škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Anti Roll Bar (Sway bar) - Arka Viraj denge çubuğu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen senelerde Roomiye taktırma düşüncem vardı.Şu yol tutuşu iyileştirmek adına.Ama bir türlü bütçe ve zaman ayramamıştım.Şu an tek eksiğim zaman :D Bu sene düşünüyorum açıkçası.Yaz geçti gerçi ama aklıma daha yeni girdi.:)

Yol tutuşa etkisi ne olur?.Malum farklı marka otomobil kullanıcılarıda var forumda.Onlardan bu işlere el atanlar olmuştur diye soruyorum.

Konforu çok kötüleştirirmi? Negatif etkisi varmıdır?

Madem çok yararlı birşey, neden fabrika çıkışı konmuyor.?

Anti parantez bazı ticari araçlarda özellikle çift teker kamyonet ve bazı ford transitlerde arkalarında ARB (anti roll bar yani viraj denge çubuğu - arka ) bulunuyor.

Mesela Roomster içinde vardı bu şekilde çalışma ama ben fabia vRS için olanı buldum.Bimeyenler için ürün ve montajı..

Before fitting

Droplinks fitted

And bar fitted

The bar has 3 stiffness adjustments (Soft / Medium / Hard) i've currently selected Medium (with Eibach springs) but will see how it performs and have a play with the other 2 settings. Especially when i've got Coilovers fitted in the new year.

I also took the opportunity to stiffen the front up last week with the "Oldy but a Goldy" SEAT SPORT Ibiza strut brace

Before

After

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
bence tak, iyi olur.

gördüğüm ve düşündüğüm kadarınca biraz daha sertleşecek araban keskin ve süratli dönüşlerde :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;38955
bence tak, iyi olur.

gördüğüm ve düşündüğüm kadarınca biraz daha sertleşecek araban keskin ve süratli dönüşlerde :)

Hani şu var, virajda fabia gibi olmasını beklemiyorum ama ona biraaz yakın stabil olsun yeter. Güven vermiyor sert dönüşlerde.Benim viraj hastalığım var :) Doblo ile girmeye çekinmediğim virajlara roominin her an kayacakmış düşüncesi yüzünden giremiyorum.Kaldıki Doblo salınım yapıyor.Ona rağmen yolda iyi tutunuyor.Gerçi bu noktada Doblodaki Conti eco contactların etkisi çok büyük hatta % 90 oranında yol tutuşu iyileştirdi.Bendeki premium contactlarında tek başına yol tutuş zaafiyeti getirdiğini düşünmüyorum.Tekerleri yere bastırmada sıkıntı var.Doblodan daha alçak tavana sahibim.Ağırlık merkezi bu bağlamda daha az değişmesi lazım.Daha sert süspansiyona sahibim.Ama gel gör sonuç farklı :)

Ani şerit değiştirmelerde kasa salınımını kesebilirmi acaba? Corsa kullandım geçende.Hani özlemişimi sanki fabişi.:D Arkası kısa, alçak falan salınım yapmıyor ..Roominin arka kısım ön ile uyumsuz salınıyor sanıyorum..

Yorumlar nedir? vede ARB hakkında fikirler? Nerden temin edebiliriz birde?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sen önce arabana yay tak, sonra jantı ve lastik tabanını büyüt ondan sonra barlara gir derim... Tek başına pek birşey bekleme bundan ;)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;38958
Hani şu var, virajda fabia gibi olmasını beklemiyorum ama ona biraaz yakın stabil olsun yeter. Güven vermiyor sert dönüşlerde.Benim viraj hastalığım var :) Doblo ile girmeye çekinmediğim virajlara roominin her an kayacakmış düşüncesi yüzünden giremiyorum.Kaldıki Doblo salınım yapıyor.Ona rağmen yolda iyi tutunuyor.Gerçi bu noktada Doblodaki Conti eco contactların etkisi çok büyük hatta % 90 oranında yol tutuşu iyileştirdi.Bendeki premium contactlarında tek başına yol tutuş zaafiyeti getirdiğini düşünmüyorum.Tekerleri yere bastırmada sıkıntı var.Doblodan daha alçak tavana sahibim.Ağırlık merkezi bu bağlamda daha az değişmesi lazım.Daha sert süspansiyona sahibim.Ama gel gör sonuç farklı :)

Ani şerit değiştirmelerde kasa salınımını kesebilirmi acaba? Corsa kullandım geçende.Hani özlemişimi sanki fabişi.:D Arkası kısa, alçak falan salınım yapmıyor ..Roominin arka kısım ön ile uyumsuz salınıyor sanıyorum..

Yorumlar nedir? vede ARB hakkında fikirler? Nerden temin edebiliriz birde?

bence biraz roomster'ı böyle kabul et, bana dürüst bi cevap verebilir misin, daha 30 yaş olmamışken aile panelvanı almaktan ötürü pişman mısın???

:hanz::hanz::hanz::hanz:

Alıntı yapılan: ero__;38961
Sen önce arabana yay tak, sonra jantı ve lastik tabanını büyüt ondan sonra barlara gir derim... Tek başına pek birşey bekleme bundan ;)

+1

Go Kart devrilmezliği :adm: :adm: :adm:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;38961

Yay düşünmüyorum en azından şimdilik.Lastik tabanı ile oynamak istemiyorum.Geri dönüşü en kolay yol tutuş performansı verebileceğini düşündüğüm modifiye bu sanırım..

Çok bişey olmasada az da olsa faydası olsa yeter.Ani şerit değiştirmede salınım yapmayı azaltsın yeter.

Alıntı yapılan: hakanerdogan;38963
bence biraz roomster'ı böyle kabul et, bana dürüst bi cevap verebilir misin, daha 30 yaş olmamışken aile panelvanı almaktan ötürü pişman mısın???

:hanz::hanz::hanz::hanz:

Böyle idare ediyoruz zaten :)

Valla yol tutuşu yüzünden pişmanlık var ama sadece yol tutuş yüzünden geniş,rahat, uygun fiyatlı ve tipini beğendiğim arabadan vazgeçemem.Sonuçta beğenerek aldım .

Aile arabası imajını azda olsa silsin diye mavi aldım zaten:kiki:

Ama aklımda sedan araba alma fikri var.Ama sedan dediysek megane değil elbet :) SuperB 'ye uzamazsam octavia A5 ..:ok:

Aklımda gitmiyor değil eski fabiama.Donanımı iyi olsaydı iyi olurdu.....

Şöyle VRS fabia, veya mini cooper falan sıkı arabalar..

Neyse konumuza dönelim :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emrtkn;38988
Roomi RS olma yolunda ilerliyoruz bakıyorum :)

Zor, araba uygun değil tip olarak..Ama şu ARB'yi TR'de bulursam taktırmayı düşünüyorum.Fikir yürütüp düşünmekten sıkıldım.Deneyeceğim..Mutlaka iyi yönde etkisinin olacağını düşünüyorum..%20 etki etse yine yeter..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Alıntı yapılan: mygokhan;38990
Zor, araba uygun değil tip olarak..Ama şu ARB'yi TR'de bulursam taktırmayı düşünüyorum.Fikir yürütüp düşünmekten sıkıldım.Deneyeceğim..Mutlaka iyi yönde etkisinin olacağını düşünüyorum..%20 etki etse yine yeter..

Yayıda unutma abi arada :ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emrtkn;38994
Yayıda unutma abi arada :ok:

Yay olayını çok düşündüm..Takıpta memnun kalmazsam geri dönüşü zor..Sök takda para sonuçta..

Ahmet abi taktıracaktı.Ondaki yorumlara göre düşünebilirim..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence taktır abi ama önce lastiklerını degıstır derım cunku bunu uygulasan bıle lastıkler kaldırmadıktan sonra bi fark olmaz ama kule gergısının vırajda salınımı azalttıgnı bilıyorum. . .

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhancım yay taktır :) Stock fabia I den daha iyi viraj almazsan bana ne yapacağını hakan biliyor... :hanz:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ero__;39029
Gökhancım yay taktır :) Stock fabia I den daha iyi viraj almazsan bana ne yapacağını hakan biliyor... :hanz:

bu da klişe oldu :lol:

estagfurullah...:utan:

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhancım taktır ama öyle kuru kuruya tek başına ARB pek bir işe yaramaz.Önce lastiklere bi el at derim.Hatta durumun varsa 17 jant 40 yanak bi lastik tak.5 mm' lik yayıda bas ( diğer binek araçlara önerim herzaman 3.5 mm' dir ).Sonrada ARB' yi taktır.Bak o zaman rayda gidiyomuşsun gibi viraj alır mavişin.Eğer jantları değiştiremiyosan lastiğin kalınlığını 5-10 mm arttır en azından.Ama yayı mutlaka takmanı öneririm.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı MuratU

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.muratunal.net
Süspansiyon sistemi bir çok elemana bağlı olarak çalıştığı için tek başına bir fayda göremezsiniz. Elbetteki bir fark olucaktır. Ben aracımda HKS Hypermax III coilover kullanıyorum. Devasa bir değişim var. Fakat şasenin stabilizasyonu için kesinlikle kule gergileri şart. Aracı üstten tutmakta yetmiyor. Bu sefer alt takımlardan tutarak şaseye kuvvet katıyoruz. Tabi buda konforu bir neticede düşürüyor. :huh:
Ne güzeldir; Hem emeğe saygı duyan hemde takdir eden kişi.