škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

EGR valfına bağlı hortumun vakum kutusu girişi kırlmış

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erhan.2007

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

(Skoda roomster 1.4 TDI) Göstergede motor arıza ikonu sarı yanmaya başlayınca özel servise götürdüm EGR valfının değişmesi gerektiğini söylediler,değiştirttim,ve arıza ışığını söndürdüler,eski egr valfı kurum ile oldukça kirliydi ancak birkaç gün içinde yine arıza lambası yanmaya başladı,servise sorduğumda tüm hortum/boru tesisatının temizlenmesi gerebileceğini aracı bırakmam gerektiğini söylediler,merak edip kendim kontrol ettim egr sağlam monte edilmişti bir sorun görülmüyordu,birazdaha yakından bağlantıları kontrol edince
Yukarıdaki resimde görülen 6 adet vakum hortumunun bağlı olduğu  kutunun hortum girişinin birinin kırık olduğunu tespit ettim,egr valfından çıkıp bu kutuya  giren hortumun tam girdiği noktadaki plastik pipo şeklindeki bağlantı kırılmış olduğu için vakum kaçağı nedeniyle motoru her stop ettiğimde silkelenme yapıyordu,baktım hortumda oldukça gergin ve deforme idi,resimdeki siyah kutunun hortumların bağlı olduğu kısmı klipslerine basınca çıkıyor elime aldım ve kırık olan kısmı önce katalizörlü japon yapıştırıcı ile sağlam bir şekilde yapıştırıp üzerinede silikonla kapattım ve yerine bağladım,üfleyerek hortumu kontrol ettim sıkıntı kalmamıştı ELM 327 OBD II cihazı ilede arıza ışığını söndürdüm,arıza ışığı birdaha yanmadı lakin bu kırık olan bu vakum kutusu  parçacılarda mevcutmudur adı nedir bilmiyorum .Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2016, 00:33:05 Gönderen: erhan.2007 »

Çevrimdışı erhan.2007

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Vakum hortumundan tarafa olan kısım geçme olup,sadece bu kapak kısmı iki adet klipsle çıkabilmekte dir,yetkili servislerde bu kapak kısmının bulunduğu söylenmektedir,alıp sadece hortumların bağlanması yeterli olacaktır.

PLK-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla yetkilide bulunuyosa ne ala. Peki stop ederken sarsinti yapiyor mu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peki sağ amortisör kulesinin üzerindeki ve benzinlilerde olmayan bu alet nedir? ve ne işe yarar?
 aldığım günden beridir merak eder dururum, nedense hiç de araştırmadım...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı erhan.2007

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Egr ye giden hortumda kaçak olduğu zaman kontağı kapatınca sarsıntılı kapanıyordu.

PLK-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi