škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hyundai i30 Geyik Testi Faciası

Ziyaretçi · 45 · 13996

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yazım yine bişeyler ama neyse silelim gitsin gerek yok :)
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2014, 20:04:19 Gönderen: Can »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
arkadaşı ikna edersem i30'da denemeyi düşünüyorum merak ettim.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;467848
Paralel direksiyon mu diyon pampa?!:D:cnv:

yok kanka kesin tayyip yapmıştır, zamanında buraya fabrika açacaklardı açmadılar ondan :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı cemdogu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hyundai i30u çok sert koşullarda kullanan bir komşum var.Sürekli el freni çeker,hızlı sürer.Uzun yola gider ama hiçbirşekilde böyle bi şikayeti yok.Kaldı ki 1 tane  tv programı ya da neyse bunu eleştirdiği için Hyundaie ok atmak olmaz.Marka fanatikliğine gerek yok.Bu bahsettiğiniz sorun Fiattaki City sorununun aynısı.Elektroservo sorunu.Değişiyor hepsi garantiden.Belli başlı markalar isim salmış diye fanatiklik etmek doğru değil.Diğer markalara da şans vermek gerekiyor.Hyundai geçmişte de güzel araçlar üretti.Şuanki i30u da çok beğeniyorum.Şahsen 70milyar paraya gidip Opelin ya da Renaultun kutularına bineceğime full paket bir İ30 alabilirim bana sıcak geliyor.Test sürüşü yapmadan, tecrübe etmeden kimse söz etme hakkına sahip değil bence...

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı videonun benzerlerini izledim moose test yazıp jeep cherokee ww toureg filan da çok zor durumlarda kalıyor. Hele bİr duster videosu var evlere şenlik. Fiorino fena değil ikizi peugeot devrildi:) kangoo direndi epey. Octavia a5 combiyide epey zorlamışlar yüklü yüksüz filan gram kayma yok skoda forever :))

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Ugur A.;467884
N' olduğunu anlamaya çalışıyorum.:D

bu araba çıktığı yıl yılın arabası seçildi,
amerikadan avrupaya kadar bir çok ülkeden çok sayıda ödül aldı,
dünyanın değişik ülkelerinde çok çeşitli kurum ve otoritelerce çok çeşitli testlerden geçti ve övgüye değer bulundu,
ncap çarpışma testlerinden seğmentindeki golf dahil tüm arabalardan daha yüksek puan aldı,
dünyada milyondan fazla satıldı, ülkemizde hatırı sayılır satış rakamlara ulaştı,
bu kadar arabada böyle bir problem yok ne hikmetse bu testte böyle bir şey belirtiliyor.

Uğur;  sen şimdi yukarıda yazılanları da gaileye almadın diyelim.
ben arabayı 1.5 yıldır kullanırkan; geyik, eşşek, köpek, kedi, yola fırlayan çocuk, bisiklet, top vs. testlerinden geçirdim.
nacizane 53 yaşında, kendi halinde, namazında niyazında marka ile hiç bir ticari bağı olmayan bunca yıllık emekli bir forumdaşına yani banadamı inanmıyorsun?:xx:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Estağfurullah.
Bir "sadece birinde problem olmuş olabilir" bir "garantiden değişiyor" yorumlarını okuyunca kafam karıştı.

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Ugur A.;467914
Estağfurullah.
Bir "sadece birinde problem olmuş olabilir" bir "garantiden değişiyor" yorumlarını okuyunca kafam karıştı.

tüm i30 forumlarında üyeyim, yurt dışı forumlarını takip eden arkadaşlar da var forumda. bu konuda ben bir tane dahi şikayet duymadım,
buradaki olayın olabilirliği ile birlikte doğru olduğu konusunda ciddi şüphelerim var.
garantiden değişiyor diyen arkadaş bu tür bir sıkıntının  fiatta da olduğunu ve garantiden değiştiğini belirtmek istemiş herhalde ama cümle devrik olunca farklı da algılanabilyor. veya bu tür bir sıkıntı olsa da garantiden değişiyor anlamında yazmış olabilir.
servis müdürü arkadaşım var, aklıma gelirse ona da sorayım bakalım hiç böyle bir şey duymuş mu.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
bence TR forumlarında max 1 haftaya bunun denemesi yapılır :D geyik testi konusu çok geyik götürecek bence.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boyle bisey imkansiz ya. Yani cin mali arabalarda bile olamiycak bir sorun. Bir kasit ya da sabotaj ihtimalini dusunuyorum bende. Cunku gundelik kullanimda gayet yapilabilecek bir hamle (makas atarken defalarca) ve direksiyon kilitleniyor.
Unutmayin markasi ne olursa  olsun arabalar piyasaya surulmeden once bircok testten geciyorlar ve bu hamle illaki denenmistir. Bu halde piyasaya suremezler.
Ayrica gostergede yanan bir kirmizi isik da goremedim ben?
Bir de bu adamlar yanli yayin yapiyor cherokeeyi karalamislar resmen. Ailenizin guvenligi icin cherokee almayin falan demisler. Ayni testi tourege yapmislar sorunsuz gozukuyor ama daha dusuk hizda yapmislar testi adil degil. Bu adamlar yanli yayin yapiyo bence.

http://youtu.be/uUaC8sW4sAg

E burda olmuyor aynisi?
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2014, 13:22:43 Gönderen: DDŞ »

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;467883
problem esp de değil, esp yani elektro hidrolik direksiyon sisteminde diyor.

Adam gibi ESP olmaz ise..ESP siz araba gibi savrulur.. mesela benim fabia da yap aynı hareketi takla atarsın.. Adamlar yaptığı ESP ye güvenmeyip..Direksiyon da böyle bir önlem almış olabilirler diyorum.. direksiyonu bilerek o şekilde programlanmıştır belki..

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;467848
Paralel direksiyon mu diyon pampa?!:D:cnv:
:lol::hanz::xx::xx::xx:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: zaferhan;467999
Adam gibi ESP olmaz ise..ESP siz araba gibi savrulur.. mesela benim fabia da yap aynı hareketi takla atarsın.. Adamlar yaptığı ESP ye güvenmeyip..Direksiyon da böyle bir önlem almış olabilirler diyorum.. direksiyonu bilerek o şekilde programlanmıştır belki..

bu olayın esp ile alakası yok acil durumlarda her arabada yapılabilecek bir hareket.
senin arabada da pekala yapılır fizik kurallarına uygun yaparsan takla falan  atmaz. fizik kurallarını zorlarsan ferrari bile takla atar veya savrulur.

olay; genel adıyla eps i30 daki adıyla esc yani elektro hidrolik direksiyon pompasının bir arızadan dolayı devre dışı kalması sonucu direksiyon aşırı sertleştiği için manevra yapamadım düz gitmek zorunda kaldım diyor.
bir arabada esp ya vardır ya yoktur adam gibisi, kadın gibisi olmaz esp nin.
esp ünitesi üreten firma dünyada sayılıdır, dünyadaki tüm markalar bu ürünleri araçlarına montajlar.
esp üniteleri binlerce testten geçer ve onaylandıktan sonra kullanılmaya başlar.
elektronik alettir arıza yapar o ayrı arızanın da araç markası ile bir alakası yoktur

ama konu esp yani electronic stabilite proğramı değil, eps genel adıyla electro hidrolik direksiyon pompası.
ikisinin harf benzerliği dışında uzaktan yakından alakası yok.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Yalnız ikinci denemede de direksiyon aynı arızayı tekrarlıyor gibi görünüyor. Sert soldan sonra sert sağı yapamıyor eleman. Dur bakalım çıkar açıklamaları yakında.

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim canavarın, bahsi gecen moose testiyle ilgili olarak, JEEP sirket CEO su isvec e muhendislerini gonderdiklerini, dogru yukleme sonrasinda, defalarca denemelerine ragmen, "ne hikmetse" boyle bir durumla katsilasilmadigini gozlemlediklerini soyledi. Sanirim muhendislerini gorunce araba kendine geldi diye de alay ettiydi. Her yapilan teste, NCAP dahil inanmiyorum cunku isin ucunda ticaret ve para var.