škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araba tavsiyelerinizi bekliyorum.

fenomen · 1899 · 647038

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;174378
Evet yok. Ama çok iyi yol tutuyor kerata ;) A4'ten baya iyi o konuda.

Ilker Hocam, senin yorumun nedir? cok memnum oldugum dizel Fabia Ambiente den sonra hangi aracı almalıyız? golf mu? civic mi? octavia mı? vectra mı? vs?

Çevrimdışı silver

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;174379
tesekkür ederim, sıfır alırken dsg 5 lira farkediyor, ama ikinci el alırken 1-2 lira yükseğe gidiyor sanırım,
fsi ların tüm otomatikleri dsg mi acaba? yani sorunlu fsi otomatik varmı acaba?
fsi ların hepsi 115hp mi?
yada bu Golf un hangisi iyi? 1,9 dizellerimi? fsi larımı? 102hp lerimi? 102hp tüplülerimi?
bildiğim kadarıyla fsi ler dsg... fsi lerin hepsi 6 ileri 115 hp dir... sakin kullanımda ki bu motorlar ekonomi için yapılmıştır 102 hp lerden az yakar.. 1,9 dizelin vergisi yüksektir.

Çevrimdışı silver

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
fsi ye tüp takılmaz (yani ekonomik değil) 1,6 102 ye takılır...

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: silver;174404
fsi ye tüp takılmaz (yani ekonomik değil) 1,6 102 ye takılır...

tesekkürler Hasan,
fsi 115hp, 102hp den 100 km de yaklasık 1 litre az yakıyor imis,
sence fsi 115hp mi? normal 102hp tüplü mü?

Çevrimdışı silver

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
çok km yapmıyorsanız fsi derim.... bir hesap yaptım senede 6 - 8 bin km yapan biriyim lpg taksam parasını çıkarması en az 3 sene, sonrasında kar ediyorsunuz bence değmez + lpg kullananlar gaz ayarı filitresi e birazda benzin alıyorsun kimse aracın ilk çalışmasındaki benzini düşünmüyor...... çok km yapıyorum derseniz lpg yi tercih etmem dizel derim...

Çevrimdışı silver

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
megan II var şirketimizin dizel çok sessiz ve seri tercih edilebilinir... çokmu konforsuz değil...

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: mustisahin;174381
Ilker Hocam, senin yorumun nedir? cok memnum oldugum dizel Fabia Ambiente den sonra hangi aracı almalıyız? golf mu? civic mi? octavia mı? vectra mı? vs?

Ben olsam Golf'u ya da A5 Octavia'yı tercih ederdim. Golf V Midline iyi bi tercih olabilir, A5 Elegance da olabilir.

Ama asıl soru hangi motor? FSI MPI'dan biraz az yakıyor deniyor ama halk arasında tüp takılmadığı çokça konuşulduğu için satışı zorlaştı FSI'ın. O yüzden benzinli alınacaksa MPI+LPG olmalı bence. Ama performans istiyorsanız TDI olmalı ki o da 30 kağıt demek.

Bi diğer ihtimal de 30'a çıkabiliyorsanız onu peşinat yapıp 40'a yeni Jetta 1.2 TSI almak. O zaman lpg'ye gerek kalmaz kanımca. Hem sıfır, hem yepyeni model, yepyeni motor, performans olarak da hem MPI'ın hem de FSI'ın üzerinde (hızlanma olarak). 105 HP 175 Nm 6 ileri, 10.9 sn 0->100, 4.9 - 7.1 yakıt tüketimi var. Değeri düşmez. 5 yaşındaki MPI Golf bile 27-28 ediyorsa bu araba 5 yaşına geldiğinde 33-35 eder.

Ha arada 10-13 bin tl fark var derseniz onu da her arabanın yanına indiğinizde peyderpey karşılığını alırsınız :)

Jetta baz donanım olarak da tatmin eder bence, sadece 1-2 sene sonra ikinci el bi jant bulup aracı zenginleştirebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 29 Aralık 2010, 13:59:14 Gönderen: turker »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
motor seçenekleri arasında bende sıkıştım kaldım vallahi,ayda 10 krş dan fazla benzin zammı gelmiyeceğini garanti etseler fsı a5 alıp geçeceğim ama gelecek yıl hazirana kadar 5 tl olması zor değil gibi.
 Hakan'ın kaya gibi merso'suna gelince o araç olduğu yerden kımıldayana kadar söürür zaten benzini/lpg/dizeli.eeeee nerde kaldı ekonomi.heee ekonomi değilde sağlamlık sözkonusuysa ona bişi diyemem.
 hakan fethiye'de ki merso hoşuna gittiyse bakıtabiliriz okeeey.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2010, 14:09:12 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;174524
motor seçenekleri arasında bende sıkıştım kaldım vallahi,ayda 10 krş dan fazla benzin zammı gelmiyeceğini garanti etseler fsı a5 alıp geçeceğim ama gelecek yıl hazirana kadar 5 tl olması zor değil gibi.
 Hakan'ın kaya gibi merso'suna gelince o araç olduğu yerden kımıldayana kadar söürür zaten benzini/lpg/dizeli.eeeee nerde kaldı ekonomi.heee ekonomi değilde sağlamlık sözkonusuysa ona bişi diyemem.

12 lt yaksa 25 kuruş civarı gezinir LPG'de, benzinli 1.6 arabadan az yakar o Mercedes, alt tarafı 2 litre makine.

Daha Fabiam çok yeni, 3.5 litre ile kasmadan her gün 60 km biniyorum, 12 kuruş yakıyorum son zamlarla :) Mazot 5 TL olsa umrumda değil açıkcası 20 kuruş bile yakmaz arabam, derdimde kaşıntımda yok.

Zaten size araç arayışınız konusunda son cevabımı vermiştim, segment düşür dizel al diye, daha çok ararsınız...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;174528
12 lt yaksa 25 kuruş civarı gezinir LPG'de, benzinli 1.6 arabadan az yakar o Mercedes, alt tarafı 2 litre makine.

Daha Fabiam çok yeni, 3.5 litre ile kasmadan her gün 60 km biniyorum, 12 kuruş yakıyorum son zamlarla :) Mazot 5 TL olsa umrumda değil açıkcası 20 kuruş bile yakmaz arabam, derdimde kaşıntımda yok.

Zaten size araç arayışınız konusunda son cevabımı vermiştim, segment düşür dizel al diye, daha çok ararsınız...

Hakan abi birde şu var sen arabanı tanıyorsun ve birazda kasıyorsun ne bilim tutupta klima açmıyorsun ve bulunduğun böle itibari ilede rahatsın.Muhammet abi dizelde alsa ben 6 lt nin altına ineceğini sanmıyorum ama 2. elde zaten benzinli dizel arasında pek bir fark yok onunda zararı olacağını düşünmüyorum.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet hakan, kadir'in dediği doğrudur yazları burada sıcaklık 40c civarları nasıl klima açmazsın ki,klima açmıcaksanız neden klimalı araç alınır o ayrı bişi zaten.Gerçi hakan da açar klimayı yazın ama ben hakan'ın segment düşür al bi dizel demesini de mantıklı buluyorum ama nasıl bırakayım octi konforurunu.olay sadece konfor da değil hakan,cordoba hoşuma gidiyor ama km oynanmadığını nasıl emi olabilirim hadi oynanmadı diyelim tdi araçlarda kim hakkını vererek araç çalışırken ve kapatırken kim 1 dk bekliyordur ve hakkını teslim ederek bakıyordur,bakanı bulabilmekde asıl sorun o.yani dizel bir nevi şans işi hakancığım.ya sıfır alacaksın yada çok iyi bildiğin tanıdığından alacaksın.velhasıl benim işim zor sen bana dua et hakan yada bana oralardan temiz bi octi a5 buluver.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: fenomen;174552
Evet hakan, kadir'in dediği doğrudur yazları burada sıcaklık 40c civarları nasıl klima açmazsın ki,klima açmıcaksanız neden klimalı araç alınır o ayrı bişi zaten.Gerçi hakan da açar klimayı yazın ama ben hakan'ın segment düşür al bi dizel demesini de mantıklı buluyorum ama nasıl bırakayım octi konforurunu.olay sadece konfor da değil hakan,cordoba hoşuma gidiyor ama km oynanmadığını nasıl emi olabilirim hadi oynanmadı diyelim tdi araçlarda kim hakkını vererek araç çalışırken ve kapatırken kim 1 dk bekliyordur ve hakkını teslim ederek bakıyordur,bakanı bulabilmekde asıl sorun o.yani dizel bir nevi şans işi hakancığım.ya sıfır alacaksın yada çok iyi bildiğin tanıdığından alacaksın.velhasıl benim işim zor sen bana dua et hakan yada bana oralardan temiz bi octi a5 buluver.

Dizel şans işi ama yine de düşünülebilir derim. Hakan'ın dediği gibi bi alt segmentte iyi bi makine mutlu edebilir. Arabada bence her şey donanım değil. İyi bi Fabia ya da Octavia Ambiante TDI olabilir derim.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turker hocam bu cordoba da esp asr falan saymış eleman ama atmışmı sence?

turker bey tamam herşey donanım değildir ama ben 2 defa şiddetli kaza geçirdim birisini kendim yakında yaptığım kaza diğeride 2008 de seat toledo ile onda esp olsaydı araç kaymıyacaktı belkide.o araç kaydı virajda sonra tepe takla gittik.cordoba ve octavia/toledo farklıdır gibi geliyor.benim araçtada esp yoktu olsaydı sonucu bilemem ama olmasının faydası varki gavur koymuşsa demek ki faydası var.ayrıca segment düşürmeyi bi tarafa bana octavia col.bile dar geliyordu cam tavanı açtığımda kafam rahat ediyordu yoksa sürtüyordu.yani olay rahatlıkla da alakalı bişi.tepeme sürtünme olmasın istiyorum ben.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-seat-cordoba-ruhsat-sahibinden-bakimli-s-rider-37111283/detay
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2010, 19:11:03 Gönderen: fenomen »

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;165630
Kişisel bi durum aslında,ön konsol bazılarına yüksek geliyor. İri yapılılar için sorun yok ama benim cordoba'da bi kaç kişi eleştirmişti ön konsolu. Dış görünüş ise genelde tank gibi geliyor millete, özellikle arka tasarım çok beğeniliyor.

Bu noktada kesinlikle doğruluk payı var. Şahsen bir sıkıntı hissetmiyorum; ama gayet iri yapılı, hatta irinin de irisi bir arkadaşım ön yolcu koltuğunda aynen ön konsolun insanın üstüne üstüne geldiğini söylemişti. Alışık olmayan için boğucu olması muhtemel olan; hakikaten de diğer kimi araçlardan daha büyükçe bir konsol tasarımı var.

Alıntı yapılan: mustisahin;174379
yada bu Golf un hangisi iyi? 1,9 dizellerimi? fsi larımı? 102hp lerimi? 102hp tüplülerimi?

Ben olsam 1.9 TDI'ını tercih ederdim. 2. elde dizel riskli diyoruz da, dizel olmayanlarda bile yapılanları bu forumda okudukça 2. elden soğudum. Açıkçası turbo falan hikaye geliyor gözüme 2. el dizel konusunda. Zira motorun durumu 2. el alımında belki de en rahat kontrol ettirilecek unsur.

Alıntı yapılan: fenomen;174524

Alıntı yapılan: hakanerdogan;174528

Valla Hocam, Hakan gayet güzel diyor LPG konusunda. Özellikle büyük hacimli kodaman araçlarda LPG'nin yarattığı fark gerçekten inanılmaz seviyelerde oluyor. Bizim kankanın 6 silindirli 2 litrelik motorlu 3.20'sine LPG uygulandı. Daha ilk ölçüm sonuçları (ki pek çok hızlanma testi yapıldı, performans için zorlandı) 25 kuruş civarına işaret ediyor. O aracın 600-2000 devir arası kullanımda ekonomik hali 10 küsür litre idi şehir içinde. Motor uzun zamandır belki ilk defa devire doydu, 4000'ler 5000'ler neşeyle dönüyor şimdi.:++:

Kısa mesafe kullanmadığınız sürece LPG bu tip araçlarda ciddi tüketim farkı yaratır. Ama sorundu, performans kaybıydı, falandı filandı bilemem. Benim yorumum sadece tüketim farkına yönelik. Şahsi tercihim gene de böyle eski bir aracı alıp LPG'ye güvenmek olmaz.

Alıntı yapılan: fenomen;174202
dizel cordobalarda esp yok herhalde hiçbir donanım paketinde.

Cordoba'ya ciddi anlamda hakimim. Daha önce de belirttiğim üzere ESP ya da ASR 1.4 TDI'da standart olarak sunulmadı. Opsiyon olarak sunulduğunu bile sanmıyorum. Yani özel siparişle gelmediği sürece hiçbir Cordoba 1.4 TDI'da ESP falan aramayın. Hani bu istisnayı bile çok çok zor görüyorum.

Öte yandan derdiniz emniyet ise, diyelim ki Cordoba aldınız; yapacağınız iş paraya kıyıp 4 tane 195 55 15 Bridgestone Turanza Er300'ü takmak olacak. O zaman zaten emniyetli bir kullanım tarzıyla da birlikte daha ötesini aramanıza gerek yok.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;162787
Arkadaşlar aracın perte çıkmasını bekliyordum sonucu biraz önce öğrendim.Bundan böyle araç sitelerini aşındıracağız.tavsiyelerini beklerim.120-130 km bandını aşmasa iyi olur.fiyat 25 milyar civarlarını geçmesin.motorda 1.6 yı geçmesin.
25 bini 2 ile çarpma imkanın varsa sana bir adet octavia 1.6 dizel elegance 2011 tavsiye edeceğim.
octavia 1.6 TDI elagance 2011