škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yine moto gostergesi!

alpko · 11 · 3897

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haftasonu iyi uzun yol yaptik ne ben ne araba en az 40saat hic durmadik (ufak duraklamalari saymaz isek), sicaklikta -15'ti o gunden beridir de yani 2gundur fabis yatiyordu, bu aksam bi markete gidelim dedik, arabanin uzerinde kar yoktu dun aksam temizlemistim, o yuzden motoru cok isitmadan ciktim yola, 5km falan gittikten sonra motor gostergesi yanip sonmeye basladi, arabada titremeye basladi gaz verdice, durdum tekrar calistirdim ayni, alisveris merkezine geldigmizde motordaki kapagi actim 9fotodaki kapak), beyaz beyaz kopuk vardi.

Alisveris merkezinden ciktiktan sonra hala gosterge yaniyor ama titreme sorunu ile karsilasmadim. Beyaz kopuk normal midir, kudurdu mu bizim fabca?

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Yağ dandikse yapar.

Soğutma sıvısı seviyesini takip edin, conta motora su veriyorsa su yağa karışır o yüzden yapar.

Bir diğer sebep ise (olduğunu tahmin ettiğim) condense etkisi. Kısa mesafe kullanınca motor içerden terleme yapar. Sıcaklık yaşadığınız basık iklimli kuşakta fazla düşük zannedersem. Kısa mesafe bindiniz, önce yağ, ardına motor ısınır. Yağ ısınmışken blok daha ısınmamış, soğukken istop ederseniz sıcak yağ içerden soğuk metale değdiğinden içerdeki buhar neme dönüşür ve zamanla yağda birikir. Bu sayede köpük yapar.

Ama yukarda saydığım ilk iki ihtimal daha öncelikli kontrol edilmesi gerekenler, tehlike arzları daha fazla.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sogutma sivisi dedigin antifriz (G12) diye anliyorum degil mi Hakan? Yag dandikligi dersen, hmm bir once koyulan yag kotuydu ama bu sefer iyi yag koyuldu, yazdiklarin cok mantikli. ne yapalim bu sorun devam eder mi yoksa o kopuklesmis yag hep orada kalir ve sorun mu cikartir?

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilk elden sizdemı bu araç.düzenli kullanıyorsanız hakanımın dediği birinci şık iptal ikinci şıktır diyorum ben..ama genede kontrolde fayda var..

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan, senin tekniki bilgine yetisemiyoruz ne yapalim, sogutma sivisi diye tekniki tabir yerine antifiriz desene siradan kisilerde anlasin :D
tamam, zaten ne zaman motor gostergesi yansa ona bakarim, normal max. cizgisinde.. cok tsk ederim verdigin bilgiler icin, asagi yukari tahmin ettigim gibi ama sen tekniki yonu ile anlattin.. sIkIsacak yine 3-5 kurus araya yakinda!

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan isik sondu, bugun ne titreme ne baska bisey var, bu saatten sonra servise de veremiyorum zaten Noel donemi 27-28'ine kadar hersey kapali, icim rahatladi, su gostergeye karsi nefret besliyorum :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Fabianın hayalet arızalarını kendi kendine kesme özelliği vardır, bende yaşadım :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayalet arıza ve kendi kendine tamir özelliği var fabiada bende yaşadım :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;171654
Fabianın hayalet arızalarını kendi kendine kesme özelliği vardır, bende yaşadım :D

:ok::++:

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun suredir foruma giremiyordum, bir de sektor degistirdik daha farkli isler yapacagiz,  simdi vakit bulmusken ekliyeyim. Noel'de Almanya yolunda korkulan oldu, bir de araba sallanmaya basladi, devir gostergesi cikti sonra 0'a dustu, otobanda hemen ariza seridine cektim o anda da ilk defa yag gostergesi yandi sondu. Stop ettirdim sonra tekrar calistirdim OK ama 80km/h'in uzerine cikamadim , ilk benzin istasyonunda durdum yag kapagini actim, sirf kopuk. O gece de sansa boyle bir sis olmaz yol gozukmuyor, kar yagiyor bir de bu sorun. asagi yukari geriye kalan 300km'i bu hizla gittim yani Almanya'nin hiz sinirsiz otobaninin tadini cikaramadim giderken..

Neyse, Almanya'da bir de servis aradik, bir Turk bulduk, cok dandik yagmis bu bir daha alma dedi, yagi degistirecegim, bijonlari(yanlis hatirlamiyorsam) degistirecegim bu haliyle masraf 250Eur olacak bir de motorun su elektronik kismi var onun bagli oldugu bu bolumu temizlemeye calisacagim garanti vermiyorum olabilir de olmazda dedi, eger olmaz ise bu parca zaten 400Eur dedi. Neyse, aksama aradi ve guzel haberi verdi bu sekilde iyi calisiyormus. Ama yine de 250Eur girdi bana, bundan sonra da Castrol, Shell, Mobil ve Aral haricinde hicbir yagi koydurma dedi.