škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima ve direksiyon kutusu yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mutevazibaskan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle saygılar selamlar
6 ay önce 2004 fabia tdi alarak aranıza katıldım ancakbazı sorunlarım var: aracımın kliması soğutmuyordu, gaz doldurtturdum ve klima soğutmaya başladı. Bir hafta sonra ise hiç soğutmadığını farkettim. Klimacı arabada kaçak olduğunu söyledi ve bağlatı noktalarına sabun sıkarak kaçağı aradı bulamadı. En son klima kompressörü söküldü içindeki keçenin aşındığı ve gaz kaçağı yaptığını gördük ve değiştirdik. Gaz doldurunca klima tekrar soğutlmaya başladı ama bir ay boyunca soğutma performansı gitgide azaldı.bu sırada da klima soğuturken cıyırtı gibi sesler gelmeye başladı.  Son bir haftadır hiç soğutmamaya başladı kompresör de devreye girmiyor. Bazı klimacılar fosforlu gaz ve gözlük ile tespit yapıyorlarmış bu kaçak orada kesin belli olur mu?
İkinci sorunum çok daha kötü: araba yolda gezinti yapıyordu, rot balansçı rot başı, rot mili, amortisör üst takozu, ve z rotları değişecek dendi. Değiştirdik rot ayarına gittiğimde iki acı gerçekle karşılaştım. Arabanın direksiyonu gayet yumuşak ama sola doğru biraz boşluk var. Sorun da direksiyon kutusundanmış. Ayrıca şasede sağ tarafta da eğrilik varmış ve bu yüzden sağ tekerler iç taraftan aşınır dendi.
Birincisi klimadaki bu sorun fosforlu gaz ve gözlükle tespit yapan yerler kaç tl ye yapıyor ve kesin kaçak belli oluyor mu? Kaçak küçük olduğu için würth ün klima tıkama spreyi işe yarar mı?(klima gazı basan makinalar gaz vakumlarken kaçak uyarısı vermiyor)
İkincisi direksiyon kutusu tamiri ne kadar tutar? Araç dururken direksiyon hafif sallayınca ses yapıyor ama düz yolda düz tutunca dümdüz gidiyor. Direksiyonu bırakınca sola düşüyor ve sola çekiyor. Bu boşluk yapma sorunu tekrarlar mı?
Üçüncüsü de bu şase düzeltme işi kaç tl ye mal olur? Tekrarlama riski nedir? Arabada bu ön düzen sorunları varken muayneden geçemeyeceğimi söyledi ama bir buçuk ay önce muayneden sorunsuz geçtim deyince inanamadı?
Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klima isi biraz gicik, yapmaya gonullu usta lazim. Klimaci olup sadece gaz basmaktan baska bisey yapmayan yerden uzak dur.

Direksiyon ise ayri bir dert. Once sasedeki varsa egikligi gidermen lazim. Sonra direksiyon arizasi. Fiyata gelince , ozellikle sase duzeltmede fiyat isi zor ustasina, elindeki cihaza, zamana ve vicdana gore degisir. Ankaradaymissin sasmazi, ievedigi, ostimi gezecen biraz.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;620084
Klima isi biraz gicik, yapmaya gonullu usta lazim. Klimaci olup sadece gaz basmaktan baska bisey yapmayan yerden uzak dur.

Direksiyon ise ayri bir dert. Once sasedeki varsa egikligi gidermen lazim. Sonra direksiyon arizasi. Fiyata gelince , ozellikle sase duzeltmede fiyat isi zor ustasina, elindeki cihaza, zamana ve vicdana gore degisir. Ankaradaymissin sasmazi, ievedigi, ostimi gezecen biraz.
Teşekkür ederim peki şasedeki eğikliği düzeltmek ve direksiyon kutusunu yaptırmak düzen tutar mı? Şasede eğiklik olduğu için düzlettiren ancak bir türlü düzen tutmayan çok yazı okudum. Direksiyon kutusu tamiri için de değiştirmek veya tamir ettikten sonra tekrar bozulur mu? Bundan önce 99 model corsa sahibiydim direksiyon kutusu yine boşluk yapmıştı ve artık çok rahatsız ediyordu. Söktürüp trw marka ile değiştirmiştim 10 ay sonra tekrar eski haline dönmüştü. Hangisi daha sağlıklı tamir mi değişim mi?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Denize dusen yilana sarilir misali. Aractaki sorunlar belli sen yaptirsammi yaptirmasammi gibi dusuncede hasil olmus gibi. Sase egik mecbur yapilacak, gene egilirmi belli olmaz. Bozuk saseyle on duzen onarimi cokta mantikli degil. Yildiz sanayiyi bi dolas cikma direksiyon kutusu vardir.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;620172
Denize dusen yilana sarilir misali. Aractaki sorunlar belli sen yaptirsammi yaptirmasammi gibi dusuncede hasil olmus gibi. Sase egik mecbur yapilacak, gene egilirmi belli olmaz. Bozuk saseyle on duzen onarimi cokta mantikli degil. Yildiz sanayiyi bi dolas cikma direksiyon kutusu vardir.

Vallahi hocam çok haklısın yaptırsam mı yaptırmasammı çok kararsızım, satıp biraz borçlanıp başka bir araba mı alsam yoksa tamir ettirip kullansam mı bilemiyorum. Direksiyon kutusuna orjinal sıfırına işçilik hariç 1500 tl deniyor. Klimaya 400 tl verdim sıcakta çok bunalıyorum cam açık gidip gelmekten ceryanda kalıyorum boynum tutuluyor. Arabaya binince direksiyomu çevirince langur lungur gelen sese çok üzülüyorum. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Para senin. Hesabini yap. Yapacagin masrafi ustune katarak daha iyisine sahip olabileceksen yenile. Yok bu araba iyui isimi goruyor dersen yaptir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baska bir ustaya daha gotur. Hic soyleme boyle boyle oldu diye

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi