çıkmadı. Ayrı bir yerden yapılıyor olsa gerek.

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Servis ışığı resetleme ve tarih saati hallettim. İhtiyacı olan arkadaşlar için yazayım. Bu yazdıklarım 2011 model için geçerlidir. Makyajlanmış kasada farklı olabilir.

- Kontak açık vaziyette kadranın solundaki sistem ayar menü tuşuna basıyoruz.
 - Menüde hareket etmek için yol bilgisayarı bilgi ekranı verilerini görmek kullandığımız çok fonksiyonlu direksiyon üzerindeki düğmeyi çevirip Servis üzerine geliyoruz.
 - Tıkladığımızda Reset seçeneğini göreceğiz. Tıklayıp resetleme işlemini yapıyoruz. Çıkmak için back tuşunu kullanıyoruz ve kapatıyoruz.