škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motul Hakkında okumanızı tavsiye ederim

trio · 28 · 14757

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motul zaten kaliteli bir yağ.Ama beklenenden de fazlasını yapmış gibi gözüküyor.
 [MENTION=8463]DDŞ[/MENTION] sen ne dersin reis :D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;620908
Motul zaten kaliteli bir yağ.Ama beklenenden de fazlasını yapmış gibi gözüküyor.
 [MENTION=8463]DDŞ[/MENTION] sen ne dersin reis :D

Cok degisken var. bahsedilen istasyondan bende yakit aliyorum.

Hani yagin illaki etkisi olmustur fakat 1.9 litreyi sadece yaga baglamak cok iddali bence. Buji ve yenilenen hava filtresinin de katkisi tartisilmaz bile ;)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıta etkisi haricinde eksiltmeyi minimuma indiren en iyi yağ. Fabia I zaten az yakıyor lpgde 280 tl ile 1650 km yol yaptım. Önemli olan doğru yağı kullanarak motoru max seviyede korumak ve ömrünü uzatmak.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2017, 22:02:28 Gönderen: trio »

Çevrimdışı hebelup

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Çok k olay arkadaşlar acık bekleyin ben deneyimleyim. 1 ay sonra yağ bakımı ve kışlık khazırlıklar olacak o zaman bu yağı koyalım bakalım ne diyecek bizim TSI.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 tsı Altea XL de 1 yıl civarı kullandım hiçbir sorun olmadı eksiltme vs motor kodum cax'tı ve aracım lpgliydi.Tatile gitmeden şimdiki fabia aracıma triger devirdaim şarj kayışı değişmiştim Pazartesi yağ bakımı yapacağım km doldu Yağ Motul Xcess 5w40 tam sentetik koyacağım ilk fabia sedan aracım 1.4 101 lik bbz kodluydu yine çekinmeden bbz kodlu araç aldım çünkü motul kullandığımda eksilme olmuyor. Zaten castrol 4 litre 120 tl Motul Xcess 5w40 tam sentetik 5 litre 120 tl.

https://youtu.be/9-wGeOaMVyo
https://youtu.be/Z_-y83vP14c
Xcess 5w40 100 derece testi
https://youtu.be/owKQMgFf744
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2017, 00:04:17 Gönderen: trio »

Çevrimdışı cemkeskin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;620957
1.4 tsı Altea XL de 1 yıl civarı kullandım hiçbir sorun olmadı eksiltme vs motor kodum cax'tı ve aracım lpgliydi.Tatile gitmeden şimdiki fabia aracıma triger devirdaim şarj kayışı değişmiştim Pazartesi yağ bakımı yapacağım km doldu Yağ Motul Xcess 5w40 tam sentetik koyacağım ilk fabia sedan aracım 1.4 101 lik bbz kodluydu yine çekinmeden bbz kodlu araç aldım çünkü motul kullandığımda eksilme olmuyor. Zaten castrol 4 litre 120 tl Motul Xcess 5w40 tam sentetik 5 litre 120 tl.

Trio merhaba.

Ben de fabia 1 sedan BBY motor kodlu araç kullanıcısıyım. Yağ değişiminden sonra gözlemlerinizi paylaşırmısınız. Yağ değişim sürem geldi ve sizden gelecek değerlendirmeler de önemli benim için.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Motul marka yağı, forumdaki arkadaşlarımızın çok iddialı ve kesin sonuç aldıklarını belirten yorumlarından sonra ben de denedim. Yağ eksilmesine çözüm olarak önerilen xcess 8100 5/40 viskoziteli yağı ostim'deki yetkili satıcıdan aldım. Uzun uzadıya yazmayacağım ama sonuç olarak, ne yazık ki eksilme konusunda hiçbir yararını göremedim. Benim aracım zaten az yakan ve sessiz, sorunsuz bir araçtı, bu noktada da bir artısı olamadı. Şu an, ilk aldığım 4 litrelik kutunun üzerine, 5 litrelik bir kutu daha bitirdim. Ve bu durum, toplamda 8 bin km. Sonunda gerçekleşti. Ben burada markaya ya da yağa karşı olumsuz yorum belirtmek için yazmıyorum. Ancak dediğim gibi, arkadaşlarımızın, mutlak sonuç aldıklarını belirten yorumlarının üzerine, benim açımdan üzücü oldu. Belli ki benim aracımdaki durum yağın kendi özellikleriyle çözülecek bir durum değil. Satıcı, bu yağı alırken, eksiltme için 10/40 Motul'un çözüm olacağını, 10/40 denemeden eksiltmeyi çözemedim diye düşünmemem gerektiğini söyledi. Ben tabi, forumdaki öneriler üzerine xcess 5/40'ta ısrar ettim. Sonuç anlattığım gibi. Bu arada satıcı, 10/40 Motul'un tam sentetik olduğunu ısrarla söyledi. Bildiğim kadarıyla 10/40 tam sentetik yağ yok. Bu nedenle ben de birkaç kez sordum ancak yanıt aynıydı. Oysa ki Motul'un sayfasında 10/40 vskoziteli yağlarının yarı sentetik olduğu açıkça yazıyor. Bir sonraki değişimde de o yağı deneyeceğim. Açıkçası artık umudum yok ama en azından 10/40 olan biraz daha uygun fiyatlı.

Çevrimdışı hebelup

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar yağ bakım zamanı geldi. Bu yağ için motorumuza hangisi numarasını ve modelini koymalıyım. Bilgi verirseniz. Deneyimlemek isterim.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın kor_ay 8.000 km de 9 lt yağ eksilttiyseniz zaten arabada bir sorun var demektir bu çok sıra dışı bir durum benim bbz kodlu aracım 5w40 xcess ile 10.000 km de maximum 1 litre harcıyor. O satıcıyada itimat etmeyin önce mesleğine saygı duymayı sattığı ürünü öğrenmeyi denesin. 10w40 yağ yarı sentetiktir 5w40 a göre eksiltme daha fazla olur dediğim gibi araçta ciddi bir eksiltme var ustanız ile görüşüp konuyu araştırnanızda fayda var castrol yada mobil koyduğunuzda eksiltme kaç litre? Yağ orjinal mi eminmisiniz. Bu 5w40 tam sentetik mi daha iyi 10w40 mineralmi sorusunun cevabına 10w40 daha iyidir demek 1 kg pamuk mu daha ağır 1 kg demir mi sorusuna demir demek gibi birşey... Allah akıl fikir versin cehalet had safhada 10 dk aç da sattığın malı çalış.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2017, 11:53:30 Gönderen: trio »

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın trio, ilginiz için teşekkür ederim. Yazımda da belirttiğim gibi, yağ özelliği ya da teknolojisi ile çözülecek bir sorunun ötesinde benim aracımın durumu. Zaten, yüksek sıcaklık nedeniyle buharlaşma sonucu oluşan eksiltme için ilk andan başlayarak sonuç alınırdı diye düşünüyorum. Bu yağı kullanırken amacım buydu. Gerçekten araçlarımızın motorları aşırı ısınıyor. Yağ eksilmesinin sıfıra inmesi gibi bir beklentim de asla yoktu. Eksilme yarıya inse bile çok iyi bir sonuç olacaktı benim için. (Bu arada bir düzeltme yapayım; eksiltme, 8000 km.de 5 litre. Siz içinde kalan yağı da bitirdi olarak düşünüp 9 litre yazmışsınız.) Yağın orjinalliği konusuna gelirsek, Motul'un sayfasında yetkili satıcı olarak görülen Ostim şubesinden aldım. Sanırım orjinal üründür. Ne yazık ki sonuç olarak, hiçbir yararını göremedim. Kendi araçlarında, benim aracımdaki gibi yüksek miktarda yağ eksildiğini yazan arkadaşlar da kesin sonuç aldıklarını yazınca ben oldukça umutlanmıştım. Artık belki de en ucuz tam sentetik yağı kullanmanın zamanıdır.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=2587]kor_ay[/MENTION]
Araca daha önce kompresyon ölçümü yaptırdınız mı belki sekmanlar fazla aşındı o yüzden bu kadar yağ tüketiyor olabilir. Yağ olarak birde Petronas Syntium  3000 AV 5-40 deneyin nasıl olsa sürekli yağ ilave oluyor belki faydası olur.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
30.000 km.ye kadar en küçük bir eksiltme yapmayan araç, sonrasında aşamalı olarak eksiltmeye başladı ve bu noktalara kadar gelindi. Kaldı ki uzun süredir de bu miktarlarda eksiliyor. Ben aracı 0 km. Aldım. Ve 45.000 km.de de lpg dönüşümü yapıldı. Olayı lpg'ye de bağlayamıyorum dolayısıyla. Eksiltmeye ilgili herhangi bir kontrol ya da müdahale yaptırmadım. Birkaç ustaya danıştım, onlar da motor açılmadan kesin nedeni belli olmaz dediler. Son umudum da Motul'du

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;625010
Sayın trio, ilginiz için teşekkür ederim. Yazımda da belirttiğim gibi, yağ özelliği ya da teknolojisi ile çözülecek bir sorunun ötesinde benim aracımın durumu. Zaten, yüksek sıcaklık nedeniyle buharlaşma sonucu oluşan eksiltme için ilk andan başlayarak sonuç alınırdı diye düşünüyorum. Bu yağı kullanırken amacım buydu. Gerçekten araçlarımızın motorları aşırı ısınıyor. Yağ eksilmesinin sıfıra inmesi gibi bir beklentim de asla yoktu. Eksilme yarıya inse bile çok iyi bir sonuç olacaktı benim için. (Bu arada bir düzeltme yapayım; eksiltme, 8000 km.de 5 litre. Siz içinde kalan yağı da bitirdi olarak düşünüp 9 litre yazmışsınız.) Yağın orjinalliği konusuna gelirsek, Motul'un sayfasında yetkili satıcı olarak görülen Ostim şubesinden aldım. Sanırım orjinal üründür. Ne yazık ki sonuç olarak, hiçbir yararını göremedim. Kendi araçlarında, benim aracımdaki gibi yüksek miktarda yağ eksildiğini yazan arkadaşlar da kesin sonuç aldıklarını yazınca ben oldukça umutlanmıştım. Artık belki de en ucuz tam sentetik yağı kullanmanın zamanıdır.

Okurken ve yazarken otobüsteydim tam anlayamamışım ama 5 litrede çok fazla yani Motul de eksiltti ise başka yapacak pek bir şey yok yağ ile ilgili tek aklıma gelen motul 300v denenebilir ama çok pahalı gerçi yağla çözülecek gibi durmuyor. Ben fabia kullanma klavuzunda 1000 km de 0.5 litre yağ eksiltebilir ibaresini görmüştüm aslında arabanın kullanma klavuzunda yazıyor bu durum ama yani olmasa daha iyi motordan anlayan biri varsa sebebini açıklayabilir belki.